Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego sufity napinane stają się coraz bardziej popularne

Sufit napinany
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

W czasie wykańczania czy remontu wnętrz, coraz więcej osób decyduje się na urozmaicenie sufitu. Kiedyś najczęściej tworzono sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych (mocowanych na stelażu).

Teraz natomiast popularność zyskuje alternatywa znacznie bardziej nowoczesna, to znaczy sufit napinany. Jest on wykonany z elastycznej membrany z foli PCV (nieco rzadziej z tkaniny poliestrowej), którą rozciąga się na stelażu z profili.

Sufit napinany

Jest to nowoczesna technologia, która pozwala uzyskać efekt równego i bardzo eleganckiego stropu. Sufity napinane mogą występować w różnorodnych kolorach, wzorach i grafikach. Charakteryzować może je także odmienna struktura: lustrzana, matowa czy półmatowa. W nowoczesnych wnętrzach istnieje też możliwość stworzenia sufitu podświetlanego (lampami LED) zamocowanymi nad materiałem. Najbardziej zaawansowaną opcją jest druk UV, kiedy to grafika z sufitu napinanego jest widoczna dopiero po włączeniu oświetlenia znajdującego się pod stropem.

Wśród licznych zalet sufitu napinanego można wymienić to, że: jest odporny na zalania i na ogień, a także nie przyciąga kurzu i jest prosty w pielęgnacji. Sufit napinany nie pęka i nie odkształca się, do tego można go bez większego problemu zdemontować i zamontować ponownie. Sam montaż nie jest zaś zanadto skomplikowany. Wykonać go można nawet samodzielnie (przy użyciu odpowiednich produktów). Oczywiście można też zatrudnić do tego sprawdzonego wykonawcę, który zapewne zrobi to szybciej i uniknie tych błędów, które mogłyby doprowadzić do rozerwania membrany. Z pomocy fachowca warto skorzystać szczególnie wtedy, kiedy montaż sufitu napinanego połączony jest z instalacją oświetlenia.

Gdzie są używane sufity napinane?

Ze względu na specyfikę ich wykonania i właściwości, sufit napinany można stosować w wielu miejscach. Może on posłużyć do stworzenia najbardziej nowoczesnej aranżacji z nietypową grafiką, ale stać się może rozwiązaniem problemu z krzywym/nieatrakcyjnym stropem w starszych wnętrzach. Sufit napinany może się pojawić zarówno we pomieszczeniach domowych, jak i publicznych - o różnym metrażu i przeznaczeniu. Można go więc instalować w pokojach, łazienkach, salach bankietowych, w biurach, salach konferencyjnych, ale też w salonach kosmetycznych, na basenach czy w kinach. Możliwości jest tutaj naprawdę wiele. Warto też dodać, że sufit napinany polecany jest do miejsc, w których nie jest możliwe dodatkowe obciążenie stropu. Poleca się go również do zamaskowania elementów wyraźnie widocznych pod sufitem instalacji.