© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jaki zasilacz do taśmy LED o długości 5 metrów?

zasilacze LED
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Sprawne funkcjonowanie instalacji świetlnej LED zależy nie tylko od jakości zastosowanych źródeł oświetlenia, stabilności połączeń i jakości izolacji, ale też od podłączonego zasilacza LED. Prąd elektryczny jest zjawiskiem, które również podlega określonym własnościom fizycznym. Ich znajomość da odpowiedź na pytanie, który z zasilaczy ledowych będzie najlepszy.

Dlaczego zasilacz LED jest tak ważny?

Dobór optymalnego zasilacza do taśmy LED (https://wroled.pl/zasilacze-led-12v) o określonej długości, wcale nie jest taki prosty. W grę wchodzi oczywiście napięcie układu i generowana przezeń moc, ale to nie wszystko.

Na prawidłowe funkcjonowanie taśmy LED wpływ ma również:

 • jakość zastosowanych elementów i sposób ich podłączenia,
 • rodzaj zamontowanych filtrów (pojemnościowych i indukcyjnych),
 • sposób chłodzenia zasilacza,
 • rodzaj generowanego przebiegu,
 • zastosowanie ewentualnej stabilizacji (dioda Zenera) itd.

Oczywiście osoba nie będąca elektrykiem, nie musi znać tych wszystkich pojęć. Z punktu widzenia laika największe znaczenie ma wartość generowanego napięcia i natężenia prądu. Zbagatelizowanie tych dwóch wartości najprawdopodobniej doprowadzi do przedwczesnego zniszczenia źródła światła.

Rodzaj taśmy a zastosowany zasilacz LED

Jaki zasilacz do taśmy LED 5m będzie najlepszy? Wszystko zależy od mocy metra bieżącego taśmy i od jej napięcia zasilania. Mówiąc o napięciu, warto mieć na względzie wartość ustabilizowaną. Wynika z niej minimalny spadek napięcia po obciążeniu źródła.

A co z mocą? Tą można dość łatwo obliczyć, mnożąc moc jednego metra bieżącego przez liczbę metrów zasilanej taśmy. Wartość mocy w odniesieniu do jednego metra taśmy powinna być dokładnie opisana w katalogu. Nie można też zapominać o naddatku mocy, który powinien wynosić mniej więcej 20 procent wartości pobieranej ze źródła. Oczywiście różnica ta powinna wzrosnąć w przypadku planowanych inwestycji w rozbudowę sieci oświetleniowej.

Pomoc specjalisty - czy warto?

Dla wykwalifikowanego elektryka, powyższe zależności nie powinny być żadną tajemnicą. Jeśli jednak osoba inwestująca w oświetlenie LED nie ma pełnej wiedzy na ten temat, warto co do zakupu zasilacza poradzić się specjalisty.

Profesjonalny sprzedawca doradzi również w kwestii:

 • wyboru optymalnego zasilacza,
 • zastosowania najlepszego sposobu montażu,
 • zakupu optymalnych źródeł światła LED,
 • specyfiki i struktury instalacji LED,
 • metod podłączenia określonych przewodów itd.,
 • doboru i zastosowania czujników automatyki wykonawczej.

Jeśli instalacja oświetleniowa LED ma w założeniu mieć znacznie bardziej rozbudowaną strukturę, można zlecić jej montaż osobie z zewnątrz. Ważne, by podmiot ten posiadał stosowne kwalifikacje, które - najlepiej - powinny być potwierdzone odpowiednimi certyfikatami i uprawnieniami.

Kilka słów podsumowania

Na zasilaczach do taśm LED nie warto oszczędzać. Zakup słabego produktu wygeneruje większe koszty, niż nabycie profesjonalnego elementu zasilającego. Poza tym nawet największe oszczędności, nie są warte ryzyka (np. pożarowego), jakiego w tym przypadku inwestor się podejmuje.

Źródła:

Gdzie kupić taśmy LED - https://wroled.pl/tasmy-led

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry