© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Dom i ogród
  • Budki lęgowe - co powinieneś wiedzieć na temat ich rozwieszania?

Budki lęgowe - co powinieneś wiedzieć na temat ich rozwieszania?

budki lęgowe dla ptaków
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

W ostatnich latach można zauważyć znaczący spadek ilości ptactwa w naszej okolicy. To wszystko spowodowane jest m.in. nowoczesnym budownictwem oraz wykorzystywanymi materiałami, które sprawiają, że gniazda ptaków nie mają możliwości utrzymać się na ścianie budynku lub pod zadaszeniem.

W ostatnich latach można zauważyć znaczący spadek ilości ptactwa w naszej okolicy. To wszystko spowodowane jest m.in. nowoczesnym budownictwem oraz wykorzystywanymi materiałami, które sprawiają, że gniazda ptaków nie mają możliwości utrzymać się na ścianie budynku lub pod zadaszeniem. Spore znaczenie ma również rozwój cywilizacji, przez co ptaki mają problem ze znalezieniem pożywienia, szczególnie na terenach większych czy mniejszych miast. Dlatego też warto na działce, w ogrodzie czy parku umieścić budki lęgowe dla ptaków, które będą stanowić bezpieczne schronienie dla konkretnych gatunków. 

Gdzie powiesić budki lęgowe dla ptaków?

Właściciele ogrodów czy działek mają o wiele prostsze zadanie, ponieważ budki lęgowe mogą zwyczajnie powiesić u siebie na posesji. Czy to na drzewie, czy na ścianie budynku - ptaki zdecydowanie będą wdzięczne za schron i miejsce do wylęgu. Jeśli chodzi o mieszkańców miast lub miasteczek - o ile na własnym podwórku np. w ogrodzie możemy zawiesić budkę lęgową np. na drzewie, mimo wszystko warto skonsultować się z sąsiadującymi mieszkańcami okolicy, czy nie mają nic przeciwko. 

Jeśli chodzi o parki, ogrody czy ogólną przestrzeń publiczną, która jest idealnym miejscem, gdzie mogłyby znajdować się budki lęgowe dla ptaków, warto wyjść z sugestią do rady miasta. Przedstawiając zalety takiego rozwiązania z pewnością wójt, burmistrz czy inna osoba zarządzająca zgodzą się, by zapewnić schronienie ptaków.

W jakim okresie wieszamy budki lęgowe dla ptaków? 

Wydawać by się mogło, że okres, w jakim wieszamy budki lęgowe nie ma ogromnego znaczenia, a powiesić możemy je zawsze. Teoretycznie to prawda i budki lęgowe rzeczywiście można wieszać cały rok. Natomiast warto wieszać je jeszcze przed przylotem ptaków oraz przed sezonem lęgowym. Najbardziej odpowiedni czas na wieszanie budek będzie między lutym i marcem - oczywiście wiele zależy również od warunków atmosferycznych, jednak jest to najbardziej optymalny czas. 

Jeśli postanowimy zawiesić budkę lęgową w maju bądź lipcu - nie szkodzi! Zostanie zamieszkana przez ptaki albo w przyszłym roku, albo sprawdzi się jako schronienie ptaków zimujących. 

Sposób wieszania budek lęgowych 

Podczas wieszania budki lęgowej znaczenie ma m.in. wysokość. Ważne jest, aby była zawieszona mniej więcej na wysokości, na jakiej latają ptaki. Ponadto budki lęgowe powinno się wieszać wyżej, aby drapieżniki miały utrudniony dostęp. 
Jeśli o drapieżnikach mowa, koty, kuny i inne z łatwością mogą wspiąć się po gałęziach i dostać się do piskląt czy jaj. Dlatego też należy usunąć wszelkie gałęzie czy podpory, które jedynie ułatwiłyby dostęp. 

Budki wieszamy w miejscu lekko zacienionym, najlepiej od strony północnej, jeśli tylko jest taka możliwość.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry