Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak powinna przebiegać uprawa i pielęgnacja truskawek

Uprawa truskawek
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jedzenie truskawek ma pozytywny wpływ na zdrowie. Truskawki dbają o serce, system odpornościowy, obniżają ciśnienie krwi, a to nie wszystkie zalety ich spożywania. Poza prozdrowotnym wpływem są również bardzo smaczne i mogą stać się ozdobą ogrodu czy działki. Jak je uprawiać i pielęgnować? Podpowiadamy.

Uprawa truskawek

Najsmaczniejsze truskawki to te, które posiadają piękną barwę, są soczyste i duże. Aby takie uzyskać, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Stanowisko na którym rosną, powinno być słoneczne i nie narażać uprawy na wiatr. Najlepsze podłoże to te bogate w składniki pokarmowe, żyzne. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny i wynosić od 5,5 do 6,5. Przed posadzeniem truskawek, warto zadbać o odchwaszczenie i nawiezienie stanowiska.

Odpowiednia pora na sadzenie truskawek przypada na okres wiosenny i letni, jednak w przypadku niektórych rodzajów, sezon na sadzenie może trwać przez cały rok. Warto pamiętać o odpowiednich odstępach między roślinami, który powinien wynosić około 30cm, zadbaj o równe rzędy, aby ułatwić sobie późniejszą pielęgnację. Nad korzeniami znajduje się charakterystyczny pąk, nazywany także mianem serduszka. Zadbaj o to, aby znalazł się tuż nad powierzchnią ziemi. Już w momencie sadzenia truskawek, warto pomyśleć o ograniczeniu rozwoju chwastów. Aby to zrobić, między rzędami należy ułożyć ściółkę. Gdy całość jest już gotowa, należy ją podlać. Dobrze posadzone truskawki obdarzają owocami przez około 3 do 4 latach. Po upływie tego czasu, zaleca się posadzenie nowych sadzonek w innym miejscu. Nie powinno sadzić się ich również w miejscu po malinach, ziemniakach i pomidorach czy warzywach kapustnych.

Pielęgnacja truskawek

Bardzo ważnym elementem odpowiedniej pielęgnacji truskawek, jest prawidłowe i regularne odchwaszczanie. W tym celu należy użyć środka, który ochroni rośliny. Warto kupować takie produkty w zaufanych sklepach ogrodniczych. Wówczas można mieć pewność, że środek okaże się skuteczny. Do pozbywania się chwastów można użyć również własnych rąk. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby nie doszło do uszkodzenia systemu korzeniowego roślin. Pomocne okaże się także ściółkowanie, o którym wspomniano wcześniej.

Ściółkowanie nie tylko chroni przed chwastami, ale również przed utratą nadmiernej ilości wody w glebie poprzez parowanie, chroni rośliny przed niskimi temperaturami. Jako materiał warto wybrać na przykład słomę albo czarną folię. Drugie rozwiązanie ma dodatkową zaletę, ponieważ ochrania owoce przed piachem i innymi zabrudzeniami. Folię jednak warto rozłożyć na etapie sadzenia, ponieważ cięcie ją uszkadza, a to natomiast nie pozwala na jej zastosowanie w późniejszym okresie, gdy rośliny są już pokaźnej wielkości.

Sadzonki należy oczywiście także podlewać. Również okres wegetacyjny nie może być w tej kwestii zaniedbany. System korzeniowy truskawek charakteryzuje się tym, iż jest płytki. To zaś powoduje, że korzenie są narażone na wysychanie w szybkim tempie. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym sposobem jest nawadnianie kropelkowe.

Podsumowanie

Spożywanie truskawek to przyjemność dla podniebienia, ale również sposób na lepsze zdrowie. W przypadku posiadania kawałka ogrodu czy działki, warto uprawiać te owoce samodzielnie. Pozwoli to nie tylko na sporą oszczędność, ale również zapewnia, iż owoce nie są spryskiwane szkodliwą chemią. Sadzenie i pielęgnacja truskawek nie należą do trudnych zadań, dlatego każdy, nawet początkujący ogrodnik powinien sobie z nim poradzić. Truskawki to przecież dużo możliwości, takich jak kompoty, soki czy konfitury. Naprawdę warto je hodować.

Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.