Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Instalacja fotowoltaiczna - czy każdy może ją mieć?

instalacje fotowoltaiczne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

W Polsce pojawia się coraz więcej elektrowni słonecznych. Panele fotowoltaiczne są świetnym rozwiązaniem do pozyskiwania energii słonecznej, szczególnie teraz, gdy istnieją liczne dofinansowania, oferowane przez programy rządowe. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie - czy panele fotowoltaiczne są dla każdego? O jakich najważniejszych elementach powinien wiedzieć każdy prosument, czyli osoba wytwarzająca energię z odnawialnych źródeł na własny użytek, która jednocześnie magazynuje ją i przekazuje nadmiar do sieci energetycznej?

Decyzja o zakupie fotowoltaiki, a finansowanie

Decydując się na zakup fotowoltaiki należy rozważyć kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest jej koszt. Są osoby, które decydują się na zakup paneli fotowoltaicznych, nie mając środków na sfinansowanie inwestycji – to nic złego. Obecnie istnieje wiele przeróżnych finansowań, które umożliwiają komfortową spłatę rat za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Dotyczy to zarówno klientów biznesowych jak i indywidualnych. Co więcej, czasem zdarza się, że klient, który decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na swoim dachu, będzie płacił niższą ratę kredytu, niż rachunki za prąd.

Warto jest szukać takiej firmy, która wspomoże przyszłego posiadacza fotowoltaiki w jej finansowaniu. Jest to najlepsza opcja, między innymi ze względu na liczne formalności, które odpowiednia firma pomoże sprawniej załatwić. 

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Jednym ze sposobów, na obniżenie kosztów montażu fotowoltaiki są dofinansowania. Przykładowo, klienci indywidualni mogą wnioskować o dofinansowanie z programów rządowych typu „Mój Prąd”. W ubiegłej edycji w programie mogli wziąć udział właściciele instalacji, których moc ma wartość od 2 do 10 kW. Można było uzyskać do 50% kosztów poniesionych na instalację, lecz nie więcej niż 5 tys. złotych. W tym roku także można z niej skorzystać. Więcej o nim dowiesz się z artykułu „Program Mój Prąd 3.0 - nowe dotacje do fotowoltaiki”

Rolnicy mogą ubiegać się natomiast o skorzystanie z ulgi inwestycyjnej na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Jest ona naliczana na koniec inwestycji i dzięki niej od podatku rolnego można odliczyć nawet 25% nakładów inwestycyjnych. 

Nie zapomniano także o przedsiębiorcach - oni też znajdą coś dla siebie. O promocję warto pytać bezpośrednio w firmach montujących fotowoltaikę. Przykładowo, w tamtym roku firma Strefa Energii organizowała akcję, gdzie przedsiębiorca mógł zyskać nawet 40 000 zł na samym zakupie i montażu fotowoltaiki.

Umiejscowienie fotowoltaiki, a jej efektywność

Czy każdy może mieć fotowoltaikę? To zależy od wielu czynników - między innymi od wyboru jej umiejscowienia. Nie zawsze jest to możliwe, jednak istnieją 2 rozwiązania, które można dostosować indywidualnie do swoich możliwości. Instalacje na gruncie i instalacje na połaci dachowej różnią się konstrukcją, która jest zastosowana w obu przypadkach. Stosunkowo częściej wybierana jest fotowoltaika na dachu, ale czasem zdarza się tak, że montaż w tym miejscu jest niemożliwy lub znacznie utrudniony. Dlatego istnieje alternatywa w postaci fotowoltaiki na gruncie. Jakie są ich plusy i minusy?

Fotowoltaika na dachu

Fotowoltaika montowana na dachu jest tańsza, względem systemu konstrukcji na gruncie. zaletą jest także bliskość wszystkich komponentów. Co więcej, ta konstrukcja ogranicza możliwość pojawienia się zacienienia w przyszłości (na przykład przez drzewa sąsiada), więc jej wydajność nie jest niczym ograniczona. Wadą dla niektórych inwestorów może być ingerencja w poszycie dachowe, dłuższy czas montażu oraz ograniczenia związane z kierunkiem sytuowania dachu i powierzchni do zamocowania modułów. 

Fotowoltaika na gruncie

Ten rodzaj fotowoltaiki ma natomiast większe możliwości, jeżeli chodzi o ustawienie optymalnego kąta pochylenia modułów, a także ustawienia w kierunku południowym, co zwiększa uzyski. Moduły na gruncie lepiej się wentylują, co zwiększa ich wydajność latem. Szybciej i bezpieczniej można usunąć z nich zanieczyszczenia i nie ingerują w konstrukcję dachu. Główną ich wadą jest jednak zajmowanie powierzchni na działce, a także możliwość ich zacienienia w przyszłości, których nie można przewidzieć - budowa domu lub rosnące drzewa u sąsiada. Tego typu konstrukcja jest również droższa. 

Jest więc wiele możliwości, co powoduje, że niezależnie od położenia działki możemy znaleźć takie miejsce dla instalacji fotowoltaicznej, które zapewni jej maksymalną efektywność. Jak wiedzieć, które rozwiązanie wybrać? Nie trzeba się na tym znać - wystarczy wybrać do tego odpowiednią firmę fotowoltaiczną i zostawić wszystko specjalistom, którzy dobiorą najlepsze miejsce dla Twojej instalacji. 

firma fotowoltaiczna

Obsługa i sprawdzenie skuteczności instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób zastanawia się, jak w praktyce wygląda obsługa już zamontowanej instalacji fotowoltaicznej. Pojawia się pytanie - czy dam sobie z nią radę? Sama obsługa instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosta – wystarczy ją podłączyć, złożyć dokumenty do zakładu energetycznego i gotowe! Co ważne, te czynności wykonuje firma fotowoltaiczna, więc prosument nie musi się martwić użytą technologią, montażem, ani formalnościami. 

Już kolejnego dnia po montażu możemy podejrzeć produkcję prądu generowaną przez domową elektrownię fotowoltaiczną, dzięki aplikacji w telefonie lub na laptopie i to z każdego miejsca na świecie! Takie aplikacje, które stworzyły marki Fronius czy SolarEdge są ogólnie dostępne dla prosumenta, który codziennie może sprawdzić skuteczność swojej instalacji fotowoltaicznej. 

Awaryjność fotowoltaiki

Częstą obawą, która pojawia się przy inwestycji w fotowoltaikę, jest ryzyko awarii. Jak postępować i co zrobić?

Zacznijmy od tego, że fotowoltaika bardzo rzadko ulega awarii. Dodatkowo, moduły fotowoltaiczne oraz inwertery, czyli najważniejsze komponenty instalacji fotowoltaicznej, zawsze posiadają co najmniej kilkunastoletnią, a nawet 25-letnią gwarancję – co pokrywa cały czas użytkowania. Dzięki temu ewentualna awaria zostanie bezkosztowo rozwiązana. Warto też podkreślić, że panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe, niestraszny jest im mróz czy grad, a wiele firm gwarantuje też dodatkowe ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej od losowych zdarzeń.

W tym miejscu warto też wspomnieć o opiece poinstalacyjnej, która jest zapewniana przez jedną z firm fotowoltaicznych – Strefę Energii. Jest to wyjątek na rynku, który zapewnia bezpieczeństwo naszej instalacji fotowoltaicznej nawet po montażu. Z doradcami można się skontaktować w przypadku awarii, ale i nie tylko, sprawdzą również, czy mini elektrownia działa prawidłowo i produkuje odpowiednią ilość prądu.

Wybierz ekologię i oszczędzanie - zainwestuj w fotowoltaikę!

Troska o środowisko i oszczędzanie idą ze sobą w parze. Niezależnie, czy aktualne fundusze Ci na to pozwalają lub zastanawiasz się, gdzie zamontować instalację - świat fotowoltaiki stoi dla Ciebie otworem! Wystarczy tylko postawić pierwszy krok i skontaktować się z firmą, która pomoże Ci ze wszystkimi formalnościami, dotyczącymi dofinansowania, a następnie zamontuje panele na Twoim dachu lub na gruncie.