© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Dom i ogród
  • Rolety rzymskie na wymiar – wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Rolety rzymskie na wymiar – wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Rolety rzymskie
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Kiedy zdecydowałeś już, że w Twoim wnętrzu – w honorowym miejscu nad oknem – zawisną rolety rzymskie, warto zastanowić się, jak je wybrać. Pójście do sklepu i wybranie tzw. „pierwszych lepszych”, które wpadną Ci w rękę, jest bowiem najgorszym pomysłem z możliwych. Dowiedz się, dlaczego rolety rzymskie na wymiar są dobrą opcją i co musisz o nich wiedzieć, aby służyły w Twoim domu przez lata!

#1 Odpowiedni rozmiar rolet rzymskich na zamówienie

Za duże lub – co gorsza – za małe rolety nie tylko nie będą spełniały swoich funkcji, ale także ich wygląd będzie nieestetyczny. Zamawiając rolety rzymskie na wymiar, mamy ten komfort, że mogą (a nawet powinny!) one zostać dopasowane idealnie do naszego okna. Fachowiec zajmujący się wykonywaniem rolet rzymskich powinien też mieć w zakresie swoich usług przyjazd do zleceniodawcy w celu dokonania dokładnych pomiarów. 

#2 Najlepsza tkanina na rolety rzymskie na wymiar

Materiał, z którego będzie wykonana roleta, to ważna kwestia, o której musimy pamiętać podczas jej projektowania. Opcji jest wiele, jednak najczęściej polecanymi tkaninami są te naturalne, wykonane np. z lnu. Materiały syntetyczne są o tyle lepsze od naturalnych, że ich wytrzymałość na oddziałujące na nie czynniki zewnętrzne jest zdecydowanie większa. Nie kurczą się, ani nie rozciągają. Łatwiej też zadbać o ich czystość. Tkaniny naturalne wprowadzają jednak do wnętrza element elegancji, a jednocześnie nowoczesności, wyglądają estetycznie i świeżo. Są idealną opcją dla osób, które starają się prowadzić życie w nurcie eco-life. 

#3 Na jakie rolety rzymskie się zdecydować – idealnie zaciemniające czy delikatnie przysłaniające? 

Mówiąc o materiałach na rolety rzymskie na wymiar, warto od razu wspomnieć o ich grubości. Od tego bowiem zależy, jaki stopień zaciemnienia uzyskamy we wnętrzu. Tkaniny mogą być całkowicie zaciemniające – nie przepuszczają światła niemalże wcale. Półzaciemniające, czyli przepuszczające światło w pewnym stopniu, niepowodujące kompletnej ciemności. Mogą też być materiały bardzo cienkie, dające jedynie delikatną ochronę przed słońcem. 

#4 Wybierz kolor rolety rzymskiej na zamówienie tak, aby pasował do wnętrza

Pozostając nadal w kwestii tkanin, równie ważny jest ich kolor. Rolety rzymskie na zamówienie przyozdabiają wnętrze, często są tzw. wisienką na torcie, która zwieńcza dekorowanie danego pomieszczenia. Warto więc zadbać o to, aby zamówione rolety kolorystycznie pasowały do całości. Co więcej, barwa wpływa również na nastrój panujący w pokoju. Można postawić na wesołą żółć, spokojną zieleń lub stonowaną szarość – wszystko według potrzeb i upodobań. 

#5 Wzorzyste rolety rzymskie na zamówienie

Kolor materiału rolet rzymskich jest ważny, jednak nikt nie powiedział, że nie można go zastąpić wzorem. Sprawdzi się on we wnętrzach urządzonych w sposób subtelny, spokojny. Będzie wówczas ciekawym elementem zaskoczenia, ożywiającym pomieszczenie. Nie ma jednak reguły na stosowanie wzorzystych rolet rzymskich. Jeśli nie lubisz nudy i nie boisz się niecodziennych rozwiązań, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zaszaleć z formą. 

#6 Jak trwale zamontować rolety rzymskie na wymiar?

Skoro była mowa o wyglądzie rolet rzymskich na zamówienie, nie można zapomnieć o stronie technicznej. To w końcu ona umożliwia nam korzystanie z tego rodzaju zasłon. Najlepszy sposób montażu rolet to zamontowanie ich do ściany lub sufitu. Możliwe jest to dzięki użyciu specjalnych uchwytów, które gwarantują trwałość i bezproblemowe użytkowanie. 

#7 Udogodnienia poprawiające komfort użytkowania rolety rzymskiej

Podczas zamawiania rolet rzymskich na wymiar, warto uwzględnić dodatkowe udogodnienia, jakie chcemy posiadać. Podstawą jest zastosowanie systemu samoblokującego, który umożliwia zatrzymanie rolet na dowolnej, wybranej wysokości. Z kolei system koralikowo-łańcuszkowy umożliwia poruszanie roletą w kierunku góra-dół. Może on zostać zamontowany – w zależności od potrzeb użytkownika – po dowolnej stronie. Warto też przemyśleć opcję zastosowania tzw. napinacza – to niewielki element znajdujący się na końcu sznurka, dzięki któremu ten się nie plącze. 

#8 Jak bezpiecznie czyścić rolety rzymskie na zamówienie?

Sposób prania rolet rzymskich zależy od tego, jaki materiał został wybrany. Należy wrócić tu do punktu nr 2, w którym pisaliśmy o wyborze idealnej tkaniny. Inaczej trzeba dbać o rolety bawełniane, inaczej o poliestrowe, a jeszcze inaczej o te wykonane z materiału z domieszką wełny. W tej kwestii należy stosować się do zaleceń producenta, ponieważ przestrzegając ich, rolety będą wyglądały jak nowe przez długi czas. 

  Artykuł przygotowała firma Plisy Okienne z Łaz (pod Warszawą) zajmująca się montażem plis, rolet, żaluzji i moskitier na zamówienie.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry