Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kocioł na pellet – czy warto go wybrać?

Piec pelletowy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Ogrzewanie domu to bardzo istotna kwestia, warto zainwestować w rozwiązanie, które jest nie tylko ekologiczne, ale także pozwala zaoszczędzić – te dwie cechy łączy kocioł na pellet. W Polsce nadal często używanym paliwem do ogrzewania domu jest węgiel – mamy bardzo bogate złoża tego surowca. Warto jednak przyjrzeć się kotłom na pellet. Ten materiał jest obecnie dobrym wyborem, nie tylko dlatego, że jest przyjazny dla środowiska.

Piec pelletowy – jak ten sprzęt działa?

Podstawową zaletą pieca na pellet jest to, że nie wymaga ani wysiłku ani czasu w kwestii obsługi. Na rynku są dostępne modele z podajnikiem, które jeszcze bardziej ułatwiają korzystanie z urządzenia. Im większy podajnik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać – niektóre kotły wystarczy zasypywać paliwem raz na tydzień. To pozwala zaoszczędzić dużo czasu podczas sezonu grzewczego.

Piec na pellet – jakie ma funkcje?

Kolejnym czynnikiem redukującym ilość czasu potrzebnego do obsługi pieca pelletowego jest jego zautomatyzowanie. Nowoczesne modele posiadają szereg funkcji, które podnoszą komfort użytkowania:

 • Automatyczne rozpalanie biomasy;
 • System gaszenia płomienia;
 • Układ zapobiegania przedostania się płomienia do zbiornika z paliwem;
 • Droższe kotły mogą być wyposażone w dodatkowe palniki retortowe, które zapobiegają osadzaniu się nagaru – samoczyszczące się palniki to oszczędność czasu oraz większa żywotność sprzętu.

Jak obsługa pieca pelletowego wygląda w praktyce? Wystarczy zasypać paliwo oraz ustawić czas uruchomienia na panelu sterowania. Sposób załadunku zależy od modelu pieca – te mniej skomplikowane, wyposażone w nieruchomy ruszt ładowane są od góry. Warto wspomnieć, że pellet może być stosowany w różnych piecach, ale piec dedykowany pod ten materiał i wyposażony w podajnik sprawdza się najlepiej. Jednorazowa inwestycja w dobry sprzęt zaowocuje oszczędnością trzech rzeczy: pieniędzy, czasu oraz nerwów. Automatyczne działanie, niedrogie paliwo (pellet jest droższy niż węgiel, ale tańszy niż olej opałowy lub gaz) to atuty pieca na pellet.

Pellet – co powinieneś wiedzieć o tym surowcu?

Pellet – mówiąc ogólnie – to sprasowana biomasa. Oto kilka powodów, dla których warto wziąć pod uwagę wykorzystanie tego paliwa (i kupno dedykowanego do niego pieca):

 • Jest ekologiczny – to (w uproszczeniu) sprasowane trociny, które emituję mniej spalin niż inne materiały;
 • Niewielka objętość – prasowanie surowca odbywa się pod dużym ciśnieniem, więc zajmuje mniej miejsca niż inne paliwa;
 • Do zapłonu wystarczy grzałka elektryczna – rozpalenie pelletu w piecu zachodzi automatycznie;
 • Niska wilgotność – przekłada się na łatwość spalania paliwa;
 • Łatwość składowania – foliowe opakowania można przechowywać w dowolnym miejscu;
 • Wydajność – w porównaniu z innymi materiałami, pellet jest bardzo efektywnym paliwem;
 • Wysoki współczynnik spalania – pellet pozostawia niewielką ilość popiołu, co ułatwia utrzymanie pieca w czystości. Pozostały popiół można wykorzystać np. w ogrodzie – jest w 100% naturalny. 

Piec na pellet oraz samo paliwo – zalety w skrócie

Pellet można składować w dowolnym pomieszczeniu (np. gospodarczym), ponieważ jest pakowany w worki. Sprasowany odrzut drzewny nie brudzi tak jak węgiel lub inne materiały – można ładować surowiec do kotła nawet w garniturze, bez obaw o zniszczeniu lub pobrudzenie ubrania. Naturalny popiół można wykorzystać jako nawóz – czyli recykling w najlepszej postaci.
Kotły c.o. na pellet są zautomatyzowane, nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani długiego ślęczenia nad instrukcją obsługi. W ofercie firmy METAL-FACH Technika Grzewcza znajdują się najnowocześniejsze modele, które są praktycznie bezobsługowe. Dodatkowo, METAL-FACH Technika Grzewcza oferuje opcjonalne wyposażenie, które pozwala obsługiwać urządzenia za pomocą aplikacji – wystarczy jedynie smartfon i dostęp do Internetu. Polecamy sprawdzić promocję „Pakiet Korzyści” – to rozwiązanie jest obecnie dostępne w atrakcyjnej cenie.

Podsumowanie

Jeśli budujesz dom, albo chcesz zainwestować w ekologiczne  – i w perspektywie tańsze – rozwiązanie w zakresie centralnego ogrzewania, dedykowany kocioł na pellet jest dobrym wyborem. Dzięki temu urządzeniu można zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy oraz własnych nerwów – pellet jest relatywnie niedrogi, wydajny, a sam piec nie wymaga wiele uwagi w kwestii obsługi. Zaawansowane technologie dbają o bezpieczeństwo procesu spalania biomasy, więc można cieszyć się dobrą, ekologiczną energią termiczną i spać spokojnie – to wysoki poziom komfortu.