Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Projekty domów, projekt domu

Projekty domów
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Budowa własnego domu to nie lada przedsięwzięcie. Wymaga ono niemałych nakładów finansowych, jak i wiele czasu i cierpliwości. Niemniej jednak jest to inwestycja nie tylko na lata, ale i całe pokolenia. Decydując się na budowę domu, decydujemy się tak naprawdę na pozostawienie po sobie czegoś, z czego będą mogły korzystać również nasze dzieci, a potem i nasze wnuki. Tak jak każde duże przedsięwzięcie, tak i budowę własnego domu należy rozpocząć od solidnego jej zaplanowania. W tym celu pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wybrać, jest projekt domu.

Budowa własnego domu to nie lada przedsięwzięcie. Wymaga ono niemałych nakładów finansowych, jak i wiele czasu i cierpliwości. Niemniej jednak jest to inwestycja nie tylko na lata, ale i całe pokolenia. Decydując się na budowę domu, decydujemy się tak naprawdę na pozostawienie po sobie czegoś, z czego będą mogły korzystać również nasze dzieci, a potem i nasze wnuki. Tak jak każde duże przedsięwzięcie, tak i budowę własnego domu należy rozpocząć od solidnego jej zaplanowania. W tym celu pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wybrać, jest projekt domu.

Czy warto korzystać z usług architekta?

Projekt domu to bardzo skomplikowana rzecz, dlatego też do jego przygotowania należy zatrudnić wykwalifikowanego architekta ze wszystkimi wymaganymi uprawnieniami, które zagwarantują nam, że wykonana przez niego praca, będzie spełniać wszelkie wymagane normy. Jak to bywa, praca specjalisty nie należy do najtańszych. Najczęściej rozliczenie z architektem opiera się na stawce za powierzchnię planowanego budynku. I tak uśredniona stawka w naszym kraju wacha się między 130 a 150 zł za metr kwadratowy przewidziany w projekcie domu

Renomowane studia projektowe są jeszcze droższe. Projekty domów przygotowane przez najbardziej uznawanych w swojej branży architektów potrafią kosztować 200-250 zł za metr. Łatwo więc policzyć, że cena projektu domu o powierzchni 120 m2 to koszt od 15600 zł do nawet 30000 zł.

Co zyskujemy zatrudniając architekta?

Wysoką cenę za projekt domu przygotowany przez wykwalifikowanego architekta lub renomowane studio architektoniczne usprawiedliwia fakt, że taki projekt przygotowany jest od podstaw według naszych wytycznych. Daje to dużo więcej możliwości adaptacyjnych. W końcu nasz dom będzie dokładnie taki jaki sobie wymarzyliśmy. 

Niektórzy architekci świadczą również usługi nadzoru budowlanego. W takim wypadku będziemy mieli pewność, że powierzamy zaprojektowanie naszego domu oraz jego wykonanie jednej osobie. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z projektem i wizją pierwotnego twórcy projektu. 

Dodatkowym atutem dla niektórych, może być też unikalność postawionej przez nas konstrukcji. Dzięki projektowi wykonanemu od podstaw przez architekta możemy mieć pewność, że taka sama lub bardzo podobna konstrukcja, nie pojawi się w naszym najbliższym sąsiedztwie, co może niestety mieć miejsce w momencie, kiedy skorzystamy z gotowego projektu.

nowoczesne domy parterowe

Gotowe projekty domów - przede wszystkim oszczędności

Pierwszym aspektem przemawiającym na korzyść gotowych projektów domów jest ich cena. Ceny za gotowy projekt domu, zaczynają się już poniżej 3 tysięcy złotych. Tak atrakcyjna cena sprawia, że nie musimy niepotrzebnie zwiększać kosztów budowy naszego nowego domu, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne kluczowe elementy tej inwestycji, które przyniosą nam wymierne korzyści.

Zaoszczędzone na zakupie gotowego projektu pieniądze możemy przeznaczyć na przykład na popularną ostatnio instalację fotowoltaiczną lub instalacje bardziej wydajnego i ekonomicznego systemu grzewczego. Dzięki temu zminimalizujemy koszta związane z utrzymaniem naszego domu w momencie, kiedy już w nim zamieszkamy. 

Gotowy projekt domu - co z dokonywaniem zmian?

Co prawda, wybierając gotowy projekt domu jesteśmy pozbawieni możliwości jego całkowitego dostosowania do naszych potrzeb, niemniej jednak nie jesteśmy całkowicie pozbawienie możliwości jego modyfikacji. Wszystkie zakupione gotowe projekty domów powinny być zaopatrzone w tak zwaną zgodę odautorską na zmiany w projekcie. 

Dzięki takiej zgodzie możemy w każdej chwili zanieść nasz projekt domu do tak zwanego architekta adaptującego, który naniesie na projekt zmiany według potrzeb i życzeń inwestora. Takie zmiany nanoszone są na projekty domów czerwonym długopisem. Taka odautorska zgoda często zawiera wyszczególnienie tego, jakie zmiany w projekcie mogą zostać naniesione. 

Warto też upewnić się, aby w takiej zgodzie znalazł się na przykład zapis o możliwości zmiany rodzaju ogrzewania, co może okazać się niezbędne, a wcale nie jest tak oczywistym zapisem w tego typu dokumentach.

Źródło: wybieramprojekt.pl