Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wykładziny dywanowe i PCV – charakterystyka

Wykładziny dywanowe i PCV
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Bardzo popularnymi wykładzinami są te dywanowe i PCV, każda z nich ma inne właściwości i doskonale nadaje się do określonych warunków. Warto wiedzieć jakie są ich najważniejsze cechy, by móc wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Najważniejsze cechy wykładziny dywanowej

Najczęściej do wyrobu wykładziny dywanowej używa się poliamidu. Jest to materiał, który posiada sprężyste włókna, łatwo się go czyści oraz barwi. Znalazł zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykładzina dywanowa jest miła i delikatna w dotyku, więc doskonale sprawdzi się w pokojach dla dzieci, biurach, hotelach czy sypialniach. Starszą alternatywą dla poliamidu jest poliester, ale ma on mniejszą wytrzymałość i jest trudniejszy w utrzymaniu. Na rynku dostępne są również wykładziny polipropylenowe, które cechuje wysoka odporność na działanie środków chemicznych. Mają one jednak dosyć sztywne włóka, które mogą się odkształcać. Najbardziej delikatne są wykładziny z dodatkiem wełny. Są one niezwykle miękkie, ale również trudne w utrzymaniu. Wykładziny dywanowe różnią się między sobą także pod względem spodu. Każdy rodzaj przeznaczony jest do innego typu podłoża. Przykładowo, wykładziny z filcem można bez obaw ciąć, doskonale sprawdzą się w hotelach i biurach. Wykładziny o gąbczastym spodzie świetnie wyciszają i można je od razu kłaść na beton. Materiały z jutą na spodzie przeznaczone są do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, a kauczukowe na beton.

Wykładziny PCV

Wykładzina PCV to rodzaj wykładzin elastycznych. Dzieli się je na jednorodne i niejednorodne. Pierwszy typ jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, ale nie posiada warstwy podkładowej, więc nie wygłusza dźwięków. Wykładziny niejednorodne są wielowarstwowe i można je kłaść w każdym pomieszczeniu z wyjątkiem balkonów i tarasów. Szeroki wybór wykładzin PCV dostępny jest na: https://interviol.pl/wykladziny-pcv. Firma proponuje produkty o różnych kolorach i wzorach. Na stronie można znaleźć jednobarwne wykładziny, albo takie imitujące kamień, albo parkiet.

Zalety wykładzin dywanowych i PCV

Wykładziny dywanowe są miłe i delikatne w dotyku, dzięki nim wnętrze staje się bardziej przytulne i klimatyczne. Wiele typów bardzo dobrze wygłusza dźwięki i ma właściwości antystatyczne. Poza tym materiał amortyzuje upadki, więc bez problemu mogą się na nim bawić dzieci. Najlepiej jeśli właściwości wykładziny dywanowej dopasujemy do rodzaju pomieszczenia. Produkty łatwe w utrzymaniu doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym i kuchni. Wykładziny grube świetnie poradzą sobie w przedpokoju. Trzeba jedynie pamiętać, by nie stosować ich w zawilgoconych miejscach, bo bardzo szybko ulegną zniszczeniu. Wykładziny PCV są z kolei proste w utrzymaniu i miłe w dotyku. Poza tym, wykładzinę tego typu bardzo szybko się układa. Dodatkowo, produkty PCV są stosunkowo tanie i łatwo dostępne.