Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje rolet wewnętrznych

rolety okienne dzień-noc
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Rolety to standard w dzisiejszych mieszkaniach. Z jednej strony chronią przed nasłonecznieniem, z drugiej zapewniają prywatność. Stanowią wygodną alternatywę tam, gdzie nie ma miejsca na zasłony. Są proste w użyciu, doskonale pełnią swoją rolę, a odpowiednio dobrane do aranżacji mieszkania, mogą podkreślać jego charakter i stanowić jedną z okiennych dekoracji. Wybór odpowiedniego rodzaju rolet nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli, odpowiadających na różne potrzeby mieszkańców. Przy wyborze rolet trzeba połączyć kwestie praktyczne, estetyczne, a także możliwości mieszkaniowe. Aby ułatwić Ci ten wybór, zebraliśmy najważniejsze rodzaje rolet w jednym miejscu. Oto one!

Rolety ścienne

Rolety ścienne to modele montowane na ścianie nad oknem. Sprawdzają się wtedy, gdy okno ma skomplikowaną budowę, np. składa się z wielu kwater lub nietypowych kształtów. W takich przypadkach rolety ścienne są prostsze w montażu i niejednokrotnie tańsze. To rozwiązanie dla Ciebie, jeśli masz odpowiednio dużo miejsca wokół okna, ponieważ zajmują one nieco więcej przestrzeni niż ich okienne odpowiedniki. Rolety ścienne to dobry wybór także tam, gdzie nie widzisz potrzeby osobnego sterowania zaciemnieniem na każdym skrzydle okna. Mogą łączyć w sobie funkcję praktyczną i dekoracyjną. Są łatwo dostępne i występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Jakie rolety ścienne możesz wybrać?

  • Rolety ścienne dzień- noc- to wyjątkowo estetyczna opcja, w której naprzemiennie występują pasy przezroczystego i nieprzepuszczającego słońca, materiału. Użytkownik może dowolnie manipulować poziomem zaciemnienia pomieszczenia poprzez system przesuwania rolety, w którym ciemne pasy nakładają się na transparentne. Takie rolety służą nie tylko jako praktyczne narzędzie chroniące przed słońcem, ale także jako dekoracja. Często montuje się je w kuchni i salonach, gdzie dowolna manipulacja światłem jest bardzo ważna i potrafi stworzyć wyjątkowy nastrój.
  • Rolety ścienne zaciemniające- rolety zaciemniające to rolety, które zostały stworzone z myślą o najbardziej wymagających osobach. Bardzo mocno zaciemniają pomieszczenie. Są stworzone z grubego, specjalnie do tego przeznaczonego, materiału. Często wybierane do sypialni, gdzie dzięki swojej skuteczności pozwalają na niezakłócany niczym sen.
  • Rolety ścienne gładkie- klasyczne i minimalistyczne. Występują w wielu kolorach i rozmiarach. Są uniwersalne, pasują do każdego wnętrza i wystroju.

Rolety okienne

Rolety okienne montuje się bezpośrednio na ramie okna, dzięki czemu całą powierzchnią przylegają do szyby, dając prawie całkowite zaciemnienie. Ze względu na wyjątkową wygodę w użyciu są częściej wybieraną opcją niż rolety ścienne. Występują w wielu modelach, wśród których możesz znaleźć idealną opcję dla siebie. Rolety okienne także potrafią być niezwykle dekoracyjne.

Oto najpopularniejsze rodzaje rolet okiennych:

  • Rolety okienne dzień- noc- są stworzone dokładnie tak jak rolety dzień-noc ścienne, jednakże montuje się je na ramie okiennej, osobno na każdej kwaterze. Można dzięki nim stworzyć odpowiedni klimat w mieszkaniu i dowolnie regulować zaciemnienie. Wiele z nich występuje w wyjątkowych kolorach i nowoczesnym designie np. rolety okienne dzień-noc. Dzięki temu po wyborze rolet dzień- noc, okno nie wymaga już firan czy dodatkowych dekoracji.
  • Mini rolety okienne- mini rolety to uniwersalne rozwiązanie, nawet tam, gdzie okno jest nietypowych rozmiarów. Stanowią świetny wybór dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad zaciemnieniem poszczególnych partii okna i móc je dowolnie otwierać. Mini rolety zwykle regulowane są system żyłkowym przyczepionym do ramy okiennej, dzięki któremu dokładnie przylegają do szyby.
  • Rolety okienne termoizolacyjne- ten model jest polecany szczególnie do mieszkań narażonych na wyjątkowo mocne promieniowanie słoneczne. Dzięki swojej specjalnej, gumowanej powłoce zewnętrznej, rolety termoizolacyjne odbijają światło, tym samym nie dopuszczając do nagrzewania się pomieszczenia.