© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak zaaranżować estetyczny i funkcjonalny ogród?

Aranżacja ogrodów
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Jedną z zalet posiadania wolnostojącego domu jest własny ogród. Obfitujący w drzewa i krzewy, pachnące kwiaty i wygodne meble, umożliwia wypoczynek na łonie natury oraz cieszy oczy feerią barw i zapachów od wiosny aż do późnej jesieni. Choć założenie ogrodu wymaga wiele pracy i pieniędzy, jego odpowiednia aranżacja ma niebagatelny wpływ na funkcjonalność i estetykę przestrzeni. Jak zatem samodzielnie lub z pomocą architekta zieleni urządzić przydomowy ogród, by stał się wizytówką całej posesji?

Jakie rośliny warto zasadzić w ogrodzie?

Podstawą każdego ogrodu są odpowiednie rośliny. Nieważne, czy teren wokół domu jest niewielki, czy bardzo rozległy – gatunki starannie dobrane do nasłonecznienia i osobistych preferencji użytkowników będą efektowną ozdobą podwórka. W ogrodzie warto zasadzić drzewa oraz krzewy dopasowane do rozmiaru działku, a także różnorodne byliny. Im będą one większe, tym dalej od budynku powinny się znajdować. Aby zminimalizować konieczność koszenia, tradycyjny trawnik można zastąpić płożącymi odmianami krzewinek, które stworzą zwartą darń. Wybór poszczególnych roślin do ogrodu powinien być w głównej mierze podyktowany ilością słońca docierającego do nich. Jakie gatunki najlepiej sprawdzą się na zacienionej i słonecznej parceli?

Rośliny do miejsc zacienionych

Jeżeli teren wokół domu jest dość mocno osłonięty przez wysokie drzewa bądź sąsiednią zabudowę, warto zasadzić w nim gatunki dedykowane do cienia lub półcienia. Zazwyczaj takie rośliny dość mocno się rozrastają, umożliwiając stworzenie ciekawej kompozycji zarówno z zielonych, jak i kolorowo kwitnących odmian. Do zacienionego ogrodu będą nadawać się bluszcze, hortensje, paprocie, tawułki, azalie, bukszpany i różaneczniki.

Rośliny do miejsc słonecznych

Gatunki dedykowane do uprawy w pełnym słońcu są najczęściej dość odporne na upały oraz nie wymagają regularnego podlewania. Rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny będą intensywnie kwitły na słonecznym stanowisku, każdego roku bujnie się rozkrzewiając. Do niezacienionych ogrodów nadają się między innymi chabry, jeżówki, rojniki, budleje, magnolie i glicynie.

Aranżacja ogrodów - https://www.greenql.pl

Wyposażenie przydomowego ogrodu

Aby ogród był w pełni funkcjonalny, prócz ozdobnych roślin warto wyposażyć go w kilka istotnych elementów. Przede wszystkim należy zaplanować ścieżki wykonane z wybranego materiału, które pozwolą na komfortowe dojście do altanki, tarasu czy części gospodarczej. Na każdej posesji przydatne będzie oświetlenie zewnętrzne, które pomoże w stworzeniu wyjątkowego nastroju. Kinkiety i halogeny zamocowane na elewacji budynku lub lampy stojące zainstalowane wzdłuż chodników umożliwią bezpieczne korzystanie z ogrodu także po zmroku. Dodatkowo na przydomowym trawniku warto ustawić komplet wygodnych mebli, zlokalizowanych w pobliżu nasadzeń. Będą one odpowiednie do spędzania miłych chwil w bezpośrednim sąsiedztwie roślinności, sprzyjając relaksowi i rozrywce w gronie najbliższych.

Aranżacja ogrodu to działanie, które niesie za sobą wieloletnie efekty. Rośliny dobrane do indywidualnych warunków, praktyczne ścieżki i oświetlenie czy komfortowe meble ogrodowe pozwolą na wygodne korzystanie z terenu wokół domu, będąc zarazem jego niepowtarzalną ozdobą.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry