© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Dom i ogród
  • Konserwacja bram — jak to zrobić w profesjonalny sposób?

Konserwacja bram — jak to zrobić w profesjonalny sposób?

Konserwacja bram
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Brama to element praktyczny na naszej posesji, jednak warto mieć świadomość, że stanowi ona również naszą wizytówkę. W końcu to brama jest jednym z pierwszych elementów, jaki rzuca się w oczy gościom przybywającym do nas. Co więcej, zarówno funkcjonalność bramy, jak i jej prezencja może ulec znacznemu pogorszeniu po zimie. W jaki sposób zająć się konserwacją naszej bramy?

Jak często konserwować bramę? Czy możemy wykonać konserwację samodzielnie?

Konserwacja bramy, bez względu na to, czy chodzi o bramę wjazdową, czy bramę garażową, powinna być wykonywana raz w roku. Jeśli jednak zależy nam na długowieczności naszej bramy, warto zadbać o przegląd co najmniej dwa razy w roku — przed zimą i wraz z rozpoczęciem sezonu wiosennego. Dlaczego akurat wtedy?

Konserwacja przed zimą zabezpieczyć cały mechanizm przed negatywnym wpływem śniegu i wody. Konserwacja wiosenna ma natomiast na celu weryfikację, czy wszystko działa prawidłowo. Prace konserwacyjne z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Dopiero w momencie, gdy natrafimy na poważną awarię, możemy zgłosić się po pomoc do specjalistów.

Na czym się skupić konserwując bramę skrzydłową?

Jednym z najpopularniejszych wariantów bram są bramy skrzydłowe. Ich konserwacja różni się w stosunku do bramy przesuwnej, dlatego warto omówić oba sposoby oddzielnie. Na co więc zwrócić uwagę, konserwując bramę skrzydłową? Przede wszystkim zawiasy. To one podtrzymują skrzydła bramy oraz warunkują prawidłowe działanie całej konstrukcji.

Szczególnie w okresie zimowym, mogą one doświadczać dużego przeciążenia. Dlatego bezpośrednio po okresie zimowym należy poddać zawiasy odpowiedniej regulacji. Co więcej, nie obejdzie się również przez użycia specyfiku, którym smarujemy zawiasy. W tym celu warto skorzystać ze smaru maszynowego, który posiada odporność na wodę.

Na czym skupić się konserwując bramę przesuwną?

Bramy przesuwne to urządzenia, które działają, bazując na szynie jezdnej, To właśnie ona powinna być głównym obiektem naszej konserwacji. W pierwszej kolejności zweryfikujmy, czy szyba nie została usunięta przez śnieg lub mróz. Po zimie jest ona na pewno mocno zanieczyszczona, dlatego istotne jest, by pozbyć się żwiru, błota czy piasku.

Nawet małe drobinki mogą wpłynąć na prawidłowe działanie bramy przesuwnej. Ważne jest, by kółka nie były smarowane żadnym specyfikiem czy smarem. Wszelkie zanieczyszczenia będą się przyklejać do nich, utrudniając prawidłowe działanie.

Co warto pozostawić w rękach fachowca?

Choć standardowa konserwacja może być wykonana przez nas, to jednak jeśli przychodzi do kontroli, warto przekazać ją fachowcowi. W ramach profesjonalnej kontroli działania bramy sprawdzane są takie elementy jak rolki, łożyska, sprężyny, wał bramy, zawiasy oraz linki i ich stan zużycia.

Bardzo ważne jest, by taka kontrola była wykonywana regularnie. Często nie wolimy zaoszczędzić i ograniczyć się tylko do krótkiej konserwacji. Jednak awaria bramy to poważny wydatek, który nie jest wart kilkudziesięciu złotych zaoszczędzonych na kontroli.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z dbamyobramy.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry