Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym się różni sofa od kanapy?

sofy i kanapy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

W salonie z pewnością nie może zabraknąć wygodnych i stylowych mebli tapicerowanych – pojedynczych lub skompletowanych. Choć przy wyborze niejednokrotnie pojawiają dylematy odnośnie wyglądu i wielkości mebli, to najtrudniejszą zagwozdką może okazać się nazewnictwo. Czy określenia sofa i kanapa to synonimy? Sprawdź, czym różni się sofa a kanapa i które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie.

Sofa a kanapa – różnica

Wiele osób stosuje wymiennie określenia „sofa” i „kanapa”, mając na myśli meble tapicerowane do salonu. Chociaż nie jest to błąd, na pewno warto wiedzieć, co kryje się pod każdym z określeń, ponieważ sofa i kanapa to zupełnie inne meble. Początkowo sofa i kanapa nie oznaczały tego samego. Podstawowe różnice między sofą a kanapą to cechy użytkowe oraz wygląd. Duża różnorodność stylów i kolorów, w jakich występują gustowne sofy i kanapy, niewątpliwie umożliwi każdemu dobranie mebli do własnych preferencji. 

Co to jest sofa?

Sofy to meble pochodzące z Turcji, które początkowo nie były traktowane jako meble do salonu. Ze względu na przybieraną na sofach półleżącą pozycję – uznawaną jako niezgodną z konwenansami – stanowiły wyposażenie sypialni. Są to niskie meble tapicerowane z owalnym, często finezyjnym oparciem, miękkim siedziskiem i wałkami zamiast poręczy. Obecnie sofy wybierane są jako meble do eleganckich wnętrz, ponieważ w przeciwieństwie do kanap, nie posiadają funkcji spania. Właśnie dlatego często przybierają oryginalne kształty, mają odsłonięte nóżki i niezagospodarowaną przestrzeń pod siedziskiem.

Kanapy do salonu

Pierwotna nazwa kanapy wywodzi się od włoskiego słowa oznaczającego charakterystyczną, znaną od starożytności skrzynię. Choć dopiero w momencie, gdy rozpoczęto tapicerować jej wieko i dodano poręcze oraz oparcie zaczęła przypominać dzisiejszą kanapę. Praktyczne kanapy charakteryzują się szkieletową konstrukcją, bazującą na geometrycznych kształtach i posiadają oparcie, siedzisko oraz boczne poręcze. Na kanapie zmieści się kilka osób, a mebel jest wzbogacony o mechanizm rozkładania, pozwalający stworzyć dodatkowe miejsce do spania. Kanapy posiadają pod siedziskiem uniwersalną przestrzeń do przechowywania pościeli. Wielofunkcyjne kanapy w salonie można łatwo modyfikować z siedziska na łóżko. Sprawdzą się zarówno podczas popołudniowego relaksu, jak i zapewnią miejsce do spania.

Wersalka a kanapa

Popularne w Polsce wersalki to meble łączące w sobie możliwość siedzenia i funkcję spania. Dlatego często są utożsamianie z kanapą. Wersalka posiada wyprofilowane siedzisko z lekko uniesionymi bocznymi fragmentami oraz skrzynię na pościel i tapicerowaną ramę, tworzącą oparcie. Wersalki przeważnie nie posiadają poręczy, a ich siedzisko może zostać rozłożone i wykorzystane jako powierzchnia do spania. 

Kanapa a sofa – co wybrać?

Decyzja zależy przede wszystkim od ilości dostępnego miejsca w mieszkaniu, potrzeb i preferencji domowników. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzi się kanapa z systemem rozkładania, umożliwiająca przenocowanie niespodziewanych gości. Natomiast subtelne i wizualnie lekkie sofy nadadzą się do wnętrz, w których mają stanowić jedynie miejsce do siedzenia.

Warto wybierać wysokiej jakości meble, które są precyzyjnie i solidnie wykonane. Szeroka oferta producenta Meble Pyka bez wątpienia pozwoli na znalezienie mebli tapicerowanych zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz.