Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ogrzewanie powietrzem - podstawowe informacje

ogrzewania nadmuchem powietrza
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Ogrzewanie nadmuchem powietrza jest bardzo komfortowym ogrzewaniem, może być stosowane w domach jednorodzinnych i w większych obiektach. Jest to prosta i jednocześnie wydajna metoda, polega ona na bezpośrednim wtłaczaniu gorącego powietrza do mieszkań.

Ogrzewanie domu generuje zazwyczaj najwyższe koszty, ten system może być interesującą propozycją dla osób szukających oszczędności.

Na czym polega ogrzewanie nadmuchem powietrza?

Jakość powietrza w domu, w którym jest ogrzewanie powietrzem, okazuje się być dużo lepsza niż w sytuacji, kiedy wykorzystywana jest tradycyjna instalacja wodna podłączona do centralnego ogrzewania. Ogrzewanie nadmuchowe cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych, w naszym kraju obserwuje się także stopniowy wzrost zainteresowania tą metodą.

Systemy ogrzewania powietrzem pracują w taki sposób, że ciepło jest ogrzewane w specjalnych piecach, a następnie rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach za pomocą kanałów wentylacyjnych. Umieszczone są one w ścianach, ich ujście jest przemyślane i znajduje się w miejscach, w których są największe straty ciepła. Wykluczenie niezbędnych w tradycyjnych systemach rur i grzejników zwiększa powierzchnię i umożliwia dowolną aranżację przestrzeni. Piec do ogrzewania nadmuchem powietrza może być zasilany gazem, olejem lub elektrycznością. Aby zwiększyć wydajność systemu i uzyskać spore oszczędności można podłączyć do systemu pompę ciepła.

Nagrzewnice nadmuchowe mogą być wyposażone w specjalne filtry oczyszczające powietrze z zanieczyszczeń, mikroorganizmów, kurzu i dymu tytoniowego. Zastosowanie filtra elektrostatycznego zapewnia ujemną jonizację powietrza, eliminuje bardzo małe substancje, takie jak pyłki alergenne, których nie wychwytują filtry mechaniczne. Jeśli powietrze jest zbyt suche, można stworzyć warunki do jego nawilżenia, a po podłączeniu klimatyzatora system wykorzystujący ogrzewanie powietrzem umożliwia chłodzenie w upalne dni. System nadmuchu pozwala na całkowitą wymianę powietrza na świeże w bardzo krótkim czasie.

Zalety ogrzewania nadmuchem powietrza

Koszty instalacji i eksploatacji systemu ogrzewania nadmuchem powietrza są dużo niższe niż koszty tradycyjnych systemów wykorzystujących wodę do ogrzewania pomieszczeń. Instalacja nie zawiera rur, złączek ani zaworów, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia awarii i nieszczelności. System bardzo szybko wprowadza zmiany, temperatura prawie natychmiast dostosowuje się do ustawionego poziomu. Wpływa to na wysoką wydajność urządzeń oraz oszczędność. Krótki czas ogrzewania powoduje zużycie energii średnio niższe o 30% niż w tradycyjnych systemach wodnych.

Ogrzewanie powietrzem wykazuje się dużą efektywnością, ponieważ nie zajmuje się podgrzewaniem elementów pośrednich, takich jak grzejniki i woda w ogrzewaniu tradycyjnym oraz podłoga w ogrzewaniu podłogowym. Tego typu ogrzewanie jet komfortowe i funkcjonalne, daje możliwość odgrywania innych ról, takich jak wentylacja, klimatyzacja, nawilżanie i oczyszczanie powietrza. Jest również możliwość połączenia instalacji z kominkiem.

Ogrzewanie nadmuchem powietrza - wady

Piec nadmuchowy nie jest dużym wydatkiem, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że kanały doprowadzające powietrze są dużo szersze niż tradycyjne rury grzewcze, dlatego o takim modelu ogrzewania najlepiej zadecydować na etapie projektowania domu. Montaż ogrzewania nadmuchem powietrzem w gotowym budynku wymaga modernizacji, co znacząco podnosi koszty. Użycie tańszych przewodów, które nie posiadają odpowiednich parametrów jakości, może zwiększyć głośność całej instalacji.