Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Narzuty na łóżko - jak dobrać wzór i rozmiar do wystroju sypialni

Narzuty na łóżko
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

W każdej sypialni najważniejszym meblem, który przyciąga wzrok jest łóżko. Mebel dzięki odpowiedniemu wystrojowi nadaje klimat i styl pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Narzuty jako element dekoracyjny

Dzięki różnorodnym dodatkom takim jak poduszki, pościel czy narzuty możemy co jakiś czas zmieniać wygląd naszej sypialni w zależności od stylu, który jest preferowany czy pory roku.

Wzór narzuty powinien komponować się z naszym wnętrzem, być dopasowany do innych elementów wystroju tak, aby wszystkie ozdoby harmonizowały się ze sobą. W dzisiejszych czasach wybór narzut na łóżka jest ogromny. Do dyspozycji mamy nakrycia z różnych tkanin, o różnych wzorach i wymiarach. Należy zwracać uwagę, aby okrycia wykonane były z trwałych materiałów, które nie ulegną szybkiemu zniszczeniu przez długi okres użytkowania. Pamiętajmy także, że narzuty są przykryciem na którym mogą pojawić się zabrudzenia różnego rodzaju dlatego przed zakupem powinno zorientować się, czy taka tkanina jest łatwa w czyszczeniu.

Podczas poszukiwania odpowiedniej narzuty warto brać pod uwagę te, które powstają z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len w kolorach szarości, beżu, pudrowego różu czy błękitu. Są przyjemne w dotyku oraz tworzą przytulny nastrój. Idealnie współgrają z jasną kolorystyką wnętrz, drewnianymi meblami i podłogami. Są najczęściej wybierane do wnętrz w stylu skandynawskim.

Narzuty w kolorystyce biało – czarnej, o różnorodnych wzorach wprowadzą do sypialni efekt dynamiki, należy pamiętać więc, aby inne dodatki w pomieszczeniu były minimalistyczne, tak by wzajemnie się nie przytłaczać. Narzuty stworzą dopasowany duet z jasną kolorystyką ścian lub ceglanymi elementami.

Pikowane narzuty na łóżko dodadzą elegancji i klasy za pomocą przeszyć, czy połysku tkaniny.

Narzuta jako element ochronny

Narzuta na łóżko spełnia się, nie tylko jako element ozdobny, ale także ochronny. Chroni pościel przed kurzem i innymi zabrudzeniami np. rozlaniem napoju czy rozsypaniem produktów spożywczych. Pozwala na dłużej zachować pościel świeżą, pachnącą i czystą podczas korzystania z łóżka również w dzień. Narzuty pełnią także funkcję ochronną przed mikroorganizmami, które przenoszone są na ubraniach człowieka i zwierzętach

narzuta dwustronna

Zdjęcie pochodzi ze strony https://i-firany.pl/narzuty-na-lozko-do-sypialni

Dobór rozmiaru narzuty

Jeżeli chcemy, aby nasza narzuta sięgała podłogi należy wówczas do szerokości łóżka dodać podwojoną odległość od podłogi, a także grubość kołdry ( zazwyczaj jest to około 6 -8 cm ).

Przykład : jeżeli łóżko ma 160 cm szerokości, a wysokość do końca materaca mierzona od podłogi wynosi 40 cm to szerokość narzuty powinna wynosić około 247 cm ( 160 cm narzuty + 7 cm grubości kołdry + dwie długości od podłogi do krańca materaca, czyli 80 cm). Do długości materaca dodajemy zaś około 50 cm długości.

Drugi sposób na ustalenie długości narzuty sprawdza się, jeżeli chcemy aby narzuta podwinięta była pod materac. Wówczas przy pomiarze uwzględniamy szerokość materaca np. 160 cm, podwójną wysokość materaca, np. 2 razy 25 cm, grubość kołdry np. 6 cm. oraz zakładkę około 15 – 20 cm.

Dla takich wymiarów szerokość narzuty powinna wynosić 236 cm ( 160 cm + 50 cm + 6 cm + 20 cm).