Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zatrucie tlenkiem węgla częstą przyczyną zgonów nie tylko zimą

Czyszczenie po pożarze
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Pożar, najczęstsze przyczyny wybuchu pożarów.  Co robić, gdy wybuchnie pożar? Alarmowa procedura postępowania po wybuchu ognia.

Czyszczenie po pożarze w domu lub mieszkaniu to zdarzenie, którego każdy z nas chciałby z pewnością uniknąć. Pożar to niezwykle gwałtowny żywioł, który nie tylko może być powodem śmierci człowieka, ale też może spowodować olbrzymie straty materialne. Osoby pracujące na co dzień w firmie sprzątającej po pożarach Pogotowie Pożarowe Warszawa chętnie dzielą się swoim doświadczeniem na temat szkód, jakie widziały na miejscu zdarzenia. Ta akcja edukacyjna ma na celu uświadomienie potencjalnych zagrożeń związanych z wybuchem ognia oraz jest próbą zapobiegnięcia niekontrolowanym pożarom.

Przyczyny pożarów w Polsce i w Australii

Przyczyny pożarów można podzielić na dwie grupy: naturalne i antropogeniczne. Te pierwsze to wyładowania atmosferyczne bądź zapalenie się traw od słońca. Pożary naturalne często mają związek z wysokimi temperaturami i niską wilgotnością gleby. Wszyscy znamy doniesienia o takich pożarach trawiących okresowo Australię. Tam dodatkowo zagrożenie zwiększają gaje eukaliptusowe, gdzie drzewa zawierają łatwopalne olejki eteryczne.

W Polsce największy pożar wywołany przez naturę miał miejsce w 1992 roku w Rudach Raciborskich. Objął on 9000 ha lasów. Przyczyny antropogeniczne to takie, gdzie pożar wybucha skutkiem działań, bądź zaniechań człowieka. Przykładem może tu być  eksploatacja wadliwych urządzeń elektrycznych. To właściwie najczęstszy powód korzystania z firm, które zajmują się czyszczeniem po pożarach i mających w ofercie usuwanie zapachu po pożarze. Ich użytkownicy często nie dbają o właściwy stan techniczny kuchenek, piecyków czy elektrycznych kominków. Przegrzanie bądź zwarcie staje się zarzewiem pożaru. 

Niefrasobliwość niektórych osób przejawia się także w tym, że przechowują one opał bądź materiały łatwopalne w pobliżu sprzętu elektrycznego. W przypadku pojawienia się iskry takie substancje błyskawicznie się zajmują i powstaje pożar. Przyczyną zaprószenia ognia może być także niedopałek papierosa czy gotujący się olej, który zapala się samoczynnie. W okresie noworocznym zagrożenie stanowią fajerwerki odpalane na gęsto zabudowanym terenie, co może doprowadzić do prawdziwej tragedii.

Czyszczenie po pożarze Warszawa - okiem fachowca

Budynki przemysłowe i gmachy użyteczności  publicznej objęte są surowym reżimem przeciwpożarowym. Liczne, czasami bardzo skomplikowane przepisy prawa regulują zagadnienia ochrony ich przed ogniem. Okresowe kontrole uprawnionych służb sprawdzają realizację zapisów prawa i wydanych zaleceń. Niestety mimo to, dochodzi często do rozległych pożarów na terenach przemysłowych, których czyszczenie po pożarze zajmuje nawet kilka tygodni. Jeśli chodzi o domy i mieszkania prywatne, to na właścicielu spoczywa obowiązek uchronienia ich przed pożarem. Warto więc mieć podstawową wiedzę w tym zakresie. Co powinniśmy zrobić, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko pożaru?  Pogotowie Pożarowe w Warszawie zaleca, aby: 

  1. Zapewnić właściwy stan techniczny instalacji elektrycznej. 
  2. Wszelkie łatwopalne substancje takie jak paliwo,rozpuszczalniki, oleje trzymać z dala od źródła ognia. 
  3. Nie przechowywać opału bezpośrednio przy paleniskach. Popiół wybierać do metalowych pojemników i szybko się go  pozbywać. 
  4. Dbać o szczelność przewodów kominowych i oczyszczać je z sadzy. 
  5. Wyposażyć dom bądź mieszkanie w czujniki dymu i czadu. W razie zagrożenia zaalarmują odpowiednio wcześniej. 
  6. Unikać gromadzenia mebli i zbędnych przedmiotów w holach i korytarzach. Zastawianie dróg przeciwpożarowych może utrudnić ewentualną akcję gaśniczą i ewakuację. 
  7. Zaopatrzyć się w gaśnicę i umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu. 
  8. Zapałki, zapalniczki i zapalarki trzymać z dala od dzieci. 
  9. Do budowy domu i wykonywania prac remontowych używać materiałów o dużej tolerancji na wysoką temperaturę.

Nie panikuj, działaj nikt nie chce usuwać zapachu po pożarze

Jak uczy doświadczenie czasami, mimo iż będziemy przestrzegać wszelkich zaleceń, pożar pojawi się w naszym domu. Co wtedy robić? Bezwzględnym nakazem, prawnym i moralnym, jest w tej sytuacji zawiadomienie odpowiednich służb, czyli straży pożarnej. Należy podać gdzie i co się pali, a także czy na miejscu zdarzenia są ludzie. Wymagane jest także podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu, z którego się dzwoni. Połączenie możemy zakończyć dopiero po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia. Kolejnym krokiem jest ewakuacja wszystkich osób znajdujących się w strefie zagrożenia. Jako pierwsze pomieszczenia powinny opuścić dzieci.

Procedura postępowania po wybuchu ognia w mieszkaniu 

Należy sprawdzić wszystkie zakamarki, gdyż maluchy powodowane strachem chowają się w szafach, pod łóżkami czy w wannie. Gdy  sami jesteśmy poszkodowani i pali się na nas ubranie, należy położyć się na ziemi i obracając  się zdusić płomień. Jeśli ogień jest nieduży, do jego ugaszenia możemy użyć wody lub gaśnicy. Należy jednak pamiętać, że palącego się tłuszczu nie wolno gasić wodą. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest sól kuchenna lub odcięcie dopływu tlenu poprzez nakrycie naczynia z palącym się tłuszczem. Pamiętać należy także, aby nie gasić wodą urządzeń elektrycznych.

W trakcie wszystkich działań wskazany jest spokój. Zasada to mierzyć siły na zamiary. Jeśli widzimy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie ugasić pożaru, ewakuujmy się i pozostawmy sprawy w rękach profesjonalistów. Przy opuszczaniu miejsca pożaru musimy pamiętać o zasłonieniu ust i nosa wilgotną tkaniną (to uchroni nas przed wdychaniem dymu) i poruszaniu się jak najbliżej podłogi. Nawet gdyby oznaczało to pełzanie na czworakach.

Profesjonalna firma sprzątająca po pożarze Warszawa

Pożar to żywioł, który zostawia po sobie ogrom zniszczeń. Aby skutecznie usunąć skutki pożaru, warto skorzystać z profesjonalizmu specjalistycznej firmy sprzątającej. Taka firma oferuje nie tylko doświadczenie, ale też nowoczesny sprzęt, który pozwoli wykonać czyszczenie ścian po pożarze i pozbyć się smrodu i zapachu spalenizny. 

W zależności od sytuacji istniejącej na miejscu zdarzenia technicy firmy sprzątającej wybiorą odpowiednią metodę likwidacji skutków pożaru. Może to być ozonowanie pomieszczeń po pożarze z użyciem generatorów  ozonu o mocy nawet 240 g/h bądź stosowanie skutecznej chemii podczas czyszczeniu ścian po pożarze. Specjalistyczna firma, która sprząta po pożarach ma także dostęp do bardzo ekologicznych sposobów likwidacji skutków pożarów takich jak czyszczenie po pożarze suchym lodem z użyciem nowoczesnych maszyn COLD JET. Te maszyny wykorzystywane w trakcie sprzątania po pożarze są dostępne i wykorzystywane przez większość nowoczesnych firm usuwających skutki pożarów na terenie naszego kraju. Trend ten można zaobserwować już od kilku lat. Jeśli chcemy, aby skutki pożaru zostały zneutralizowane szybko i fachowo, warto zatrudnić specjalistyczną firmę sprzątającą po pożarach.

Dekontaminacja po pożarze i usuwanie trujących dioksyn

Amatorskie działania na pewno nie spowodują, że straty po pożarze będą mniej dotkliwe,  a my szybciej zapomnimy o nieszczęściu, które nas dotknęło. Profesjonalne ozonowanie po pożarze, sprzątanie po pożarach da nam gwarancję, że pogorzelisko będzie bezpieczne dla ludzi i nadawać się będzie do ewentualnego remontu. Pamiętać bowiem należy, iż w trakcie pożaru wydzielają się związki toksyczne, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Dekontaminacja po pożarze i usunięcie trujących dioksyn to cele, jakie powinniśmy zrealizować przed ponownym zamieszkaniem.

Przeczytaj także - Jakie są etapy sprzątania po pożarze