Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowoczesne, estetyczne i praktyczne stojaki na rowery

stojaki do rowerów
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Świadomość ekologiczna rośnie, dlatego ludzie coraz częściej wybierają rower jako optymalny środek lokomocji. W miastach dorośli chętnie dojeżdżają nimi do pracy, a młodzież do szkoły czy na uczelnię. Wraz ze wzrostem popularności jednośladów pojawia się zapotrzebowanie na rozbudowywanie infrastruktury rowerowej. Drogi to nie wszystko. Równie istotne są miejsca parkingowe, w których będzie można bezpiecznie pozostawić swój rower. Różne modele można zakupić w firmie Kesbet.

Stojaki do rowerów z betonowymi podstawami

Zdecydowanie najkorzystniej jest wybrać stojak rowerowy z betonową podstawą. Chodzi oczywiście o wieloletnią trwałość. Beton to materiał niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego trudno jest go zniszczyć. Bardzo dobrze znosi on również działanie wilgoci, wysokich oraz niskich temperatur, a także promieniowania UV. Dzięki temu betonowe stojaki do rowerów mogą być użytkowane przez wiele lat bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek remontów.

Konstrukcje takie są również masywne, co znacznie zmniejsza szanse powodzenia działań niepożądanych podejmowanych przez osoby trzecie jak np. próby celowego wywrócenia stojaka rowerowego czy jego kradzieży. Odpowiednie zamocowanie do podłoża gwarantuje stabilne ustawienie parkingu dla jednośladów i możliwość bezpiecznego pozostawienia w nich roweru.

Różne rodzaje stojaków rowerowych

Stojak rowerowy może mieć rozmaity kształt. Firma Kesbet produkuje modele, które świetnie odnajdą się w różnych miejscach.  Najszersze zastosowanie wykazuje standardowa konstrukcja o szerokości nieco ponad 200 cm, która z dwóch stron osadzona jest na solidnych betonowych blokach połączonych ze sobą stalową ramą. To w niej znajdują się miejsca, w których pozostawia i przypina się rower.

Stojaki do rowerów dostępne są również w formie pojedynczych wariantów wykonanych z betonu. Są to bloki, w których znajduje się zagłębienie na oponę.

Dużą zaletą jest możliwość zamówienia modułów, czyli połączeń dowolnej ilości stojaków rowerowych. Celem takiego rozwiązania jest stworzenie masowego miejsca parkingowego, które pomieści olbrzymią ilość jednośladów naraz (idealne rozwiązanie np. w pobliżu stadionów).  Scalać można zarówno modele z metalową ramą, jak i pojedyncze bloki betonowe.

Jakie funkcje pełni stojak rowerowy?

Najbardziej oczywistym zadaniem, jakie do wykonania ma stojak rowerowy, jest oczywiście stworzenie komfortowego i bezpiecznego miejsca postojowego dla jednośladu, który po odpowiednim zapięciu może być pozostawiony bez obawy o jego kradzież.

Nie da się jednak ukryć, że stojaki do rowerów to również swoiste symbole nowoczesnych miast, które wpływają na pozytywny, prestiżowy ich wizerunek. Tworzą one zarówno praktyczne strefy, jak i odgrywają rolę elementów dekorujących przestrzeń miejską. Dzięki nim otoczenie staje się przyjazne dla mieszkańców, ale także estetyczniejsze.  

Gdzie stosować parkingi dla jednośladów?

Miejsca postojowe dla rowerów powinny znaleźć się przede wszystkim przed wszystkimi urzędami i innymi budynkami, w których mieszczą się instytucje publiczne. Korzystnie wpływa to na wizerunek włodarzy miasta, którzy takim posunięciem z jednej strony zachęcają do ekologicznego i aktywnego fizycznie podróżowania, jak również budują pozytywny obraz strefy miejskiej, w której potrzeby mieszkańców są ważne.

Stojak rowerowy powinien być zamontowany również przed szkołami oraz uczelniami, a także przy obiektach firmowych oraz na najważniejszych ulicach. Istotne, by wygodne i bezpieczne miejsca postojowe dla rowerów były wszędzie tam, gdzie przewija się duża ilość ludzi.