Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Pułapki na kreta
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Obecność kreta w ogrodzie jest niekorzystna dla stanu roślin w nim się znajdujących, ale też samego wyglądu ogrodu jako całości. Liczne kretowiny zaburzają estetyczny wygląd przestrzeni. Kret ryjąc swoje podziemne korytarze bardzo często niszczy system korzeniowy roślin, które następnie obumierają. Pozbycie się kreta z ogrodu jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Jednakże jak się do tego zabrać i jakie metody będą najskuteczniejsze?

Pułapki na kreta - sposób na bezpieczne pozbycie się go z naszego ogrodu

Pułapki na kreta są humanitarnym sposobem na pozbycie się go z ogrodu. Nie zrobią mu żadnej szkody na zdrowiu, a my będziemy mieli szansę na przywrócenie pierwotnego stanu ogrodu.

Pułapki na kreta można kupić w wielu sklepach ogrodniczych. Pochodzą one od różnych producentów, więc różnią się między sobą budową, wyglądem czy zastosowaną techniką. Dla wielu z nas bardzo ważnym aspektem jest na pewno łatwa obsługa takiej pułapki, więc idealną propozycją będzie pułapka zatrzaskowa. Aby właściwie ją przygotować, wystarczy pociągnąć wskazany uchwyt, aż do momentu zablokowania. Jej nastawienie nie wymaga również zastosowania dużej siły i to, co istotne działa dwukierunkowo, czyli z jej pomocą można złapać kreta z dwóch przeciwnych stron. Tego typu pułapki na kreta wykonane są z wytrzymałego i odpornego na rożne warunki atmosferyczne surowca. Nie mają też specjalnych wymagań, co do rodzaju gleby.

Pułapki na kreta należy umieścić w jednym z wydrążonych korytarzy. Musimy jednak pamiętać, żeby codziennie sprawdzać jej zawartość, gdyż zaledwie 10h spędzone w takiej pułapce może pozbawić kreta życia.

Jak działa taka pułapka? Otóż wystarczy, że kret wejdzie do środka i pułapka zatrzaskuje się, zamykając niechcianego osobnika w środku. Następnie kreta możemy wywieźć w bezpieczne miejsce i go wypuścić na wolność.

Warto też zainwestować w specjalną siatkę przeciwko kretom. Służy ona do zabezpieczenia ogrodu, dzięki czemu kret nie będzie w stanie przedostać się na obszar ogrodu. Czasami warto zastosować pokojowe środki zapobiegawcze, niż narażać piękny trawnik lub kwiatowe rabaty na zniszczenie.

kretowisko

Urządzenia wydające dźwięk skutecznie odstraszą kreta

Są to urządzenia elektroakustyczne, które wydają dźwięki, czasami wyposażone są również w wibracje. Kret jest zwierzęciem praktycznie ślepym, ale za to doskonale słyszy. Dlatego też dźwięki, które emituje powyższe urządzenie, są dla niego nieprzyjemne i działają na niego odstraszająco. Warto zainwestować w urządzenie, które wydaje dźwięki o zmiennej częstotliwości, są one skuteczniejsze.

Niektórzy próbują stworzyć własne konstrukcje dźwiękowe, które mają za zadanie odstraszyć kreta. Najczęściej jest to metalowy pręt umieszczony w okolicy kretowiska, a na nim znajdująca się metalowa puszka, która pod wpływem wiatru wydaje z siebie delikatne dźwięki, które równocześnie są nieprzyjemne dla kreta. Zamiast puszek metalowych można z powodzeniem umieścić na prętach szklane butelki, które ustawione pod odpowiednim kątem, kołysane siłą wiatru, wydają specyficzne dźwięki.

Która metoda jest najskuteczniejsza?

Najlepszą metodą jest zapobieganie, aby kret nie dostał się do naszego ogrodu i narobił szkód. Jednakże jeżeli już pojawi się w naszym ogrodzie, to pułapki na kreta wydają się być najskuteczniejszą metodą. Dzięki niej łapiemy szkodnika i wywozimy go daleko od naszej posiadłości, po czym są nikłe szanse, że wróci. Dźwiękowe odstraszacze mogą być skuteczne na chwilę, wystarczy, ze bateria w urządzeniu rozładuje się i kret będzie miał duże pole do popisu.

Pułapki na kreta nie są drogie, więc warto w nie zainwestować, gdy kret pojawi się w naszym ogrodzie.