Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ochrona drewna - różne metody walki z owadami

Ochrona drewna
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zwalczajmy owady niszczące drewno. Pamiętajmy o tym, że im więcej drewna w budynku, tym większe ryzyko, że zalęgną się w nim owady, zwane jego technicznymi szkodnikami. Poznajmy takie oto (różne) metody walki z owadami:

1). Gazowanie (fumigacja) - należy wiedzieć, że jest to najskuteczniejsza metoda. Fumigację zleca się specjalistycznym firmom. Budynek jest wtedy zamykany w czymś w rodzaju szczelnego, foliowego namiotu. Cały zabieg zajmuje minimum cztery dni i w tym czasie w budynku nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta domowe. Firma regularnie kontroluje stężenie gazu, którego nadmiar może powodować różne uszkodzenia. Z tego względu zaleca się też na czas fumigacji usunąć z budynku urządzenia elektroniczne. Metoda ta jest o tyle skuteczna, że unicestwia owady nawet w tych miejscach, w których trudno nam odnaleźć miejsca żerowania larw - na przykład w trwale zabudowanych elementach więźby dachowej albo szkieletowej konstrukcji ścian. Warto dodać, że koszt takiego zabiegu wynosi obecnie około 10-30 tysięcy zł dla średniej wielkości budynku.

2). Wymrażanie - należy wiedzieć, że larwy wielu owadów zimują w drewnie, czekając na wiosenną pobudkę. W tym czasie można się ich pozbyć, wystawiając drewno na mróz przynajmniej na osiem godzin. Temperatura poniżej -16 stopni Celsjusza z pewnością je uśmierci. Metodą taką można uratować na przykład stare meble lub niewielkie przedmioty z drewna, ale raczej nie elementy konstrukcyjne, chyba że zima będzie ostra jak w północnej części Kanady i w największe mrozy otworzymy wszystkie okna i drzwi w budynku. Niestety, coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że metoda ta może w najbliższym czasie przejść do lamusa.

3). Impregnacja zanurzeniowa - należy wiedzieć, że małe przedmioty wykonane z drewna można zanurzyć na 2-3 godziny czasu w impregnacie owadobójczym wlanym do wanny lub beczki. To skuteczny sposób, ale materiałochłonny i w efekcie zużyjemy sporo impregnatu. Podczas takiej kąpieli drewno trzeba dociążyć, żeby nie wypływało na powierzchnię.

4). Metoda mikrofalowa - trzeba też wiedzieć, że owady zabija również wysoka temperatura - powyżej +50 stopni Celsjusza. W budynku najłatwiej i najbezpieczniej uzyskać ją, stosując generatory mikrofal. Podgrzewają one wodę zawartą w drewnie i tym samym gotują to, co je zamieszkuje. Metoda jest dość skuteczna, ale czasochłonna. Nadaje się przede wszystkim do usuwania insektów z odkrytych elementów konstrukcji, natomiast przy zabudowanych skuteczność jest znacznie mniejsza.

Producent okien w Gdańsku Okna.gd