Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Idealnie gładkie ściany – jak to zrobić?

Idealnie gładkie ściany
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wielokrotne malowanie powierzchni ścian lub nakładanie na nich tapet powoduje z czasem, że stają się one nierówne i pełne starych powłok. Można je wyrównać, stosując tzw. gipsówki, które w rzeczywistości mogą być tynkami cementowo-wapiennymi, gipsowymi lub gładzią gipsową. Bez trudu kupimy takie materiały remontowe w marketach budowlanych. Jak je jednak stosować w praktyce?

Wybór materiału budowlanego

Gipsówki na ścianach można wykonać z wykorzystaniem gładzi lub szpachli. Obie służą do wykańczania ścian, ale gładzie szpachlowe najczęściej stosuje się w celu redukcji i likwidacji większych nierówności. Dzięki nim można w sposób najbardziej precyzyjny wyprowadzić kąty i płaszczyzny ścian bądź sufitów.

Gładź gipsowa przeznaczona jest do wykonania cienkiej warstwy wykończeniowej i to ona stanowi kluczowy materiał przy uzyskiwaniu najbardziej gładkich ścian. Jej grubość nie powinna być większa niż 2 mm.

Remontując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, najlepiej do gipsówki zastosować gładzie szpachlowe, które idealnie wyrównują ściany i tuszują niedoskonałości czy odchylenia od płaszczyzny. Później można ewentualnie wykończyć ścianę gładzią gipsową. Gładź ta znajdzie zastosowanie również przy remoncie domów nowych i mieszkań wybudowanych w nowoczesnej technologii.

Jak położyć gładź?

Przed rozpoczęciem kładzenia gładzi, trzeba wyrównać podłoże, wypełnić większe ubytki i nierówności gładzią szpachlową. Powierzchnię ściany obowiązkowo czyści się z kurzu, resztek farby i wszelkich luźnych elementów. Później należy szpachlę zagruntować, aby uzyskać szorstką warstwę, ułatwiającą nakładanie gładzi i zwiększającą jej przyczepność.

Gładź należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Mieszamy suchą mieszankę z wodą, uzyskując pożądaną, gładką konsystencję. Najlepiej stopniowo wsypywać proszek z worka z gładzią do wody i mieszać małą łopatką. Po wymieszaniu gładzi ręcznie, można zastosować wiertarkę z mieszadłem do gipsu. Włączamy ją na małe obroty - około 400 na minutę i mieszamy masę, napowietrzając ją. Pojemnik, w którym mieszamy gładź, musi być czysty. Najlepiej użyć do tego celu nowego wiaderka.

Nakładanie gładzi gipsowej na ścianę nie jest trudne, ale już jej równomierne rozprowadzenie i idealne wygładzenie może sprawiać pewne trudności. Stosuje się do tego celu stalowe, gładkie pace, które trzeba dosyć mocno przyciskać do podłoża. Gładź trzeba nanosić od dołu ściany do góry, najlepiej zaczynając prace od strony okna, co pozwoli na bieżąco weryfikować stan uzyskanej powierzchni. Paca musi być zawsze czysta, aby nie utrudniać sobie pracy i nie pozostawiać dodatkowych śladów na wygładzanej powierzchni.

Na ogół nakłada się gładzie w dwóch warstwach, z czego pierwsza wyrównuje podłoże, a druga nakładana po wyschnięciu i przeszlifowaniu pierwszej, uzupełnia niedoskonałości.

Szlifowanie gładzi gipsowej

Na koniec, po położeniu gładzi gipsowej na ścianach, należy je obrobić. Najczęściej w tym celu stosuje się szlifowanie papierem ściernym lub siatką ścierną, co pozwala na usunięcie nierówności i uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Warto zastosować przy tym papier lub siatkę z gramaturą od 120 do 160 przy wstępnym szlifowaniu oraz 200-220 przy szlifowaniu ostatecznej warstwy.

Uwaga! Przy szlifowaniu mamy do czynienia z dużym zapyleniem pomieszczenia, dlatego warto użyć mechanicznej szlifierkę, która szybko wykona niezbędną pracę i będzie można ją podłączyć do przemysłowego odkurzacza, likwidując ten problem.

Po całkowitym wyschnięciu gładzi i jej zeszlifowaniu do pożądanego stanu oraz usunięciu pyłu zeszlifowaniu, można ścianę zagruntować, a następnie rozpocząć jej malowanie. 

  Autorem artykułu jest firma remontowa Majster Damian z Krakowa, wykonująca remonty mieszkań i wykończenia wnętrz.