Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 powodów, dla których warto zadbać o odpowiednią wentylację w domu

Rekuperacja
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wydajna i skuteczna wentylacja w domu jest podstawą, jeśli chodzi o utrzymanie czystego i przyjemnego powietrza. Bardzo często jakość powietrza w domu lub mieszkaniu ma bezpośrednie przełożenie na samopoczucie domowników. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przebywanie w pomieszczeniu niewentylowanym może nieść za sobą negatywne skutki zarówno finansowe, jak i zdrowotne.

Rekuperacja a stan zdrowia domowników

Jedną z najważniejszych przyczyn konieczności dbania o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym przebywamy, są oczywiście względy zdrowotne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach bez dostępu świeżego powietrza może w skrajnych przypadkach skończyć się nawet śmiercią. Najlżejsze objawy, które mogą wystąpić podczas przebywania w takim pomieszczeniu, to bóle głowy, rozkojarzenie oraz poczucie otumanienia. Poważniejsze stany to oczywiście omdlenia oraz wymioty.

System rekuperacji dzięki temu, że zapewnia ciągła wymianę powietrza na świeże pozwala na uniknięcie zatrucia organizmu niebezpiecznymi związkami. Na szczególne niebezpieczeństwo narażone są osoby, które w swoim domu lub mieszkaniu posiadają piecyk gazowy. Bardzo łatwo wtedy o zatrucie czadem, które w większości przypadków powoduje śmierć.

Wentylacja w domu a pleśń na ścianie

Z pleśnią na ścianie boryka się większość osób, które nie wietrzą pomieszczeń w domu lub mieszkaniu. Główną przyczyną powstawania pleśni na ścianach jest właśnie brak odpowiedniej wymiany powietrza oraz duża wilgotność. Częstą przyczyną powstawania pleśni na ścianach jest również wadliwy system wentylacji, gdzie w wyniku awarii systemu przedostaje się zbyt mała ilość powietrza – co na szczęście nie zdarza się zbyt często. W ten sposób wentylacja poszczególnych pomieszczeń jest jedynie pozorna. Dlatego warto regularnie badać, czy instalacja zastosowana w domu pracuje z odpowiednią wydajnością.

Wentylacja mechaniczna a stan roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe różnią się między sobą wytrzymałością na niekorzystne warunki otoczenia. Niektóre z nich są jednak bardzo wrażliwe na złą jakość powietrza. Rośliny tego rodzaju będą szybko obumierały. Najprostszym sposobem aby temu zapobiec, jest oczywiście lepsze wentylowanie pomieszczenia, w którym trzymane są rośliny doniczkowe.

Oczywiście dobrym pomysłem będzie również stosowanie przegotowanej oraz odstanej wody (w przypadku niektórych gatunków) oraz specjalistycznego nawozu. Zatem dobrze dobrana wentylacja mechaniczna pomoże utrzymać rośliny doniczkowe w dobrym stanie i cieszyć się nimi przez cały rok.

Dobrze dobrana rekuperacja – cena za ogrzewanie domu niższa nawet o połowę!

Niższe koszty za ogrzewanie domu są dla niektórych tym, co najbardziej przemawia za inwestycję w dobry system rekuperacyjny. Aby jednak dotychczasowe ceny za ogrzewanie poszybowały w dół, niezbędne będzie przestrzeganie kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim rekuperator powinien być możliwie jak najwyższej jakości. Oczywiście jego cena powinna mieścić się w granicach wyznaczonego budżetu, jednak oszczędności związane z kupnem tańszego modelu szybko staną się kosztami wynikającymi z niewydajnego działania rekuperacji.

Sama instalacja rekuperatora nie załatwi całej sprawy. Aby obniżka za koszty ogrzewania była niższa regularnie przez dłuższy okres czasu, konieczne jest regularne kontrolowanie stanu technicznego systemu rekuperacji oraz jego wydajności. Zalecane jest również rozważne otwieranie okien oraz unikanie sytuacji, w której to praca systemu grzewczego jest niwelowana przez otwarte okna przy niskich temperaturach powietrza.

Wentylacja powietrza a stan sprzętu RTV

Dobra wentylacja powietrza ma również ogromny wpływ na stan techniczny sprzętu RTV, który znajduje się w pomieszczeniu. Brak dobrej wentylacji pomieszczeń w domu lub mieszkaniu może powodować, że w powietrzu zacznie unosić się znaczna ilości drobinek kurzu. Te z kolei przedostają się do wnętrza sprzętu elektronicznego, wskutek czego efektywność systemów chłodzenia w takim sprzęcie drastycznie maleje. Szczególnie jest ważne w przypadku laptopów, których system chłodzenia jest bardzo wrażliwy na drobinki kurzu, które znajdują się w jego otworach wentylacyjnych.