Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pora rozejrzeć się za nową szklarnią!

Szklarnie ogrodowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Przydomowa szklarnia to najprostszy sposób na całoroczną uprawę zdrowych i smacznych warzyw oraz ziół, ale nie tylko. W szklarni ogrodowej można z powodzeniem hodować także egzotyczne gatunki roślin. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie szklarni do ogrodu.

Czym kierować się przy wyborze nowej szklarni ogrodowej?

Szeroki wybór dostępnych modeli sprawia, że na zakup szklarni mogą zdecydować się posiadacze zarówno małych, jak i dużych ogrodów. Jednym z najważniejszych czynników, jaki należy uwzględnić podczas wyboru szklarni, jest jej rozmiar, który powinien być adekwatny do wielkości powierzchni przeznaczonej do zagospodarowania, ale nie tylko. Szklarnie cechujące się kompaktowymi wymiarami jak np. Botanic Tulipan Mini to doskonałe rozwiązanie w przypadku hodowli niewielkich roślin czy ziół, a także wówczas, gdy nie mamy dużo miejsca w ogrodzie.

Innym aspektem, jaki warto wziąć pod uwagę poszukując nowej szklarni, jest dopasowanie jej pod kątem potrzeb cieplnych roślin, jakie planujemy w niej hodować. Niektóre z gatunków mogą wymagać znacznie wyższej temperatury do wzrostu niż inne – zaliczamy do nich m.in. pomidory, paprykę oraz ogórki.

Szklarnia tradycyjna czy z poliwęglanu – jaki model sprawdzi się najlepiej?

Właściwości termoizolacyjne szklarni w dużej mierze zależą od materiału wykorzystanego do jej produkcji. Na polskim rynku dostępne są szklarnie wykonane między innymi z folii, szkła oraz poliwęglanu, które obecnie cieszą się ogromną sympatią wśród najbardziej wymagających pasjonatów ogrodnictwa. Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu przystosowane do samodzielnego montażu takie jak Botanic Optima, w porównaniu do tych tradycyjnych cechują się o wiele większą wytrzymałością i odpornością na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Na tym jednak nie kończą się zalety szklarni poliwęglanowych. Materiał ten charakteryzuje się doskonałą izolacją termiczną - dobrze zatrzymuje ciepło oraz promieniowanie, co z kolei przyspiesza wzrost roślin uprawnych.

Na koniec kilka słów o dostępnych modelach konstrukcji. Oprócz klasycznych szklarni wyposażonych w jedno wejście, na rynku nie brakuje modeli o dosyć nietypowej konstrukcji zaopatrzonej np. w otwierany dach (Botanic Agrosfera Typu Chlebaklub Botanic Tulipan). Do największych zalet szklarni z otwieranym dachem zaliczamy między innymi zwiększenie komfortu pracy podczas upałów, łatwość doprowadzenia gleby czy nawozu, a także zabezpieczenie roślin przed przegrzaniem.