Liczniki impulsów są to urządzenia elektroniczne wykorzystywane powszechnie w różnych dziedzinach przemysłu. Pomiar impulsów nie tylko pozwala określić liczbę uderzeń, włączeń czy obrotów w danym procesie, ale też umożliwia jego automatyzację. Po osiągnięciu określonej liczby licznik przesyła bowiem informację do sterownika, który z kolei ma za zadanie zainicjować działanie takie jak zatrzymanie maszyny, rozpoczęcie pakowania, czy też mieszanie. Wszechstronne zastosowanie liczników impulsów możliwe jest między innymi dzięki temu, że istnieje kilka ich rodzajów, które sprawdzają się w danych branżach czy procesach.
Rodzaje liczników impulsowych
Wyróżniamy kilka rodzajów liczników impulsów, ze względu na technologię działania są to:
- Liczniki elektroniczne
- Liczniki elektromechaniczne
- Liczniki pneumatyczne
Z kolei ze względu na specyfikę pracy, wyróżniamy:
• Liczniki impulsów z przekaźnikiem – pozwalają na sterowanie procesami, które zakładają włączenie lub wyłączenie maszyny po wykonaniu określonej liczby ruchów/cięć/ obrotów itp.
• Liczniki impulsów z czujnikiem – doskonale sprawdzają się w procesach produkcyjnych, które wymagają liczenia elementów wykonanych na danym urządzeniu
• Liczniki impulsów programowalne – są one niezastąpione w procesach zakładających planowanie czasookresów pracy, świetnie sprawdzają się również w przypadku, kiedy na linii produkcyjnej konieczne są okresy postoju, potrzebne na konserwację maszyn.
Do czego stosuje się liczniki do impulsów?
Liczniki do impulsów, jak już wcześniej wspominano, stosowane są powszechnie w wielu gałęziach przemysłu. Dobrej jakości liczniki impulsowe pochodzące od sprawdzonych producentów przystosowane są do pracy w trudnych warunkach takich jak bardzo niska lub bardzo wysoka temperatura. Jest to szczególnie przydatne w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz medycznym, gdzie podczas procesów produkcyjnych konieczne jest utrzymanie bardzo restrykcyjnych warunków. Liczniki impulsów umożliwiają automatyzację procesów produkcyjnych, a także prac konserwacyjnych. Minimalizując awaryjność maszyn- dzięki regularnym przewidzianym i zaplanowanym pracom konserwacyjnym, liczniki impulsów skutecznie chronią linie produkcyjne przed nieprzewidzianymi postojami.