Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rodzaje i różnice między sklejkami

sklejki antypoślizgowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Sklejka to materiał drewnopochodny. Jest powszechnie wykorzystywana do produkcji mebli, wykańczania wnętrz oraz w budownictwie. Występuje w różnych odmianach – czym różnią się one między sobą?

Jak powstaje sklejka? Co decyduje o jej jakości?

Sklejka powstaje z drewna, ale ma całkiem inne właściwości. Powstaje z cienkich drewnianych arkuszy, które nazywa się fornirami. Liczba fornirów jest nieparzysta, i układa się je albo równolegle, albo metodą krzyżową. Ta druga metoda jest powszechniejsza – każda kolejna warstwa układana jest pod kątem 90 stopni względem poprzedniej warstwy, dzięki czemu gotowy materiał, choć cienki, jest bardzo wytrzymały. Konstrukcja równoległa sprawdza się tam, gdzie potrzebna jest wysoka wytrzymałość tylko w jednym kierunku.

Sklejki dostępne są w pięciu klasach jakościowych. Najwyższa to E, czyli materiał pozbawiony wad. Kolejne klasy oznaczane są numerami od I do IV, gdzie IV jest najgorszej jakości, z licznymi wadami, nieoszlifowana. O jakości sklejki decydują właściwości jej prawej strony, ale różnica między lewą a prawą stroną nie powinna przekraczać dwóch klas.

Jakie są rodzaje sklejek?

Ze względu na rodzaj drewna użytego do produkcji obłogu sklejki dzielą się na liściaste, iglaste i egzotyczne. Sklejka liściasta, którą można zamówić na przykład na siekierki.com.pl, ma bardzo dobre parametry, do tego ładnie wygląda i nie sprawia problemów przy obróbce. Sklejkę liściastą wykorzystuje się do produkcji mebli, w budownictwie, szkutnictwie, przemyśle samochodowym i opakowaniowym.

Sklejka iglasta jest tańsza, ale wyróżnia się wyjątkowo estetyczną powierzchnią, dlatego służy często do wykańczania wnętrz. Kolejnym jej plusem jest łatwość modelowania na gorąco.

Sklejka egzotyczna może być też sklejką elastyczną. Charakteryzuje się wtedy wysoką łatwość uginania, więc można ją wykorzystywać wszędzie tam, gdzie trzeba uzyskać wypukły albo walcowaty kształt.

Są jeszcze sklejki do przeznaczenia specjalnego, jak sklejki antypoślizgowe, samolotowe, trudnopalne. Są one dodatkowo modyfikowane, tak by uzyskać określone, bardzo specyficzne właściwości.