Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ozonowanie biura – dlaczego warto to robić?

Ozonowanie biura
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Powietrze w wielu biurach nie należy do najlepszych jakościowo, szczególnie wtedy, gdy mowa o niezwykle popularnych open space, w których obok siebie pracuje wiele osób. Gdy doda się do tego klimatyzację, często konieczną w upalne lato, powstaje mieszanka, która zdecydowanie nie sprzyja naszemu zdrowiu – szczególnie, gdy o jakość powietrza w biurze nie dba się należycie.

Biurowce to specyficzne budynki. Każdego dnia przebywa w nich wiele osób, a wraz z nimi ogrom drobnoustrojów, wirusów i bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dlatego to właśnie w pracy jesteśmy najbardziej narażeni na zachorowanie.

Ozonowanie biura w okresie jesienno-zimowym

Nie ma wątpliwości, że okres, w którym jesteśmy najbardziej podatni na choroby to jesień i zima. Pogoda za oknem nie sprzyja, podobnie jak ogrom zarazków, które krążą po przestrzeni biurowej i wcale nie znikają. Biuro jest zatem w tym okresie pełne drobnoustrojów, które tylko czekają, by kogoś zakazić.

Ozonowanie oczywiście nie zapobiegnie zarażeniu bezpośredniemu od chorego na grypę kolegi z biurka obok, jest jednak niezwykle pomocne w usuwaniu krążących w budynku bakterii i wirusów. Ozonowanie warto wykonywać szczególnie w okresie chorobowym, gdy szkodliwych drobnoustrojów jest w powietrzu najwięcej. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko złapania infekcji i sprawia, że miejsce pracy staje się bardziej higieniczne.

Ozonowanie latem

Zarazki i drobnoustroje chorobotwórcze to nie jedyne zagrożenie, jakie czeka na pracowników w biurze. Latem do gry wchodzi klimatyzacja i choć znacząco poprawia komfort pracy w upalne dni, może również stanowić problem – przede wszystkim wtedy, gdy nie jest odpowiednio serwisowana. Klimatyzacja, o którą się nie dba, bardzo szybko zarasta pleśnią i grzybem, a ich drobinki unoszą się w powietrzu. Najgorzej jest w budynkach, w których nie ma możliwości otwarcia okna i przewietrzenia biura; w takich miejscach dodatkowo znajduje się tzw. „elektrosmog”, czyli szkodliwe substancje wydzielane przez sprzęt w biurze.

Na jakie dolegliwości naraża nas nieserwisowana klimatyzacja?

  • problemy z cerą, trądzik, zmiany skórne,
  • nawracające infekcje,
  • choroby dróg oddechowych, również przewlekłe,
  • alergie,
  • ciężka odmiana zapalenia płuc wywołana przez pleśń i grzyb – liogenelloza

Dlaczego warto ozonować?

Ozonowanie nie jest jedynym sposobem na oczyszczenie klimatyzacji, ma jednak zasadniczą zaletę – odkaża klimatyzator oraz całe pomieszczenie, w którym się znajduje. Zatem razem z zanieczyszczeniami z urządzenia usunięte zostają wszelkie drobnoustroje znajdujące się w powietrzu.

Aby zapewnić czyste powietrze w biurze i podnieść komfort pracy osób w nim przebywających, warto zaopatrzyć firmę w generator ozonu. Urządzenie to wytwarza ozon z powietrza, oczyszczając powietrze na bieżąco. Tego typu urządzenia wysokiej jakości do zastosowań domowych i firmowych ma w swojej ofercie firma Trioxygen.