Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czemu komin się poci?

komin się poci
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Nieprzyjemnie wyglądający, brudny nalot, który pokrywa komin lub ścianę, w której on przebiega, to znacznie więcej, niż tylko problem estetyczny. Za popularnym określeniem "pocenie się komina" skrywa się realne zagrożenie dla jego drożności i czystości, a co za tym idzie - dla bezpieczeństwa mieszkańców domu.

Czemu komin się poci - co to znaczy?

Konstrukcja komina oraz metoda palenia w piecu powinny prowadzić do sytuacji, w której uchodzące przez przewód kominowy spaliny zachowują odpowiednio wysoką temperaturę. Jeżeli komin znajduje się w ścianie zewnętrznej, a nie został właściwie zaizolowany lub jeśli problem leży w jego niefachowej konstrukcji, gazy, których mieszanina powstaje w wyniku spalania, zdążą ochłodzić się, zanim jeszcze uda się im wydostać na zewnątrz.

Ciekłe składniki spalin wraz z cząsteczkami pozostałych związków w nich zawartych zaczną się wówczas osadzać na ściankach przewodu. Powstają tak zwane skropliny, które właściciele domów zauważają na ogół dopiero wtedy, gdy tworzą już smolisty, brunatny zaciek. To jednak etap, na którym proces powstawania smoły zaszedł na tyle daleko, że może stanowić zagrożenie dla domowników. Smoła nie tylko pokrywa warstwowo ścianki komina, ale może także tworzyć różnej wielkości kostki czy zlepki z sadzami. Odpady te są w stanie zagrozić drożności przewodu, a najmniejsza iskra może doprowadzić do ich zapalenia, czego należy uniknąć wszelkimi sposobami.

Jak zapobiegać poceniu się komina?

Każdy, kto zauważy tego rodzaju problem w swoim kominie, powinien jak najszybciej zamówić usługę czyszczenia przewodów kominowych, zmienić sposoby palenia w piecu, a także poważnie rozważyć opcję izolacji oraz instalacji wkładu ze stali kwasoodpornej. Przede wszystkim należy zacząć od zidentyfikowania źródła problemu. Większości osób może się wydawać, że o paleniu w piecu wiedzą już wszystko, jeśli od lat ogrzewają w ten sposób swój dom. W tym czasie jednak zapewne przynajmniej raz wymienili piec na urządzenie nowszej generacji, które wymaga nieco innego postępowania.

Paliwo, które trafia do pieca, nigdy nie powinno być choćby lekko wilgotne, a piec musi osiągać odpowiednio wysoką temperaturę. Tak zwane "przepalanie" najczęściej nie wystarcza - powoduje ono powstawanie wielkich ilości sadzy i smoły, a stąd do pożaru komina może być już niedaleko. Informacje o tym, jak właściwie zadbać o BHP palenie oraz bezpieczeństwo komina, warto zaczerpnąć od ekspertów w tej dziedzinie (jak komeno.pl). Dzięki podpartych doświadczeniem poradom fachowców będziemy mieli szansę wyposażyć komin w potrzebny wkład w jakości, która zapewni wieloletnie bezproblemowe użytkowanie, a także usprawnić funkcjonowanie procesu odprowadzania spalin na tyle, by pocenie się przestało zachodzić.

Do Moderatora oraz Zleceniodawcy: Wklejam frazę "czemu komin sie poc", ponieważ literówka we frazie sprawia, że poprawne użycie jej w tekście nie jest możliwe