Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Generator pary – które parametry świadczą o skuteczności?

Generator pary
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Czym się kierować i co sprawdzić zanim zdecydujemy się na zakup generatora pary? Na jakie parametry zwracać uwagę, aby wybrać dobrą stację pary? Jeżeli zależy ci na urządzeniu o wysokiej skuteczności, to sprawdź które cechy przesądzają o skuteczności generatora.

Najistotniejsze cechy generatora pary:

  • Ciśnienie pary (bar) – najbardziej kluczowa kwestia, która przesądza o skuteczności prasowania. Stacje pary wytwarzają parę o sile od około 4 do maksymalnie 9 barów. Już 5-6 barów będzie wystarczające aby głęboko wniknąć w tkaninę, rozluźnić jej włókna i skutecznie rozprostować. Im więcej barów, tym znacznie efektywniejsze prasowanie. Wspomniane 9 bar posiadają najwyższe i najlepsze urządzenia – aczkolwiek z drugiej strony idzie to w parze z wyższą ceną.
  • Wytwarzanie pary (g/min) – Szybkość prasowania zależy od ilości wtłaczanej w tkaninę pary. Nie może być ona ani za wysoka, aby ni zmoczyć całkowicie pary, ale nie może być też za niska – bo nie będzie czym rozprostować materiałów, a generator nie może wtłaczać samego powietrza. Im więcej pary tym mniej przesuwania stopą żelazka po ubraniach, a prasowanie będzie szybsze. Ilość wytwarzanej pary waha się od 00 do ponad 700 gram na minutę.
  • Dodatkowy wyrzut pary (g/min) – ważny jest podczas tkanin grubych i wielowarstwowych oraz podczas prasowania w pionie ubrań na wieszaku. Po naciśnięciu dedykowanego przycisku uwalnia się zwiększona ilość pary, która jeszcze bardziej przyspiesza prasowanie i zwiększa jego skuteczność.
  • Zbiornik na wodę (l) – Im większy pojemnik, tym dłużej możesz prasować bez zbędnych, uciążliwych przerw na uzupełnienie zawartości pojemnika. Generatory pary mają pojemność średnio od 1,3 litra aż do 2 litrów. Warto też pamiętać, że im większy pojemnik, tym więcej cały generator będzie zajmował miejsca w szafce podczas przechowywania.

Dodatkowe funkcje - które są praktyczne?

  • blokada przenoszenia – zapewnia bezpieczne, komfortowe przenoszenie i przygotowanie generatora do pracy, bez ryzyka poparzenia gorącą stopą.
  • alarm niskiego poziomu wody – nie trzeba co chwilę sprawdzać pozostałą ilość wody, sygnał dźwiękowy i migająca dioda powiadomią kiedy należy dolać wody.
  • wykrywanie ruchów stopą generatora - para wyrzucana będzie automatycznie, nie trzeba jej za każdym razem uruchamiać.
  • system odkamieniania – mechanizm umożliwiający szybkie i skuteczne usuwanie drobinek wody z generatora pary, aby dbać o wewnętrzne elementy urządzenia oraz niwelować ryzyko poplamienia ubrań.

Decydując się na zakup generatora warto poznać wszystkie jego wady i zalety, aby wiedzieć na co się decydujemy i jakie profity będziemy z niego mieli. Cena nie należy do najniższych, stąd warto poświęcić chwilę na przejrzenie różnych modeli stacji parowych, aby potem podjąć decyzje z której potem będziemy zadowoleni przez lata!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ranking generatorów pary - https://www.ranking-generatorpary.pl/