Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zakup mieszkania czy dom bez pozwolenia?

Dom bez pozwolenia
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zakup mieszkania i budowa domu to najważniejsze życiowe decyzje. Dlatego warto dobrze je przemyśleć. Sprawdź, co wybrać: mieszkanie czy dom bez pozwolenia na budowę?

Wiele osób marzy o własnej przestrzeni do życia. Dużą popularnością cieszą się zarówno domy, jak i mieszkania. Jeżeli planujesz kupić mieszkanie lub wybudować dom, koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Mieszkanie na sprzedaż – jakie wybrać?

Wiele osób marzy o tym, aby posiadać własne, przytulne mieszkanie. Jednak zakup nowego domu lub mieszkania, np. zakup mieszkania przed ślubem, to spory wydatek. Dlatego najlepiej wziąć pod uwagę odpowiedni sposób finansowania. W tym celu warto sprawdzić wibor – prognozy. Dodatkowo należy podjąć decyzję, czy wybrane mieszkanie ma pochodzić z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Decydując się na mieszkanie z tzw. drugiej ręki, możesz liczyć na atrakcyjną cenę. Najczęściej takie mieszkanie jest również umeblowane, dzięki czemu masz możliwość wprowadzenia się praktycznie natychmiast po zakupie. Z kolei mieszkanie z rynku wtórnego możesz urządzić dokładnie tak, jak chcesz. Musisz jednak liczyć się z większym wydatkiem. Kupując mieszkanie "z drugiej ręki" warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jak sprawdzić kto jest zameldowany w mieszkaniu. Ważnym czynnikiem wyboru mieszkania jest również lokalizacja. Jeżeli mieszkanie znajduje się w dogodnej lokalizacji, to warto zastanowić się nad jego zakupem.

1-pokojowe mieszkanie, dwupokojowe mieszkanie, a może trzypokojowe mieszkanie?

Wybierając mieszkanie wiele osób zastanawia się nad jego metrażem. Na rynku dostępne są mieszkania o zróżnicowanej wielkości. Wybór konkretnego metrażu zależy przede wszystkim od ilości osób, które będą mieszkały w lokalu. Dla singla lub pary wystarczające będzie małe mieszkanie, np. kawalerka. Z kolei w przypadku dużej rodziny sprawdzi się mieszkanie trzypokojowe, a nawet większe. Kupując mieszkanie warto również zwrócić uwagę, na którym piętrze się ono znajduje. Wybór jest ogromny - możesz zdecydować się np. na zakup mieszkania, które znajduje się na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku, czy też na ostatnim piętrze apartamentowca. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest tzw. rozkładowe mieszkanie. Takie mieszkanie składa się z pomieszczeń, z których każde posiada wejście z przedpokoju. Jeżeli chcesz obejrzeć piękne mieszkania, Warszawa to miasto, w którym znajdziesz wiele ofert sprzedaży. Możesz zdecydować się np. na nowoczesne mieszkanie na strzeżonym osiedlu. W celu znalezienia najlepszych ofert warto przejrzeć w sieci oferty pt. "sprzedam mieszkanie".

Wymarzone mieszkanie – czy można wybudować dom bez pozwolenia?

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety. Jednak idealną alternatywą dla rozwiązania, jakim jest mieszkanie, może być dom bez pozwolenia na budowę. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala na zbudowanie domu bez załatwiania zbędnych formalności. Przed rozpoczęciem budowy domu, warto sprawdzić, jaka powinna być minimalna działka pod budowę domu 2021. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest wybudowanie domu bez pozwolenia. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie warunki powinien spełniać dom bez pozwolenia 2021. Przed rozpoczęciem budowy należy sprawdzić, co mówi na ten temat Prawo Budowlane. Warto dowiedzieć się, co można budować bez pozwolenia i zgłoszenia. Bez pozwolenia na budowę można wybudować garaże, budynki gospodarcze oraz domki letniskowe. Jeżeli chcesz wybudować dom bez pozwolenia, pamiętaj, że musi on spełniać określone warunki.

Na jakich warunkach można wybudować dom bez pozwolenia?

Budowa domu bez pozwolenia to bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala uniknąć formalności związanych z załatwianiem pozwolenia na budowę. Proces załatwienia pozwolenia wymaga określenia wielu rzeczy, takich jak np. kategoria obiektu budowlanego. Powierzchnia domu bez pozwolenia nie może przekroczyć 35 m2, a dom musi być wolnostojący. Na działce o powierzchni 500 m2 nie może się również znajdować więcej niż jeden dom. Dodatkowo dom musi być budynkiem parterowym (nie może mieć poddasza użytkowego). Taki budynek może być zbudowany tylko na podstawie zgłoszenia i nie wymaga projektu budowlanego. Istnieją różne rodzaje działek – m.in. działka budowlana, działka leśna itp. Warto wspomnieć, że działka budowlana musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto dowiedzieć się, jak sprawdzić czy droga jest publiczna. Przed rozpoczęciem budowy domu należy koniecznie sprawdzić, czy działka, na której ma on zostać zbudowany, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli taki plan istnieje, należy zapoznać się z jego założeniami i zrealizować budowę zgodnie z nimi. Jeśli jednak plan zagospodarowania przestrzennego nie istnieje, wymagana może być decyzja o warunkach zabudowy.  

Dom bez pozwolenia - jakie formalności należy załatwić?

Jeżeli planujesz budowę domu bez pozwolenia, z pewnością zastanawiasz się, jakie formalności należy spełnić, aby tego dokonać. Warto pamiętać, że wymaga to złożenia do urzędu pewnych niezbędnych dokumentów. Są to m.in. zgłoszenie budowy, 3 egzemplarze projektu budowlanego oraz oświadczenie o prawie do dysponowania daną działką. Niezbędne jest także dostarczenie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dodatkowo należy wnieść opłatę skarbową od wniosku. Po złożeniu odpowiednich dokumentów pozostaje już tylko czekać na decyzję urzędu. Jeżeli w ciągu 21 od dnia złożenia wniosku nie wyrazi on sprzeciwu wobec inwestora, jest to tzw. milcząca zgoda. Oznacza to, że można bez przeszkód rozpocząć prace budowlane.

Wybór pomiędzy zakupem mieszkania a budową domu zależy od indywidualnych preferencji danej osoby. Zanim zdecydujesz się na jedną z tych możliwości, koniecznie zwróć uwagę na opisane powyżej kwestie. Pomoże Ci to wybrać miejsce do zamieszkania, które będzie idealnie odpowiadało Twoim potrzebom.