Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaką bramę do ogrodzenia wybrać?

brama wjazdowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Brama wjazdowa na posesję to jeden z najważniejszych elementów ogrodzenia. Musi być funkcjonalna, trwała, a jednocześnie trudna do sforsowania. Na rynku można znaleźć wiele różnych rozwiązań, wśród których dużą popularnością cieszą się na przykład bramy panelowe.

Brama to tak naprawdę wizytówka posesji. To oznacza, że powinna być nie tylko trwała, łatwa w otwieraniu i zamykaniu, ale także elegancka. Ponadto brama musi zapewniać bezpieczeństwo i umożliwiać wygodny wjazd na posesję.

Aby tak było, trzeba zaplanować odpowiednią jej szerokość. Według przepisów nie powinno to być mniej niż 2,4 metry. W praktyce jednak okazuje się, że najwygodniejsze są bramy o szerokości 3 metrów. Mało tego, brama musi umożliwiać również bezpieczne opuszczenie posesji, szczególnie gdy wyjazd prowadzi na ruchliwą drogę. Na rynku znajdziemy różne rodzaje bram, wykonane z różnych materiałów. Wybór odpowiedniego modelu powinien z jednej strony zależeć od potrzeb i oczekiwań właściciela posesji, a z drugiej – od kształtu działki i otoczenia. Sprawdźmy, jakie mamy opcje do wyboru.

Jaki rodzaj bramy wjazdowej wybrać?

Najbardziej rozpowszechnione są bramy skrzydłowe, które mocuje się na metalowych słupkach. Przy czym mogą to być rozwiązania jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Pierwsze z nich są dobrym rozwiązaniem w przypadku wąskiego podjazdu (nie należy jednak przesadzać z szerokością takiej bramy, ponieważ będzie trudno się otwierała). Brama dwuskrzydłowa za to będzie idealna przy szerokich wjazdach. Inne rozwiązanie to brama przesuwna. Jej ogromną zaletą jest to, że nie potrzebuje dużo miejsca, ale po jednej strony działki musi być odcinek ogrodzenia, za którym schowa się skrzydło. Takie bramy mogą być samonośne (na wysięgniku, przesuwane nad podjazdem) lub szynowe (na rolkach). Do tego do każdej z wymienionych wyżej bram można zamontować napęd, co pozwoli sterować nią zdalnie.

Brama drewniana czy metalowa?

Kolejną ważną kwestią przy wyborze bramy do ogrodzenia jest materiał, z jakiego została wykonana. Najczęściej to drewno lub metal, niekiedy – ich połączenie. W przypadku bram z drewna najczęściej wykorzystuje się sosnę, świerk i jesion. Niestety, to nie są trwałe bramy. Na drewno silnie oddziałują zmienne warunki atmosferyczne, co prowadzi do szybkiego zużycia materiału. Dużo trwalszym rozwiązaniem są bramy metalowe, przeważnie wykonywane ze stali lub aluminium. Najefektowniejsze są bramy kute i dekoracyjne, ale również najdroższe. Tańszą, ale również trwałą alternatywą są bramy panelowe (np. Mati-Met). Takie bramy są łatwe w montażu, a do tego również wyglądają efektownie, są odporne na uszkodzenia. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się ogrodzenia panelowe, do których idealnie pasują właśnie bramy panelowe.

Wybór odpowiedniej bramy powinien być przemyślaną decyzją, uwzględniającą potrzeby użytkownika i ukształtowanie działki. Warto stawiać na trwałość i funkcjonalność bram.