Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Klasyka czy ekstrawagancja? Na co postawić przy projektowaniu mebli na wymiar w 2021 roku?

Projektowanie mebli na wymiar
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Od stylu, w jakim projektujemy mieszkanie lub konkretne pomieszczenie, zależy jego nastrój. Jeśli jesteś właśnie na etapie wyboru ścieżki, którą będziesz podążać podczas urządzania swojego wnętrza, zapraszamy do naszego poradnika! Sprawdź, czym warto kierować się podczas projektowania mebli na zamówienie w 2021 roku i dowiedz się, jakie są subtelne różnice między poszczególnymi stylami.

Projektowanie mebli na wymiar – style z klasycznymi rozwiązaniami

Styl klasyczny

Jak sama nazwa wskazuje, jest to klasyka sama w sobie. Styl ten znany i stosowany jest we wnętrzach od wieków, można więc śmiało stwierdzić, że jest ponadczasowy. Meble na wymiar zamawiane do takiego pomieszczenia powinny cechować się naturalnością i prostotą. Zalecanym materiałem jest więc w tym przypadku drewno – najlepiej w kolorze ciemnego, głębokiego brązu. Idealnie skomponuje się ono z jasnymi ścianami, charakterystycznymi dla stylu klasycznego. Kształt mebli musi być nieprzekombinowany, a ich wykonawca powinien dodatkowo zadbać o symetrię. 

Styl nowoczesny

Projektując meble na zamówienie do pomieszczenia urządzonego w stylu nowoczesnym, najważniejsze jest zadbanie o funkcjonalność. Powinna dominować prostota oraz jasne kolory. Drewno może przeplatać się z bielą lub szarością, tworząc delikatne, ale ciekawe zestawienie. Kluczowy w tym przypadku jest minimalizm – zarówno w przypadku mebli, jak i dekoracji. Mile widziane są z kolei geometryczne kształty, które można przemycić pod różną postacią. 

Styl skandynawski

W przypadku mebli na wymiar projektowanych w stylu skandynawskim ponownie spotykamy się z drewnem. Materiał ten, jak widać, jest tzw. must have, jeśli chodzi o pomysły na wnętrza z klasycznymi rozwiązaniami. Tutaj jednak wkracza jeszcze jeden, ważny element wystroju – kolor czarny. Barwa ta zazwyczaj znajduje się na nogach mebli – stołów, szafek, półek, a nawet krzeseł. Często też zostaje wybrana jako motyw przewodni frontów meblowych. Wówczas pozostałe elementy wnętrza muszą zostać w jasnych kolorach.

Styl vintage

Styl ten przez niektórych bez wątpienia zostałby umieszczony w drugiej części naszego zestawienia, czyli w propozycjach z niecodziennymi rozwiązaniami. Jednak wbrew wszystkiemu, cechuje się on dużą dozą klasyki. Często spotykanym materiałem, wykorzystywanym podczas robienia mebli na wymiar w stylu vintage, jest drewno. Kształty, jakie one przyjmują, są łagodne – mało kanciaste lub wręcz zaokrąglone. Kolory nie są tak wybiórcze, jak w poprzednich stylach. Można pozwolić sobie tutaj na nieco szaleństwa – czerwień, róż czy błękit są bardzo pożądane. 

Projektowanie mebli na wymiar – ekstrawagancja, czyli cienka linia między kiczem a sztuką

Styl loftowy

Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów w dekoracji wnętrz. Kojarzy się ze starymi, opuszczonymi fabrykami. Często spotykanym elementem, widocznym na ścianach, jest „goła” cegła. Brzmi to niezbyt zachęcająco, jednak przy odpowiednich dodatkach, charakterystycznych dla loftowych wnętrz, całość będzie niezwykle przytulna. Projektowanie mebli na zamówienie do takich pomieszczeń bywa jednak trudne. Nie ma tutaj bowiem konkretnych, ściśle określonych form, które byłyby pożądane. Warto natomiast uwzględnić materiały naturalne (jak np. drewno) i surowe – szkło czy metal. 

ekstrawaganckie meble na wymiar

Styl boho

Styl ten można określić jako „artystyczny nieład”. Z pozoru wygląda jak połączenie wizji kilku projektantów, pochodzących z zupełnie innych epok. Znajdziemy tu bowiem moc kolorów i wzorów, różne kształty i materiały – to wskazuje na klasyczny nieład. Element artyzmu znajdą jedynie Ci bardziej uważni obserwatorzy. Spostrzegą oni, że krzesła – każde w innym kolorze – mają swoje odwzorowanie w płytkach ściennych. Z kolei oryginalne meble zaprojektowane na wymiar wcale nie są przypadkową „zbieraniną”, a dokładnie przemyślanym i zaprojektowanym tworem, który dopełnia całość. 

Styl eklektyczny

Styl ten często mylony jest ze swoim poprzednikiem. Mimo występowania wielu podobnych elementów są też pewne różnice. Twórcy wnętrza w stylu eklektycznym muszą wykazać się dużym wyczuciem smaku, łatwo jest tu bowiem sprawić, że rzeczywisty efekt będzie zupełnie inny od tego zamierzonego. Najlepszym sposobem jest wybranie motywu przewodniego, który zawrzemy w kilku poszczególnych elementach. Może być nim np. kolor. Gdy podczas projektowania mebli na zamówienie uzgodnimy, że odcień frontów meblowych będzie taki, jak ustalona wcześniej barwa, będzie to już małym krokiem w stronę osiągnięcia sukcesu dekoratorskiego. 

Styl glamour

Na koniec zestawienia zostawiliśmy perełkę – przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony styl glamour. Jego podstawową cechą charakterystyczną jest przede wszystkim wszechobecny błysk. Projektując meble na wymiar, warto więc rozważyć opcję frontów lub blatów w postaci lustra. Jeśli wariant ten wydaje się niezbyt zachęcający, alternatywą mogą być meble na wysoki połysk. W tym przypadku trzeba jednak znać umiar i potrafić umiejętnie połączyć przepych z elegancją. 

  Przygotowanie artykułu:
Artykuł został opracowany przy współpracy z Meble Mistrz - producentem specjalizującym się w meblach na wymiar