Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać komfortowe legowisko dla psa? Sprawdź te porady!

legowisko dla labradora
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Legowisko to bardzo dobry zakup dla każdego psiaka. To nie tylko miejsce, w którym może on wypoczywać, ale również jego bezpieczna przestrzeń. Oczywiście, legowisko to także komfort dla właściciela pupila – zwierzak może spać wtedy w swoim „łóżku” zamiast w łóżku właściciela. Jak wybrać najlepsze legowisko dla psa? Sprawdź, na co warto zwrócić wtedy uwagę!

1. Wybierz odpowiedni rodzaj legowiska

W pierwszej kolejności warto wybrać rodzaj legowiska, które będzie odpowiadało psiakowi. Producenci oferują różne rodzaje legowisk, na przykład są to:

  • legowiska miękkie z poduszkami i obrzeżem
  • legowiska składające się z samej poduszki
  • legowiska chłodzące i grzejące
  • legowiska ortopedyczne – dla psów mających trudności z poruszaniem się

Najczęstszym zakupem jest pierwsze legowisko na liście, czyli miękkie, które wyposażone jest w poduszkę i obrzeże. Dla wielu psów jest ono również najwygodniejsze, ponieważ bardzo dobrze chroni przed chłodem podłogi, a dzięki obrzeżu zapewnia dodatkową wygodę. Gdy psiak ma specjalne wymagania, w takim przypadku warto uwzględnić je przy wyborze rodzaju legowiska, na przykład na lato wybrać to chłodzące.

2. Kształt i wymiary legowiska

Druga kwestia to kształt oraz wymiary legowiska. W tym przypadku warto uwzględnić wielkość swojego pupila. Legowisko nie powinno być ani za duże, ani za małe, dlatego warto zwrócić uwagę na rozmiary oferowane przez producentów. Zatem legowisko dla labradora będzie inne niż dla jamnika czy yorka. Najczęściej kupowane legowiska to te prostokątne, które są również łatwe do umieszczenia pyz ścianie, w kącie. Dla mniejszych psiaków można wybrać legowisko owalne albo okrągłe.

3. Materiał na legowisko

Nie można zapominać także o materiale, z którego wykonano legowisko. Najczęściej wybierane są obecnie modele wykończone miękkimi, przyjemnymi w dotyku tkaninami welurowymi, także z fakturą. Są miękkie, przyjemne w dotyku, dobrze trzymają ciepło. W sprzedaży dostępne są też legowiska, które wykończone są materiałami odpornymi na zaplamienia. Są one polecane dla psów często wychodzących na dwór, ale również starszych, które mają trudności z utrzymaniem higieny. Jako wypełnienie legowiska najczęściej stosuje się miękkie materiały antyalergiczne, na przykład kulki silikonowe lub włókniny poliestrowe. Oczywiście, warto także zwrócić uwagę na estetykę, na przykład wybrać legowisko dla psa z imieniem nadrukowanym albo wyhaftowanym na materiale.

Warto także sprawdzić, czy z legowiska można zdjąć jego tapicerkę, ponieważ wtedy utrzymanie go w czystości będzie znacznie łatwiejsze.