Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak działa pompa ciepła? Zasady działania

Pompa ciepła
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób planujących inwestycję w dom i zarządców budynków. Są bowiem ekologicznym i praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na ogrzanie przestrzeni i wody, wykorzystując przy tym energię z powietrza zewnętrznego. Nowoczesne pompy pozwalają również na chłodzenie pomieszczeń, dzięki czemu doskonale zastępują klimatyzatory. Dowiedz się, jak działa pompa ciepła i jakie ma zalety!

Pompa ciepła - czym jest i jak działa? 

Pod pojęciem pompy ciepła najczęściej kryje się pompa mająca na celu chłodzenie oraz ogrzewanie powietrza, a także ogrzewanie wody w budynku. Do jej sprawnego funkcjonowania niezbędna jest odpowiednia instalacja, jednak możliwe oszczędności i ekologiczność rozwiązania sprawiają, że coraz więcej osób rozważa zamontowanie tego typu systemu. Standardowo pompy mają dwa źródła: górne i dolne. Górne źródło to te, które połączone jest z budynkiem. Dolne źródło zazwyczaj łączy się z instalacją w gruncie. To, jak wygląda budowa konkretnego urządzenia  zależy wybranego modelu pompy i jej dokładnego przeznaczenia. Inne rozwiązania stosowane są bowiem w domach jednorodzinnych o stosunkowo małym metrażu, a inne w wielopiętrowych budynkach z lokalami użytkowymi.

Trudno opisać jeden konkretny model działania pomp ciepła, ponieważ modele konkretnych producentów znacząco różnią się od siebie. Zazwyczaj jednak urządzenie wygląda jak sporych rozmiarów skrzynka, którą montuje się na ścianie. Starsze modele pomp zajmują stosunkowo dużo miejsca, bo nawet dwa metry kwadratowe. Nowoczesne pompy ciepła zazwyczaj są o wiele mniejsze.

Zalety instalacji pompy ciepła

Zainstalowanie pompy ciepła ma wiele oczywistych zalet, takich jak stosunkowo niski koszt klimatyzowania i ogrzewania budynku, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowania i dużej wydajności. Są one również doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które przywiązują dużą wagę do ekologiczności zastosowanych rozwiązań, które jednak nie chcą lub nie mogą zdecydować się na całkowitą rezygnację z energii ze źróðeł konwencjonalnych na rzecz fotowoltaiki. 

Przykładowo: pompy ciepła z linii Aquarea od Panasonica przechwytują energię cieplną z powietrza atmosferycznego. Dzięki temu aż do 80% energii pochodzi ze źródeł naturalnych i odnawialnych. Jest to więc nie tylko rozwiązanie bardzo ekologiczne, ale także i znacznie mniej kosztowne niż standardowe systemy ogrzewania elektrycznego.  

Więcej informacji na temat nowoczesnych rozwiązań Panasonic heating & cooling solutions, takich jak pompy ciepła, znajdziesz na stronie internetowej https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.