Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego powinieneś mieć pochłaniacz wilgoci w garażu?

pochłaniacz wilgoci
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wilgoć w garażu jest wręcz wpisana w charakterystykę tego pomieszczenia. Pojawia się zarówno w garażach murowanych, jak i blaszanych. Jest także problemem występującym w garażach podziemnych. I chociaż często jest bagatelizowana, tak naprawdę pociąga za sobą poważne konsekwencje. Jak zapobiegać wilgoci w garażu? I dlaczego w ogóle warto to robić? Zapytaliśmy ekspertów!

Wilgoć w garażu – jakie mogą być jej skutki?

Przyczyną pojawiania się wilgoci w garażu jest brak lub niedostateczne ogrzewanie pomieszczenia oraz słaba izolacja termiczna ścian i posadzki. Problem nasila się oczywiście jesienią i zimą, kiedy wjeżdżające samochody wprowadzają do wnętrza dodatkową wilgoć w postaci wody czy śniegu osiadających na kołach i karoserii. W ten sposób na ścianach i w powietrzu kondensują się krople pary wodnej, powodujące szereg niekorzystnych efektów. Przede wszystkim wilgoć jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ powoduje rozwój pleśni. Nawet niewielkie wykwity pojawiające się przy posadzce czy w narożach mogą wywoływać alergie czy choroby układu oddechowego. Na tym jednak nie koniec. Wilgoć w garażu wpływa nie tylko na kondycję przebywających w nim osób, ale także pojazdu. Dlaczego? Ponieważ jest przyczyną powstawania korozji. Problem ten dotyczy oczywiście nie tylko karoserii, ale wszelkich podzespołów, które w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza zaczynają zaskakiwać właściciela pojazdu niespodziewanymi usterkami. Warto również pamiętać o tym, że wilgoć może prowadzić do niszczenia ścian oraz sufitu pomieszczenia i to nie tylko klasycznego „blaszaka”, ale solidnego garażu murowanego.

Jak skutecznie pozbyć się wilgoci z garażu?

Istnieje szereg metod na pozbycie się wilgoci z garażu. Zadbanie o odpowiednią izolację termiczną, regularne wietrzenie czy dogrzewanie pomieszczenia rozwiązują jednak problem tylko na chwilę. Wilgoć w garażu pojawia się nieustannie, więc wymaga ciągłego działania, co w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwe. Z tego względu coraz częściej właściciele pojazdów sięgają po pochłaniacz wilgoci. Umieszczony w pomieszczeniu, świetnie chłonie nadmiar pary wodnej i pozwala na stałe pozbyć się problemu. Żel krzemionkowy ma doskonałe właściwości higroskopijne. Jest przy tym całkowicie naturalny, więc nie zagraża zdrowiu osób przebywających w garażu. Silikażel jest bezzapachowy, zatem nie wywołuje podrażnień oraz alergii. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ garaże są zwykle niewielkimi pomieszczeniami, które pozostają przez większość czasu zamknięte. Nagromadzenie się w nich substancji chemicznych mogłoby więc przynieść fatalne skutki.