Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Domowe biuro — inspiracje, które możesz wykorzystać w swoim mieszkaniu

fotele obrotowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Z powodu pandemii coraz więcej osób pracuje zdalnie. Jednak nie tylko takie osoby potrzebują domowego biura. Blogerzy, aspirujący pisarze, miłośnicy rysunku, a nawet wszyscy pracujący „po godzinach” z pewnością docenią dobrze zaaranżowany kącik do pracy. Co wziąć pod uwagę podczas urządzania takiego miejsca?

Praca przy biurku, w domu, nikogo już nie dziwi. Dla niektórych jest spełnieniem marzeń, dla innych — koniecznością. Znajdą się też tacy, którzy wykorzystują domowe biuro do rozwijania swojej pasji lub zdobywania nowych umiejętności po powrocie z pracy lub w wolne weekendy. Ponieważ otoczenie ma na nas duży wpływ, warto zadbać, by kącik do pracy w domu — lub osobny gabinet — był zaaranżowany z głową, zgodnie z naszymi potrzebami i upodobaniami. W efekcie będziemy mogli cieszyć się komfortowym, sprzyjającym koncentracji miejscem do pracy. O czym warto pamiętać?

Ergonomia — ona tu rządzi

Praca przed biurkiem oznacza wiele godzin spędzonych w jednej pozycji. Dlatego zanim zajmiemy się aspektami czysto estetycznymi, powinniśmy zadbać o komfort pracy. Kluczowym elementem wystroju domowych biur powinny być fotele biurowe — najlepiej z regulowanymi podłokietnikami i wysokością oraz zapewniające podparcie dla głowy. Choć czasem kuszą nas efektowne fotele i krzesła z internetowych aranżacji, dobre fotele biurowe (np. gamingowe) będą znacznie zdrowsze dla naszego kręgosłupa. Niektóre osoby (zwłaszcza te, które szczególnie dużo czasu spędzają przed ekranem), zastępują czasem fotele obrotowe piłką gimnastyczną lub specjalnym klęcznikiem (tzw. klękosiad), czyli akcesoriami, które wymuszają aktywne siedzenie, zdrowe dla naszych pleców.

Nie bez znaczenia jest również biurko. Zamiast małych stoliczków wybierajmy możliwie duże meble, które zapewnią nam przestrzeń do komfortowej pracy. Wymiary blatu biurka powinny wynosić min. 130 × 85 cm, a optymalna wysokość to ok. 75 cm. Warto wiedzieć, że dostępne są także biurka z regulowaną wysokością blatu, a nawet takie, które umożliwiają pracę na stojąco. Choć to droższa opcja, wiele osób, które pracują zdalnie, prędzej czy później rozważa taki zakup.

Detale, które zadbają o nastrój

Warto wykorzystać elementy dekoracyjne i zaplanować aranżację tak, by przebywanie w biurze było dla nas przyjemne. Prosty sposób na efektowny wystrój to np. pomalowanie jednej ściany na charakterystyczny kolor, a następnie dobranie kilku dodatków w tym odcieniu. Dobrym pomysłem może być także powieszenie grafik, plakatów lub ulubionych cytatów w ramkach na ścianie — idealnie, jeśli będą nas motywować do pracy lub poprawiać samopoczucie! Podczas planowania wystroju weźmy pod uwagę, że kolory mają duży wpływ na nasze samopoczucie — neutralne biele i szarości sprzyjają wyciszeniu, z kolei intensywne barwy mogą działać energetyzująco i pobudzać do działania. Funkcjonalne i estetyczne może być także dodatkowe oświetlenie, np. w formie designerskiej lampy stojącej lub lampki na biurko.

O czym pamiętać podczas urządzania domowego biura?

  • Choć designerskie fotele mogą być świetnym uzupełnieniem wnętrza, do regularnej pracy wykorzystujemy wyłącznie biurowe fotele obrotowe.
  • Warto zadbać o elementy, które umożliwią nam utrzymanie porządku — regał, na którym ustawimy segregatory z dokumentami czy komoda lub szafa na sprzęt elektroniczny (np. aparaty fotograficzne). Bałagan nie sprzyja koncentracji.
  • Odpowiednie oświetlenie jest na wagę złota. Idealnie, jeśli w ciągu dnia wpada do niego dużo naturalnego światła. Wieczorami korzystajmy z dobrego oświetlenia górnego oraz z lampki na biurko. Twierdzi się, że zimna barwa światła sprzyja koncentracji, jednak niektórzy nie przepadają za takim rodzajem oświetlenia.
  • Ergonomia jest istotna, ale nie pomijajmy kwestii aranżacji. Pięknie urządzone biuro potrafi zmotywować do pracy i sprawi, że nawet długi dzień przed komputerem stanie się przyjemniejszy.
  • Warto wyposażyć biuro w rośliny doniczkowe. Niektóre gatunki potrafią filtrować powietrze ze szkodliwych substancji, a przy okazji pochłaniają promieniowanie wytwarzane przez komputer oraz pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.