© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Modne garaże blaszane na 2021

garaże blaszane 2021
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Biorąc pod uwagę fakt, że garaż blaszany kojarzy się większości osób z prostą konstrukcją z blachy ocynkowanej, mogłoby się wydawać, że garaż „blaszak” i moda zupełnie nie idą ze sobą w parze. Jest to jednak całkowicie mylne wrażenie - nawet proste wiaty garażowe mogą mieć nowoczesny design i pasować do najnowszych trendów, bardzo często wybieranych przez architektów/projektantów i polecanych klientom. Właściwie każdy producent garaży blaszanych zdaje sobie z tego sprawę, co skutkuje pojawianiem się co roku nowych pomysłów na kolejne modele garaży. Jak zatem przedstawiają się tegoroczne trendy i jak dopasować blaszany garaż do otoczenia? O tym piszemy poniżej.

Co brać pod uwagę przy wyborze garażu blaszanego?

Podstawową, a zarazem najbardziej oczywistą, funkcją garaży blaszanych jest przechowywanie samochodu. Wiaty garażowe mogą jednak spełniać różne zadania, zależnie od potrzeb. Oto kilka najważniejszych kwestii, które trzeba mieć na uwadze przy wyborze odpowiedniej konstrukcji:

  • Lokalizacja - każdy garaż powinien stać w miejscu, które zapewni łatwy dostęp i właściwą funkcjonalność. Garaż blaszany, w którym ma stać samochód, powinien mieć łatwy dostęp do wyjazdu z posesji, natomiast ten pełniący głównie funkcję składziku (np. na narzędzia ogrodnicze) powinien znaleźć się stosunkowo blisko głównego budynku. Konstrukcje z innymi zastosowaniami - np. kojce dla zwierząt lub wiaty wypoczynkowe z grillem - powinny zaś stać w miejscach, gdzie nie będą przeszkadzać sąsiadom (zwłaszcza te pierwsze nie powinny stać blisko tarasów wypoczynkowych).
  • Właściwa podbudowa - stabilność całej konstrukcji można zapewnić wyłącznie dzięki odpowiedniej podbudowie. Zależnie od przeznaczenia wiaty może to być podbudowa ze żwiru, kostki brukowej, płyt chodnikowych czy po prostu wylewki betonowej. Bez względu na wybrane podłoże, garaże blaszane muszą być przytwierdzone do betonowych stóp - jest to szczególnie ważne na terenie narażonym na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, np. wichur czy podtopień. W celu zapewnienia najwyższej jakości podbudowy najlepiej zdać się w tej kwestii na doświadczoną firmę specjalizującą się w garażach blaszanych.

Tradycyjny Garaż Blaszany

  • Ocieplenie - często pomijana, a zarazem bardzo ważna kwestia. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, blacha może być ocieplona i każdy producent garaży blaszanych daje taką możliwość - trzeba tylko wyrazić taką chęć przy zakupie.
  • Sposób otwierania - również pod tym względem możemy wybrać więcej niż jedną opcję - drzwi mogą otwierać się na bok (zarówno pojedyncze, jak i podwójne) lub uchylać do góry. Ponadto drzwi i bramy garażowe możemy wyposażyć w system automatycznego otwierania, który zapewni nam maksimum wygody w użytkowaniu tej konstrukcji.
  • Dach, okna, dodatkowe drzwi - aby jeszcze bardziej zwiększyć funkcjonalność i wygodę eksploatacji, każdy garaż blaszany można wyposażyć w okna (jeśli potrzebujemy wpuścić do jego wnętrza trochę naturalnego światła), dodatkowe drzwi boczne (ułatwiające np. korzystanie z podwójnego garażu lub połączenia składziku i garażu) oraz różne warianty dachu (równy lub asymetryczny dwuspadowy albo jednospadowy boczny/tylny).
  • Wyposażenie dodatkowe - garaże blaszane mogą mieć wstawione wewnętrzne szafki, półki i inne schowki pozwalające zachować porządek w środku.

Garaż Blaszany Z Dodatkowymi Drzwiami

Zobacz podobne: https://www.garazeinterstal.pl/.

Jak dopasować garaż do otoczenia?

Podobnie jak inne elementy wystroju podwórka i ogrodu, garaże blaszane również powinny pasować do pozostałych elementów zabudowy. Szukając odpowiedniego garażu, powinniśmy brać pod uwagę:

  • Kolor - obecnie z doborem koloru nie powinno być większego problemu - nie jesteśmy ograniczeni do tradycyjnej blachy ocynkowanej, a właściwie wszyscy producenci dają możliwość wyboru dowolnego koloru z palety RAL (jej podstawowa wersja obejmuje aż 215 różnych kolorów).
  • Styl - garaż powinien być utrzymany w tym samym stylu, co budynek mieszkalny. Jeśli dom urządzono w nowoczesnym stylu, najlepiej postawić na stonowane barwy (np. szarości, antracyt lub beż) i oszczędne we wzory powierzchnie. Natomiast do bardziej klasycznych domów pasować będą blachy imitujące drewno (np. złoty dąb czy orzech) lub szerokie panele. Można też zamówić garaż w mieszanym stylu, przykładowo z gładkim drzwiami i drewnopodobnymi ścianami - trzeba jednak zachować przy tym ostrożność, gdyż przesadnie pstrokata konstrukcja może oszpecić posesję bardziej niż tradycyjne „blaszaki”.
  • Przetłoczenia - blacha wykorzystywana do budowy garaży zawsze ma tzw. przetłoczenia. Mogą one jednak przyjmować różną formę od bardzo wąskich, po szerokie, przypominające deski.
  • Dodatki - elementy takie jak okna, dach, czy okucia klamek również powinny pasować do tych zastosowanych w budynku mieszkalnym. Przykładowo, obie nasze nieruchomości powinny mieć drewniane okna, choć „blaszak” może mieć je tylko zbliżone kolorystycznie do prawdziwego drewna.

Garaż Blaszany 3 x 5 m Z Blachy Drewnopodobnej "Orzech"

Jakie modele garaży blaszanych są w modzie w 2021?

Podobnie jak w kilku ubiegłych latach, nadal bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie „blaszaki” drewnopodobne, które pasują do większości popularnych aranżacji - drewno, które taka konstrukcja ma imitować, jest dość wszechstronnym i szeroko wykorzystywanym materiałem, zarówno w architekturze, jak i meblarstwie.

Garaż Blaszany 4 x 6 m "Złoty Dąb"

Natomiast dom i ogród urządzony w oszczędnym, modernistycznym stylu to odpowiednie otoczenie dla jednokolorowych, prostych konstrukcji garaży blaszanych.

Garaż Blaszany Do Nowoczesnego Ogrodu

Garaże blaszane - podsumowanie

Czasy, gdy blaszane garaże były wyłącznie byle jakimi konstrukcjami, na które aż żal było patrzeć, już dawno minęły. Obecnie producenci garaży blaszanych oferują wiele różnych modeli „blaszaków”, które nie tylko nie będą szpecić domu i ogrodu, ale też mogą bardzo dobrze współgrać z wieloma popularnymi trendami aranżacyjnymi. Warto też pamiętać, że często w cenie takiego garażu zawiera się również transport oraz montaż na terenie przynajmniej części kraju - dokładny zasięg takiej usługi zależy od danego producenta.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry