© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kotły na pellet. Czy warto kupić piec na pellet?

Kotły na pellet
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Kotły na pellet stają się w Polsce coraz popularniejsze. Niewątpliwie wpływ na to mają regulacje prawne, a także rosnąca świadomość ekologiczna. Jakie są plusy i minusy kotłów na pellet?

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej źródła ogrzewania domu Polacy coraz częściej decydują się na kocioł na pellet, To niewątpliwie jedno z bardziej przyszłościowych rozwiązań. Jak każde, ma swoje mocne i słabe strony. Jakie są zalety i wady kotłów na pellet?

Co to jest pellet? Dlaczego określany jest paliwem przyszłości?

Czym jest pellet? Pellet to ekologiczne i nowoczesne paliwo będące zgniecioną, sprasowaną pod dużym ciśnieniem biomasą. Są to m.in. odpady drzewne, w tym wióry i trociny, a także słoma zbóż, rzepaku i inne rośliny energetyczne bez dodatku środków chemicznych. Paliwo to przybiera postać podłużnych granulek o średnicy od 6 do 8 mm i długości ok. 2-5 cm.

Niewątpliwą zaletą biomasy jest to, że jest to odnawialne źródło energii. Ponadto, pellet drzewny jest paliwem wysokokalorycznym. Jedna tona może zastąpić blisko 500 litrów oleju opałowego czy niecałe 600 metrów sześciennych gazu ziemnego. Z kolei ze spalonego pelletu pozostaje zaledwie ok. 1-1,5 proc. nietoksycznego popiołu co oznacza, że z tony pozostaje ok. 10-15 kg popiołu, który na dodatek można wykorzystać jako nawóz do roślin. W przypadku tony węgla jest to aż ok. 150 kg odpadu, którego - na dodatek - nie jesteśmy w stanie samodzielnie zutylizować.

Kotły na pellet – wady i zalety

Paliwo jakim jest pellet jest przede wszystkim ekologiczne. Ale to nie jedyna jego zaleta. Nie powoduje ono zabrudzenia pomieszczeń ani nie zawiera substancji szkodliwych. Co więcej, pellet nie emituje przykrych zapachów. Wprost przeciwnie - podczas sezonu grzewczego w domu możemy poczuć przyjemny zapach drewna. To, o czym należy jednak pamiętać to to, by przechowywać go w suchym i przewiewnym miejscu. Niestety, gdy jest wilgotny traci swoje właściwości ekologicznego paliwa.

Zaletą kotła na pellet jest m.in. brak kosztów związanych z przyłączem np. gazu czy montażem zbiornika na olej lub gaz propan-butan. Nie ma też opłat stałych ani przesyłowych. Co więcej, oszczędzamy również czas przy wykańczaniu domu. Nie musimy czekać na podpisanie umowy z gazownią. Automatyczny kocioł na biomasę jest też wygodny w użytkowaniu.

Minusem kotła na biomasę, w porównaniu do wycofywanych w tym momencie pieców węglowych, może być koszt jego zakupu. Choć jest to inwestycja, która się zwraca (m.in. z uwagi na to, że piece na pellet dostosowują automatycznie spalanie paliwa do temperatury w pomieszczeniach) wymagają one wydatku rzędu 10 tys. zł.

Piece na pellet objęte są jednak systemem wsparcia finansowego. Warto dowiedzieć się czy gmina, w której mieszkamy takie dofinansowanie zapewnia. Istnieje m.in. program Stop Smog lub popularny od dwóch lat rządowy program o nazwie Czyste Powietrze. Duży wybór kotłów na pellet dostępny jest na stronie https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry