Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wykończenie domu w stanie deweloperskim pod Krakowem – co musisz wiedzieć?

wykończenia domu pod klucz w Krakowie
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zamierzasz związać swoją przyszłość z Krakowem? Chcesz zamieszkać w mieście lub jego okolicach? W takim razie na pewno nosisz się z zamiarem kupna domu lub mieszkania. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest zakup nieruchomości od dewelopera (lub budowa własnej). To dobre, pozwalające nieco zaoszczędzić rozwiązanie, jednak wymaga wykończenia budynku/lokalu znajdującego się w stanie surowym/deweloperskim. Czy Kraków stawia przed nami jakieś wyjątkowe szanse lub zagrożenia z tym związane? Sprawdźmy!

Region zasobami stoi, czyli dobry sklep i ekipa remontowa

Zacznijmy od pozytywów i zastanówmy się, dlaczego wykończenie pod klucz w Krakowie i okolicach jest korzystniejsze, niż w innych regionach. W zasadzie całość moglibyśmy skwitować jednym słowem: obfitość – zarówno w kwestii dostępu do maszyn, materiałów, jak i ekip wykończeniowych.

Mieszkając w mieście takim jak Kraków lub tuż poza jego granicami, masz zapewne w promieniu kilkunastu kilometrów co najmniej kilka dużych sklepów budowlanych. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że znajdziesz też drugie tyle dużych sklepów meblowych oraz firm sprzedających i wypożyczających sprzęt do remontu. To ważne, bo zapewne chcesz wprowadzić się do wykończonego lokum jak najszybciej i brać jak najmniej wolnego na objeżdżanie galerii handlowych.

Osobną kwestią są zasoby ludzkie. Jeśli chodzi o ekipy remontowe, to region krakowski może poszczycić się naprawdę dużą liczbą rąk do pracy. Sytuację dodatkowo poprawia fakt, że w niedużej odległości od Krakowa znajdują się miasta takie jak: Wieliczka, Bochnia, Brzesko, Myślenice, Wadowice, Chrzanów, czy Olkusz, które dostarczają na rynek kolejnych fachowców. Musisz jednak pamiętać, że dobra ekipa wykończeniowa ma swoje terminy – na tę polecaną będziesz musiał zapewne poczekać, dlatego rezerwuj jej czas z wyprzedzeniem.

Wykończenie domu pod klucz a koszty

Oczywiście, wykończenie pod klucz własnej nieruchomości w Krakowie to nie tylko same pozytywy. Lokalizacja w sercu województwa, dostęp do całej niezbędnej infrastruktury, do wielu miejsc pracy, rozrywki i nauki – to wszystko sprawia, że wielu ludzi garnie się do mieszkania w aglomeracji krakowskiej. A co za tym idzie – popyt na niektóre towary i usługi jest zwiększony. Działają wtedy podstawowe prawa ekonomii – za porządnego fachowca ze stolicy Małopolski musimy niestety zapłacić więcej, niż na przykład w Nowym Sączu. Można spodziewać się również nieco wyższych cen za sprzęt budowlany, często też za materiały. Można zatem ukuć stwierdzenie, że głównym minusem wykończenia domu pod klucz w Krakowie i okolicach są właśnie koszty. Częściowo zapewne rekompensują je nieco wyższe „krakowskie” zarobki, choć oczywiście nie jest to regułą. Dlatego przed przystąpieniem do prac zrób dobry research, żeby nie przepłacić.