© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Dom i ogród
  • Rolety rzymskie – czy warto zdecydować się na ich zakup?

Rolety rzymskie – czy warto zdecydować się na ich zakup?

Rolety rzymskie
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Rolety rzymskie, bo o nich mowa, stanowią ciekawą alternatywę dla zasłon i firanek. Chronią pomieszczenie przed słońcem, wzrokiem sąsiadów, pełniąc przy tym, nie raz – funkcję dekoracyjną. Co je wyróżnia?

Rolety rzymskie możemy podzielić pod katem na typ materiału z jakiego są wykonane, sposób montażu, kolorystykę, a nawet ze względu na pomieszczenie w którym roleta ma wisieć. W zależności od preferencji właściciela mieszkania, roleta może pełnić funkcję minimalistyczną, poniekąd wpisując się w resztę elementów aranżacyjnych, bądź wręcz przeciwnie, stanowić element wyróżniający, przysłowiową kropkę nad, która podniesiona wtopi się w ścianę, a opuszczona sprawi, że pomieszczenie zyska dodatkowo na atrakcyjności.  

Rolety rzymskie – podział ze względu na typ montażu

Rolety rzymskie stanowią pewien kompromis między zasłoną a roletą zaciemniającą. Z jednej strony wymagają zdecydowanie mniej uwagi w kontekście ich konserwacji, jednak są przy tym zdecydowanie mniej eleganckie. Podobnie jak w przypadku zasłon, których montaż determinuje typ karnisza, rolety rzymskie możemy zamontować na kilka różnych sposobów:

  • Na ścianie
  • Na suficie
  • Na glifie okiennym

Rolety rzymskie – podział ze względu na typ materiału

Pod kątem materiału, rolety mogą być zrobione zarówno z syntetyków, jak i materiałów naturalnych, takich jak bawełna czy len. Zazwyczaj, najtańszą opcją są rolety aluminiowe, które są bardzo łatwe do wyczyszczenia i cieszą się długim „czasem życia”, jednak wizualnie nie robią takiego wrażenia, jak chociażby rolety firankowe, czy zasłonowe, które dodatkowo można uatrakcyjnić wybierając intensywne bądź jaskrawe kolory, czy nawet idąc krok dalej – decydując się na wybór wzorzyste modele. Takie rolety będą idealną ozdobą pokoju dziecięcego. Warto przy tym pamiętać, że rolety rzymskie z reguły nie są impregnowane, gdyż nie ma ku temu potrzeby. W przypadku konieczności przeczyszczenia rolety, wystarczy ją zdemontować, uprać, a po wyschnięciu – ponownie powiesić.

Rolety rzymskie – wady i zalety

Zdecydowaną zaletą rolet rzymskich jest możliwość dopasowania ich do dowolnego typu pomieszczenia, bez względu na to czy jest ono minimalistyczne, czyli w stylu skandynawskim, czy wręcz odwrotnie – wystój potrafi zdominować gości, tak jak to ma miejsce w przypadku stylu glamour. Pewną wadą rolet, może być to, że chcąc dobrać idealny model do swojego wnętrza, trzeba zdecydować się na szycie rolet na wymiar. Wydłuża to tym samym czas realizacji zamówienia. W zamian jednak, otrzymujemy produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry