Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wycinka drzew metodą alpinistyczną

serwis pielęgnacji i wycinki drzew
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jeśli gałąź lub konar twojego drzewa obumarło, zachorowało lub uległo uszkodzeniu albo rośnie w taki sposób, że zagraża Twojej własności, istnieje szansa, że ​​jedyną opcją jest jej odcięcie. Może zajść także potrzeba ścięcia konarów i gałęzi, które wyrosły poza granice Twojej posesji, nie wspominając o regularnym przycinaniu, którego wymaga większość drzew. Jednak odcięcie gałęzi z drzewa nie jest takie proste. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo - zarówno swoje, jak i drzewa.

Od czego zacząć?

Zanim w ogóle rozważysz próbę wspięcia się na drzewo w celu ścinania gałęzi, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jak trudno będzie wspiąć się na to drzewo? Czy ma wiele gałęzi, na których można stanąć? Czy możesz łatwo ustawić drabinę na tym drzewie, nie martwiąc się, że spadnie? Czy masz cały niezbędny sprzęt, taki jak nożyce do przycinania lub, w przypadku dużych konarów, piłę łańcuchową? Czy czujesz się komfortowo w korzystaniu z tego sprzętu? Czy choćby dysponujesz czasem, aby wspiąć się na drzewo i ściąć gałęzie? Czy potrzebna jest dodatkowa asekuracja w postaci lin, uprzęży wspinaczkowej?

Pomoc profesjonalisty

Ścięcie drzewa bywa bardzo wymagające. Jest to przede wszystkim praca wysokościowa, którą wykonuje się często używając technik alpinistycznych. Zatrudnienie profesjonalnego, serwisu, który wykona tę pracę za Ciebie będzie rozsądnym rozwiązaniem. Ścinanie drzew przy użyciu technik alpinistycznych, pozwala na dotarcie w dowolne miejsce korony drzewa. Niezbędna jest tutaj fachowa wiedzadoświadczenie oraz certyfikaty uprawniające do wykonywania tego typu prac, jak i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Koszty usługi

Często ludzie martwią się wysokimi kosztami zatrudnienia fachowca, ale czy faktycznie usługa specjalisty jest tak kosztowna? Warto sprawdzić kilka ofert, zanim podejmiemy decyzję. Z pewnością będzie tańszy, niż naprawa szkód spowodowanych niewłaściwie wykonaną samodzielnie pracą.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie trzeba dodawać, że bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem podczas wspinania się na drzewo z ostrym lub ciężkim sprzętem w rękach. Dokładne kroki, które należy wykonać, zależą właściwie od wysokości drzewa, na które trzeba się wspiąć, jego lokalizacji i innych czynników. Ponadto, praca na drzewie wymaga także dobrych warunków pogodowych.

Sprzęt

Wykonując prace metodą alpinistyczną należy użyć fachowego sprzętu. Fachowiec powinien mieć uprzęż wspinaczkową, która chroni przed upadkiem, liny oraz niezbędny szpej. Ochrona oczu jest także koniecznością, zwłaszcza jeśli używana jest piła łańcuchowa.

gaj gałąź

Ochrona drzewa

Jednym z powszechnych sposobów wspinania się na drzewo w celu ścinania gałęzi jest noszenie kolców. Może to z pewnością ułatwić pracę, ponieważ kolce zaczepią się o drzewo i służą jako kotwice podczas wspinaczki. Jednak używanie tego sprzętu może uszkodzić drzewo. Kolce wspinaczkowe pozostawiają wyżłobienia wzdłuż pnia. Przez powstałe wyżłobienia wyciekają soki, wówczas drzewo może ulec zakażeniu lub przyciągnąć szkodniki. W końcu drzewo może zachorować lub nawet umrzeć w wyniku uszkodzeń spowodowanych przez wspomniany sprzęt. Zamiast kolców do wspinaczki na drzewo można użyć innych pomocy, np. szeregu lin.

Wspinaczka

Wspinaczka na drzewo wymaga umiejętności oraz doświadczenia. Należy bardzo uważać, aby nie obciążać martwych gałęzi. Praca powinna przebiegać powoli, upewniając się, że każda kończyna jest stabilnie osadzona, a gałąź wystarczająco mocna, by utrzymać ciężar ciała. Należy upewnić się, że występuje zabezpieczenie (co najmniej) dwoma linkami. Łatwo jest przypadkowo przeciąć jedną z żyłek nożycami do przycinania lub błędnym poślizgiem piły łańcuchowej.

Cięcie gałęzi

W przypadku mniejszych gałęzi można je po prostu odciąć za pomocą nożyc. Należy upewnić się, że nie usuniemy zbyt dużej części gałęzi. Nie powinno się przycinać gałęzi drzewa równo z pniem. Jeśli jednak tak się wydarzy, to drzewo zostanie uszkodzone i nie zagoi się prawidło. Będzie podatne na ataki szkodników, a także infekcje bakteryjne i grzybiczne. W przypadku większych gałęzi należy wykonywać cięcia zaczynając od małego nacięcia w ich najdalszej ich części. Co niezwykle ważne, trzeba bardzo uważać przy cięciu ciężkich konarów, tutaj należy mieć całkowitą pewność, że nikt nie stoi pod drzewem.

Należy pamiętać, iż każda praca na wysokości wiąże się z ryzykiem wypadku, trzeba więc podejść do tego odpowiedzialnie i jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzi, zabezpieczeń oraz wiedzy, lepiej poszukać specjalisty. Warto także wspomnieć, że nie każde drzewo możemy po prostu usunąć, nawet jeśli znajduje się na naszej posesji. Często potrzebne jest uzyskanie zgody oraz uiszczenie opłaty. Szczegółowe informacje znaleźć można w serwisie biznes.gov.pl. Wycinka drzewa bez odpowiedniej zgody może wiązać się z nałożeniem kary finansowej, dlatego istotne jest uprzednie zapoznanie się z koniecznymi warunkami do spełnienia.

Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem serwisu pielęgnacji i wycinki drzew „GAJ” Wojciech Małolepszy.