Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Oświetlenie łazienkowe – jakie wybrać?

oświetlenie do łazienki
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Urządzasz mieszkanie? To doskonały pomysł, żeby pogadać o odpowiednim oświetleniu! Dobrze dobrane lampy to bardzo ważna inwestycja w procesie wykańczania domu. Sprawia, że mieszkanie jest funkcjonalne, wygodne, a nasz wzrok ma się świetnie, bo wszystko jest idealnie doświetlone. Porozmawiamy dzisiaj o tym, jak ważne jest oświetlenie łazienkowe i jakie wybrać, żeby spełniało swoje najważniejsze zadania.

Oświetlenie – czy jest ważne w urządzaniu łazienki?

Czy oświetlenie jest ważne w urządzaniu łazienki? To pytanie może wydać się banalne, jednak okazuje się, że wiele osób zapomina o tym, by zadbać o odpowiednie lampy w tym pomieszczeniu.

Na pewno nieraz spotkaliście się na przykład z łazienkami w hotelach, a także domach prywatnych, w których nie sposób było zobaczyć w pełnej krasie swoją twarz w lustrze. Wynikało to zazwyczaj z:

  • Niedopasowania mocy lamp do metrażu łazienki.
  • Złego umiejscowienia oświetlenia względem luster.
  • Wybrania tylko jednego źródła światła, zamiast kilku.

Mogło się też zdarzyć, że projektant łazienki połączył wszystkie te błędy. I wówczas katastrofa gotowa… 

Łazienka to miejsce, w którym oczyszczamy twarz i ciało po całym dniu, depilujemy skórę, nakładamy makijaż… To wymaga solidnego doświetlenia, chyba że chcemy położyć się spać z nie do końca umytą cerą lub wyjść z domu w słabo wykonanym makijażu. 

Aby codzienna pielęgnacja była przyjemna i skuteczna, a oczy się nie męczyły, w łazience przydadzą się różne lampy dostosowane do aranżowanej przestrzeni. 

Jakie oświetlenie łazienkowe wybrać?

Wybór lamp do łazienki nie musi być trudny. Na szczęście możemy skorzystać z propozycji sklepów oferujących oświetlenie do łazienki. Współpraca z profesjonalistami zakończy się doskonale urządzoną łazienką, która będzie mogła spełniać wszystkie wymagane funkcje. 

W łazience powinno znaleźć się miejsce dla dwóch rodzajów oświetlenia: głównego i dodatkowego. Jako główna lampa może zostać wykorzystany plafon zabudowany lub półpełny, który będzie źródłem światła w całym pomieszczeniu.

Aby doświetlić detale i przestrzeń przed lustrem, warto zastosować na przykład kinkiety, szczególnie takie z regulacją, które można ustawiać pod różnymi kątami. 

Niektórzy decydują się też na duże podświetlane lustra i małe, również podświetlane, lusterka. Sprawdzają się podczas wykonywania makijażu, a jak wiadomo, przydaje się wtedy mocne oświetlenie. 

Jeśli w łazience znajdują się detale warte wyeksponowania, również warto zadbać o to, by zostały podkreślone za pomocą odpowiedniego oświetlenia. 

Stylowa łazienka – o czym warto pamiętać?

Łazienka może być stylowa. Ale co zrobić, by taka była i o jakich elementach pamiętać podczas jej urządzania?

Na pewno warto zadbać o to, by ściany zostały wykończone dobrej jakości kaflami. W zależności od zamierzonego stylu eleganckimi lub na przykład oryginalnymi i rzucającymi się w oczy. 

Armatura, umywalka, wanna czy toaleta także mogą się wyróżniać, więc jeśli budżet nie ogranicza Cię w znacznym stopniu, wybierz niestandardowe i niebanalne wyposażenie.  

Wszystkie kosmetyki, akcesoria czy artykuły higieniczne powinny zostać umieszczone w szafkach lub estetycznych kuwetkach, aby nie rzucały się w oczy. Przemyśl jednak wyeksponowanie zapasu eleganckich ręczników na półce.

Polecamy również inwestycję w dodatki i detale, takie tak pachnące świece, kadzidełka, rośliny doniczkowe czy obrazy na ścianach. Łazienka nie musi być nudna. Może być piękna tak, jak piękne bywają salony czy pokoje dzienne. 

Najważniejsze jednak, aby pamiętać o jej funkcjonalności i zastosować optymalne oświetlenie łazienkowe, które wpłynie na komfort podczas relaksujących kąpieli i codziennej pielęgnacji.