Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kamień ogrodowy – jak stworzyć ogród skalny?

Kamień ogrodowy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Ogród skalny to nic innego jak ogród zbudowany z kamieni, skał, ziemi oraz roślin ozdobnych. Ma on na celu imitować naturalny, górski krajobraz tuż obok naszego domu. Kluczową rolę odgrywa tutaj kamień ogrodowy będący surowym, naturalnym elementem środowiska. Ogród skalny to trwała, estetyczna, kolorowa i fantazyjna kompozycja, która sprawdzi się w niemalże każdym stylu ogrodnictwa. Taki ogród może przybierać zarówno formę skalniaka, jak i bardziej nietypowe aranżacje, np. ogród żwirowy nawiązujący do sztuki Wschodu czy też obsadzone roślinami murki. Niekoniecznie musi to być również klasyczny kopiec z ziemi, w którym osadzamy rośliny i umieszczamy kamienie. Równie dobrze może to być kompozycja na bazie jedynie kamienia ogrodowego, gdzie różne wielkości i kolory skał stworzą taki właśnie skalny zakątek w ogrodzie. Najbardziej klasyczny jest jednak skalniak.

Aranżacje z kamienia – od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy zrobić szybki rekonesans naszego ogrodu. Warto przyjrzeć się tej przestrzeni z boku, zaklasyfikować styl, jaki dominuje w naszym ogrodzie, i przy tworzeniu kolejnych kompozycji utrzymać spójność aranżacyjną. Jeśli mamy sielski, przytulny, wiejski ogródek, wówczas elementy zbyt nowoczesne, na przykład instalacje z kamienia, metalu i szkła, mogą się po prostu wizualnie kłócić z resztą ogrodu. Warto więc przyjrzeć się temu, jak wygląda nasz ogród i jakie elementy będą do niego najlepiej pasować. Następnie powinniśmy wybrać miejsce dla naszego skalniaka. Być może mamy jakąś niezagospodarowaną przestrzeń, niewykorzystany lub zaniedbany zakątek, który idealnie nada się do twórczych, ogrodowych działań.

Aranżacje z kamienia

Jak uniknąć błędów przy tworzeniu ogrodu z kamieni?

Wybierając miejsce, trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę na nasłonecznienie. Rośliny skalniakowe lubią światło, więc nie zaleca się wybierania miejsc przesadnie zacienionych. Najlepsze będą strony wschodnie i południowe, gdzie już od rana oraz przez całe południe sięgają promienie słoneczne. Warto też unikać usypywania aranżacji z kamieni na środku trawnika, bo wygląda to niezbyt naturalnie. Najlepsze będą ogrodowe zakątki, skarpy czy inne nierówności terenu, jeśli takie w naszym ogrodzie znajdziemy. W tych miejscach zarówno kamień ogrodowy, jak i tworzony z niego skalniak, nabierają bardziej naturalnego wyglądu. Dobrze też unikać sąsiedztwa drzew liściastych, gdyż opadające liście przysporzą sporo kłopotów z jego pielęgnacją.

Gdy mamy już wybrane miejsce na nasz ogród skalny oraz mniej więcej wiemy, w jakim stylu aranżacje powinniśmy wykonać, wówczas pora na dobór poszczególnych elementów dekoracyjnych. Wybierając ozdobny kamień do ogrodu, musimy pamiętać, że kamień sam w sobie oddziałuje na glebę i sąsiadujące z nim rośliny. Tworzenie wyszukanych ogrodów to niejednokrotnie spora inwestycja, dobrze więc przed zakupem drogich roślin i kamienia zorientować się, czy nie będą na siebie źle oddziaływać. Kamień ogrodowy zmienia odczyn pH gleby. Stosując go w formie podłoża, wokół rabat czy właśnie jako materiał na skalniak, należy dobrać krzewy i kwiaty właśnie ze względu na pH. Niektóre kamienie zakwaszają ziemię, inne mają odczyn bardziej zasadowy czy neutralny. Są rośliny, które lubią kwaśną ziemię i będą na takim podłożu dobrze rosły, inne wręcz przeciwnie.

ogród skalny

Jaki kamień może być wykorzystywany do ogrodu skalnego?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – niemalże każdy. Praktycznie każdy ozdobny kamień ogrodowy nada się do ogrodu skalnego. W zależności od frakcji i kształtu kamieni możesz w ogrodzie wykorzystać grys, otoczaki czy też większe skały, świetnie nada się również kora kamienna. Tworząc klasyczny ogrodowy skalniak, musimy pamiętać, że kamień ogrodowy powinien pokrywać ok. 30–40% jego powierzchni. Pasującymi materiałami będą m.in.: dolomit, bazalt, granit, piaskowiec, łupki, gnejs. Najważniejsza jest frontowa ekspozycja, najbardziej widoczna od strony ogrodu. Z przodu warto wykorzystać najładniejsze kamienie ogrodowe.

Nie zaleca się łączenia więcej niż kilku, zazwyczaj trzech, różnych rodzajów kamienia. Ogród skalny wygląda też bardzo estetycznie, gdy do jego budowy wykorzystywany jest materiał jednorodny. Mimo że skalniak składa się z przeróżnych elementów, chaos ten jest jedynie pozorny. W tym przypadku mniej znaczy więcej i warto o tym pamiętać, by nie przesadzić. Jeśli chodzi o ułożenie kamieni, to im bardziej jest ono nieregularne, tym naturalniejsze. Moment, w którym rozmieszczamy kamienie ogrodowe w naszym skalistym zakątku, jest najprzyjemniejszą częścią pracy, dzięki której widzimy jej zachwycające efekty.

Artykuł powstał przy współpracy z https://kamienie-dekoracyjne.pl/