Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie palety najlepiej się sprawdzą do użytku domowego?

europaleta typu EPAL
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Palety co do zasady służą do transportu i magazynowania towarów. Z tego względu, muszą być naprawdę wytrzymałe i trwałe, aby utrzymać duży ciężar ładunku. Sam materiał, z którego są wykonane, czyli drewno, gwarantuje nie tylko solidne wykonanie, ale też długą żywotność materiału.

Niewykorzystane lub zużyte palety przemysłowe bardzo chętnie wykorzystuje się powtórnie do użytku domowego - jako praktyczne meble lub nietuzinkowe dekoracje. Dzięki odpowiedniej obróbce i właściwemu przygotowaniu palet, możemy w prosty sposób nadać im drugie życie. A co najważniejsze, takie rozwiązanie niewiele kosztuje - tutaj liczy się nasza kreatywność. Aby nowa rzecz dłużej służyła i na długo zachowała swój pierwotny wygląd, konieczna jest też wiedza na temat rodzajów palet i sposobów ich wykorzystania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze palety?

Wybór palet drewnianych w składach budowlanych lub w hurtowniach palet przemysłowych jest naprawdę duży. Wydawać by się mogło, że to na który rodzaj palet się zdecydujemy, nie ma większego znaczenia. To wielki błąd. Niewłaściwy wybór materiału może oznaczać jego szybsze zużycie. Na co w takim razie należy zwracać uwagę przy wyborze palety? 

Przede wszystkim, wybierając palety drewniane, trzeba zwrócić uwagę na ich rodzaj, certyfikaty, sposób wykonania i wymiary, a w przypadku palet używanych - konieczne jest sprawdzenie stanu, w jakim się zachowały. Nie do przyjęcia są palety zawilgocone, które były niewłaściwie przechowywane, ponieważ pod wpływem wody drewno będzie próchnieć. Takie materiały nie nadają się do ponownego użytku. Koniecznie zwróć uwagę na wymiary, palety mogą występować w kilku rozmiarach, w zależności od ich pierwotnego zastosowania. Sprawdź, czy rozmiar palety jest optymalny na twoje potrzeby. Równie ważna jest kwestia gatunku i jakości głównego budulca palet, drewna, oraz rodzaj zastosowanej obróbki i sposób ich produkcji. Pamiętaj, dobrze wykonana paleta ma bardzo dużą wytrzymałość, jest stabilna i niezwykle odporna na zniszczenie.

Europaleta - trwałe rozwiązanie na lata

Szczególnym rodzajem palet przemysłowych jest tak zwana europaleta typu EPAL, produkowana wyłącznie w określonych wymiarach. Wszystkie jej parametry są standaryzowane i dlatego każda paleta EPAL wygląda identycznie. Przeważnie występuje w rozmiarze 1200 mm x 1000 mm oraz 800 mm x 600 mm. Rozmiar palet ma bezpośrednie przełożenie na ich nośność. Łatwo je poznać po bardzo charakterystycznym oznaczeniu EPAL, umieszczonym na boku palety. Symbol ten gwarantuje, że dana paleta jest zgodna z przyjętymi normami, a zatem spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Standaryzacja ta została wprowadzona na potrzeby magazynowania i transportowania palet, które można w łatwy sposób ustawić w każdym magazynie, urządzonym specjalnie pod kątem tych wymiarów. Dzięki temu palety te sprawdzają się znakomicie w każdym magazynie, niezależnie od miejsca na Ziemi.

Główny budulec europalet, drewno, w wyniku specjalnej obróbki przez bardzo długi czas zachowuje swój pierwotny stan i swoje właściwości. Najczęściej stosuje się drewno z drzew iglastych, które charakteryzuje dużą sprężystość i świetna wytrzymałość, a także znakomita odporność na wilgoć.

Palety przemysłowe - dopasujesz do każdego wnętrza

Palety przemysłowe są znacznie korzystniejszym rozwiązaniem ze względu na ich cenę zakupu. Są one znacznie tańsze niż europalety, ale niestety mają mniejszą nośność. Nie mają one standaryzowanych wymiarów, więc należy pamiętać że mogą się między sobą różnić wysokością, szerokością i długością, a nawet ilością szczebelków. Ich wymiary można dostosować do swoich potrzeb lub wybrać spośród najbardziej popularnych - 1200 mm x 800 mm, 1200 mm x 1000 mm, 800 mm x 600 mm. Na potrzeby magazynowania towarów ich nośność może okazać się niewystarczająca, natomiast do domowego użytku palety przemysłowe na wymiar są wystarczającym rozwiązaniem, a do tego znacznie tańszym niż europalety. Należy pamiętać o ich wcześniejszej obróbce, aby zachować ich pierwotny wygląd i zapewnić im długą żywotność.