Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Śruby – jakie, kiedy i gdzie stosować?

Rodzaje śrub
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Śruby to elementy metalowe wykorzystywane w rozmaitych konstrukcjach. Znajdują zastosowanie w branży meblarskiej, budowlanej, remontowej oraz licznych innych gałęziach usług i produkcji. Ponadto, stanowią stały element w wyposażeniu domowego warsztatu. Wielość dostępnych rodzajów śrub nie ułatwia niestety dokonania zakupu – dlatego poniżej udzielamy kilku porad: jakie rodzaje śrub wykorzystywane są najczęściej oraz do jakich prac można ich użyć.

Śruby – praktyczne elementy złączne

Śruby to jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów metalowych służących do tworzenia rozmaitych konstrukcji. Za ich pomocą możemy łączyć różne części, wykonane z takich materiałów jak drewno, tworzywa sztuczne, metal. Przeglądając dostępne ich rodzaje można zauważyć kilka najważniejszych kategorii. Można je wyróżnić na podstawie kształtu łebka, długości gwintu, jego proporcji względem trzpienia, rodzaju zastosowanego gwintu, rozmiarem.

Ponadto, śruby dzielą się również na te przeznaczone do różnych tworzyw – drewna, metalu, plastiku, betonu oraz licznych innych. Najczęściej, problem mamy z wyborem śrub do drewna oraz metalu, dlatego – o nich pragniemy opowiedzieć nieco więcej.

Śruby drewniane – co warto wiedzieć przed zakupem

Śruby do drewna mają najczęściej pręt zakończony łebkiem wyposażonym we wgłębienie w kształcie sześciokąta. Często, śruby stosuje się wraz z nakrętką oraz dwoma nakładkami, które mają pomóc w jej stabilizacji oraz zagwarantować większą wytrzymałość.

W przypadku śrub do drewna, szczególnie chętnie korzysta się z tych długich – o długości nawet kilkuset milimetrów. Gdy potrzebne są śruby dłuższe – ich miejsce zastępują pręty gwintowane, nie mniej użyteczne w tworzeniu konstrukcji drewnianych.

Śruby do drewna można podzielić na dwie podstawowe i najważniejsze kategorie – zwykłe i samo-wkrętne. Te ostatnie to śruby, które wprowadzamy w drewno bez wcześniejszego wywiercenia otworu.

Śruby do metalu – jak wybrać, by nie żałować?

Metal jest tworzywem pod wieloma względami o wiele bardziej wymagającym niż drewno. Dlatego śruby stosowane w konstrukcjach metalowych powinny być wytrzymałe oraz pokryte dodatkowymi warstwami zabezpieczającymi. Najczęściej – korzysta się ze śrub ocynkowanych, czyli pokrytych dodatkową ochronną warstwą, przeciwdziałającą zachodzeniu szkodliwych procesów – takich jak rdzewienie.

Ponadto, w śrubach do metalu często stosuje się specjalne rodzaje smarów – na przykład molibdenowych – które poprawiają ich funkcjonalność. Również nakrętki, podkładki oraz inne elementy metalowy znajdują wówczas zastosowanie.

Warto przy tym podkreślić, że wiele śrub dedykowanych bezpośrednio do tworzenia konstrukcji metalowych (jak choćby śruby HV) zakupujemy w zestawach. Znajdziemy w nich nie tylko śruby, ale również pozostałe złącza, dodatkowe pokryte zabezpieczającą warstwą smaru.

Szczególnie warte polecenia są śruby ocynkowane metodą ogniową. Jak wskazują specjaliści, jest to najbardziej efektywna metoda nanoszenia warstwy ocynku, która gwarantuje ich długą żywotność oraz odporność na szkodliwe oddziaływania.

fot. materiały prasowe