Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki jest koszt ułożenia trawy z rolki?

Trawa z rolki
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zakładanie trawnika to jeden z najważniejszych elementów urządzania ogrodu. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się trawa z rolki, która pozwala utworzyć upragnioną murawę w zaledwie jeden dzień. Wiele osób zastanawia się jednak, w jaki sposób oszacować koszty związane z założeniem takiego trawnika. Co wpływa na cenę trawy z rolki? Jaki jest koszt ułożenia trawnika z rolki?

Układanie trawy z rolki – koszty

Niezależnie od tego, czy planujemy założyć trawnik z rolki, czy z siewu, w kosztorysie powinniśmy uwzględnić wydatki na materiał, transport i usługi ogrodnicze (np. przygotowanie ziemi pod trawnik, wysiew nasion / rozłożenie rolek). Kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę trawnika z rolki jest wielkość terenu. Im większy jest nasz ogród, tym wyższy będzie koszt całkowity założenia murawy. Jednocześnie wraz ze wzrostem powierzchni spada cena trawy z rolki i jej montażu za m2.

Cena trawy z rolki może też różnić się w zależności od rodzaju murawy czy jakości materiału. Dodatkowo w szacowanych wydatkach na trawnik musimy uwzględnić dodatkowe usługi niezbędne do uzyskania jednolitej i trwałej murawy. Konieczne mogą być takie prace jak: oczyszczenie i wyrównanie terenu, montaż siatki na krety i instalacji nawadniających, rozłożenie ziemi urodzajnej. Wszystkie te prace możemy zlecić firmie ogrodniczej lub wykonać samodzielnie. Aby zminimalizować wydatki, warto skorzystać z usług firm oferujących darmowy transport trawy z rolki.

Trawa z rolki – cena materiału

Średni koszt trawy z rolki to 10-30 zł/m2(w zależności od wielkości zamówienia). W sprzedaży dostępne są trawa sportowa i uniwersalna, która sprawdza się najlepiej w ogrodach przydomowych. 

Trawa z rolki – cena montażu

Jeśli chcemy przez wiele lat cieszyć się z pięknego zielonego dywanu w ogrodzie, musimy zadbać nie tylko o wybór dobrej jakości trawy z rolki, ale również o jej prawidłowy montaż. Niewłaściwie przeprowadzona praca może bowiem zniweczyć marzenia o zjawiskowej murawie. Układanie trawy z rolki wymaga skrupulatności i dobrej koordynacji. Cały zabieg trzeba wykonać niezwłocznie po przywiezieniu materiału, co w dużych ogrodach może okazać się dosyć trudne dla jednej osoby. 

Jeżeli nie mamy wprawy w pracach ogrodniczych lub nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, możemy powierzyć założenie trawnika fachowcom. Koszt montażu trawy z rolki (wraz z materiałem) wynosi ok. 35-40 zł (dla trawnika o powierzchni 300 m2). W zakres usługi zwykle wchodzi: oczyszczenie terenu z gałęzi, kamieni, usunięcie chwastów, spulchnienie i wyrównanie terenu, rozłożenie trawy, ubicie murawy. 

Oprócz standardowych usług profesjonalne firmy ogrodnicze proponują także dodatkowe prace korzystnie wpływające na ostateczny wygląd i łatwość utrzymania murawy. Należy do nich m.in. montaż siatki na krety (ok. 10 zł/m2) i systemu nawadniającego (ok. 30-80 zł/m2). Dla uzyskania optymalnych rezultatów niezbędne może być także użyźnienie terenu za pomocą humusu. Zakup żyznej ziemi pod trawnik to wydatek ok. 20-50 zł za tonę (humus nieprzesiany) lub 80-100 zł za tonę (humus przesiany). Dodatkowo przy zakładaniu trawnika z rolki warto uwzględnić koszty związane z zakupem obrzeży trawnikowych. Ich ceny są bardzo zróżnicowane: obrzeża betonowe kosztują ok. 10-20 zł/mb, granitowe ok. 50-70 zł, ekoboard ok. 30-40 zł/mb. Montaż obrzeży to wydatek 25-30 zł/mb. 

Jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów układania trawnika z rolki, możemy zlecić firmie ogrodniczej wyłącznie rozłożenie trawy, a teren przygotować samodzielnie. Za usługę układania trawy z rolki zapłacimy wtedy średnio 25-35 zł/m2. 

Trawnik z rolki czy trawnik z siewu – porównanie kosztów

Wysokie koszty układania trawy z rolki zniechęcają wielu początkujących amatorów ogrodnictwa. Wydatki na założenie trawnika z rolki są wyższe niż z siewu. Cena materiału niezbędnego do założenia trawnika z siewu to około 5-20 zł/m2. Niższe są także koszty przygotowania podłoża pod standardowy trawnik i pracy – ok. 5-20 zł/m2. Nie zawsze jednak trawnik z siewu okazuje się bardziej ekonomiczną opcją w perspektywie długoterminowej. W przypadku trawy z rolki niemal natychmiast możemy cieszyć się z oczekiwanych rezultatów w ogrodzie i już po kilku tygodniach rozpocząć użytkowanie murawy. Co więcej, trawnik z rolki nie wymaga skomplikowanej i kosztownej pielęgnacji po rozłożeniu. Standardowe zabiegi zazwyczaj wystarczą, by zachował piękny wygląd przez długie lata. Nieco inaczej jest z trawnikiem z siewu. Ostateczny rezultat jego zakładania w dużej mierze pozostaje niepewny. Zanim nasiona wykiełkują, są narażone na wywiewanie, przemrażanie czy wysychanie. Często padają też łupem ptaków. Spore trudności stwarza zakładanie trawnika z siewu na skarpie, skąd nasiona wymywa woda lub wywiewa wiatr. Wszystko to sprawia, że trawnik z siewu niejednokrotnie jest pełen pustych pól i chwastów, przez co wcale nie przypomina wymarzonej zielonej murawy. Konieczne są kolejne, nawet coroczne, inwestycje na zakup nasion, odchwaszczanie, renowacje. Zamiast oczekiwanych oszczędności trawnik z siewu generuje więc kolejne koszty. Warto zdawać sobie sprawę z tych ukrytych wydatków jeszcze przed założeniem murawy, by wybrać najlepsze rozwiązanie do swojego ogrodu.

Trawa z rolki to szybki i efektywny sposób na uzyskanie bujnego, zielonego ogrodu. Proces układania trawy z rolki może wydawać się skomplikowany, ale z właściwym przygotowaniem i podejściem, nawet początkujący ogrodnik może cieszyć się pięknem własnego, zazielenionego zakątka. W tym artykule przyjrzymy się krok po kroku procesowi układania trawy z rolki.

Jak ułożyć trawę z rolki:

Krok 1: Przygotowanie Podłoża

Przed rozpoczęciem układania trawy z rolki, należy odpowiednio przygotować podłoże. Usuń wszelkie stare rośliny, kamienie, korzenie i inne przeszkody. Następnie dokładnie wyrównaj powierzchnię, usuwając nierówności, aby uzyskać płaską i gładką powierzchnię.

Krok 2: Nawożenie i Przygotowanie Gleby

Aby zapewnić trawie dobre warunki wzrostu, warto nawozić glebę przed układaniem rolki. Zastosuj nawóz ogrodowy, aby dostarczyć roślinom niezbędne składniki odżywcze. Wszczep również organiczne substancje, takie jak kompost, aby poprawić strukturę gleby.

Krok 3: Pomiar i Planowanie

Przed zakupem rolek trawy, dokładnie zmierz powierzchnię, którą chcesz obsiać. To pozwoli na precyzyjne oszacowanie ilości potrzebnej trawy. Ustal także, czy będziesz potrzebować dodatkowych akcesoriów, takich jak krawężniki czy płachta przeciwsłoneczna.

Krok 4: Zakup i Dostawa Trawy z Rolki

Wybierz trawę z rolki dostosowaną do warunków klimatycznych oraz charakterystyki gleby w twoim regionie. Skontaktuj się z lokalnymi dostawcami lub ogrodniczymi, aby dowiedzieć się, które odmiany najlepiej sprawdzą się w twoim ogrodzie. Upewnij się, że trawa jest świeża i zdrowa.

Krok 5: Układanie Trawy z Rolki

  1. Rozwijanie Rolki: Odkładaj rolki trawy z jednego końca na drugi, starając się nie naciskać zbyt mocno na trawę.

  2. Ułóż w Równych Rzędach: Układaj rolki trawy w równych rzędach, przylegając krawędziami do siebie, aby nie pozostawiać przerw.

  3. Przycinanie Kształtu: Jeśli konieczne, przyciń trawę, aby dopasować się do kształtu obszaru, na którym ją układasz.

  4. Podlewanie: Natychmiast po układaniu trawy obficie podlej obszar, aby ułatwić korzeniom trawy zakorzenienie się w glebie.

Krok 6: Pielęgnacja i Regularne Podlewanie

Po układaniu trawy z rolki, nie zapomnij o regularnym podlewaniu. W początkowym okresie kluczowe jest utrzymanie gleby wilgotnej. Unikaj intensywnego chodzenia po nowo ułożonej trawie, aby umożliwić korzeniom głębokie zakorzenienie.

Krok 7: Regularne Koszenie i Pielęgnacja

Gdy trawa osiągnie odpowiednią wysokość, zacznij regularne koszenie, aby zachować estetyczny wygląd ogrodu. Regularna pielęgnacja, nawożenie i podlewanie pomogą utrzymać trawę w zdrowiu i zapewnić jej bujny, zielony wygląd.

Podsumowanie: Układanie trawy z rolki to satysfakcjonujący proces, który pozwala szybko cieszyć się pięknem zielonego ogrodu. Właściwe przygotowanie podłoża, nawożenie, dokładne pomiar i precyzyjne układanie to kluczowe kroki w osiągnięciu udanego efektu. Pamiętaj o regularnej pielęgnacji i właściwym podlewaniu, aby utrzymać trawę w doskonałej kondycji przez wiele sezonów.