© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Dom i ogród
  • Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą huśtawkę do ogrodu?

Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą huśtawkę do ogrodu?

huśtawki ogrodowe drewniane
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Zadbany ogród to miejsce, które sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Warto o tym pamiętać podczas aranżacji przestrzeni, dobierając odpowiednie meble. Nieodzownym elementem małej architektury ogrodowej jest huśtawka, która będzie praktyczną dekoracją przydomowej zieleni. Podpowiadamy, czym się kierować przy jej wyborze, aby sprostała oczekiwaniom zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Rodzaje huśtawek ogrodowych

Na rynku znajdziesz huśtawki, które różnią się parametrami, przeznaczeniem oraz wyglądem. Najważniejszym kryterium wyboru powinno być jednak bezpieczeństwo, szczególnie jeżeli huśtawka ogrodowa ma służyć do zabawy najmłodszym. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby konstrukcja była solidna, stabilna i wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia. Ponadto przed zakupem powinieneś zdecydować, kto i w jaki sposób będzie korzystał z urządzenia. Huśtawki ogrodowe drewniane i metalowe dzielą się bowiem na modele:

  • dla dzieci – dla najmłodszych użytkowników sprawdzą się huśtawki drewniane z zamkniętym siedziskiem i z miękką poduszką. W przypadku starszaków możesz się pokusić o zakup klasycznej huśtawki bujanej lub typu bocianie gniazdo,
  • dla dorosłych – meble są dostępne w wersji jednoosobowej jak na przykład podwieszane kosze. Znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie inwestycja w huśtawkę ogrodową wieloosobową, która ma siedzisko w kształcie ławy lub sofy. Warto wybierać modele wyposażone w daszek, który można w razie potrzeby zdemontować.

Huśtawki ogrodowe dla dzieci są zazwyczaj sprzedawane bez stelaża, dlatego trzeba zadbać o konstrukcję we własnym zakresie. Jest to jednak praktyczne rozwiązanie, gdyż po zakończonym sezonie można je zamontować w pokoju dziecięcym.

huśtawka ogrodowa

Huśtawka ogrodowa metalowa czy drewniana?

Oprócz rodzaju konstrukcji ważnym kryterium wyboru jest także materiał, z którego wykonany jest stelaż mebla. Parametr ten decyduje nie tylko o wytrzymałości, ale także efekcie wizualnym urządzenia. Z dostępnych na rynku opcji na uwagę zasługują ponadczasowe huśtawki ogrodowe drewniane. Świetnie uzupełniają roślinne aranżacje, stanowiąc funkcjonalną ozdobę posesji. Najlepszym wyborem będzie konstrukcja wykonana z drewna sosnowego, bukowego lub egzotycznego, gdyż to gwarantuje jej trwałość. Wadą huśtawek drewnianych jest to, że wymagają regularnej impregnacji.

Coraz większą popularność zdobywają meble opierające się na metalowym stelażu. Są one pokryte powłoką antykorozyjną, dlatego są łatwiejsze w utrzymaniu i nie potrzebują konserwacji. Huśtawki metalowe są przy tym solidne i wytrzymale, jednak należy zwracać uwagę na określone przez producenta maksymalne obciążenie. Zaletą tego typu sprzętu jest ponadto efektowny wygląd, który będzie pasował do każdej aranżacji ogrodowej.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry