Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dezynfekcja pomieszczenia - najlepsze metody

ozonowanie
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Nieprzyjemny zapach, wilgoć, ryzyko zarażenia wirusami oraz bakteriami - każdy z tych powodów jest dobry, aby zdecydować się na przeprowadzenie dezynfekcji pomieszczeń. Zabiegi typu ozonowanie oraz inne metody są często wykonywane w obiektach publicznych, a także domach i mieszkaniach, z których przez dłuższy czas nikt nie korzystał. Ich ogromną zaletą jest nie tylko zlikwidowanie czynników mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, ale również odświeżenie wnętrza i przywrócenie go do pełnej używalności. Jakie metody dezynfekcji pomieszczeń są najbardziej skuteczne?

Ozonowanie - przebieg procesu i jego zalety

Ta metoda dezynfekcji polega na wykorzystaniu bezwonnego gazu jakim jest ozon, który słynie ze swoich właściwości biobójczych. Znajduje zastosowanie zarówno w obiektach gdzie wymagany jest najwyższy poziom sterylności i czystości mikrobiologicznej, jak i w mieszkaniach oraz biurach. Ozonowanie pozwala pozbyć się bakterii, wirusów i co bardzo ważne, również nieprzyjemnych zapachów. Co za tym idzie, sprawdzi się świetnie w sytuacji gdy zamierzamy kupić lub wynająć obiekt, gdzie wyczuwalny jest dym papierosowy lub pleśń. Oprócz samych pomieszczeń, ozonowanie pozwala trwale usunąć brzydki zapach wydobywający się z mebli, dywanów lub klimatyzacji. W jaki sposób przebiega cały proces?

  • Usługa ozonowania jest świadczona przez profesjonalne firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem - generatorem ozonu.
  • Pierwszym krokiem jest usunięcie z pomieszczenia wszystkich przedmiotów, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Mowa m.in. o elementach wykonanych z gumy oraz roślinach.
  • Aby ozonowanie było skuteczne, konieczne jest uzyskanie odpowiednio wysokiego stężenia gazu, a mianowicie około 1g ozonu na 10 m3.

Ogromną zaletą tej metody jest możliwość dotarcia nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc.

Na czym polega zamgławianie?

Kolejnym sposobem na dezynfekcję mieszkania jest zamgławianie ULV. W całym procesie wykorzystuje się nadtlenek wodoru oraz srebro koloidalne, z których następnie tworzy się tzw. suchą mgłę. Ma ona właściwości likwidujące bakterie, wirusy, insekty, zarodniki grzybów oraz pleśń. Mgła z łatwością dociera do każdego zakątka pomieszczenia, dzięki czemu zapewnia bardzo dobre efekty. Nie wpływa w negatywny sposób na urządzenia elektroniczne. W wyniku zamgławiania, na powierzchniach przedmiotów tworzy się delikatna powłoka, która przedłuża efekt dezynfekcji. Cały proces zajmuje między 1 a 2 godziny.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Ozonosfera - ozonowanie Kraków.