Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zrób porządki na działce, zanim skończy się sezon. O tym musisz pamiętać

porządki na działce
fot: pixabay.com
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wraz z nadejściem jesieni, na horyzoncie pojawia się koniec sezonu działkowego. Nie oznacza to jednak, że w ogrodach w tym czasie robi się całkowicie pusto. Jest to okres intensywnych prac, które mają na celu przygotowanie terenu do zimy. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, aby kończące sezon porządki na działce były efektywne.

Wielkie jesienne sprzątanie ogrodu 

Praca w jesiennym ogrodzie na działce wymaga od nas sporej dawki energii. Jeżeli posiadamy kwiaty lub rabatki warzywne złożone z roślin jednorocznych, będziemy musieli dokładnie je oczyścić. Musimy usunąć obumarłe części roślin i chwastów a następnie dokładnie przekopać rabatki i zaopatrzyć je w odpowiednie nawozy. Sprawi to, że będziemy mieli gotowe miejsce na nowe rośliny sadzone wiosną, a przy okazji doda to naszemu ogrodowi estetycznego wyglądu.

Jeżeli jeszcze nie mamy go na naszej działce, dobrym pomysłem jest także założenie kompostownika To do niego trafiają wszystkie zagrabione liście, skoszona trawa oraz inne organiczne odpady, które pozostają po sprzątaniu ogrodu. Budowa kompostownika nie jest trudna, a jego położenie najlepiej zaplanować na część gospodarczą ogrodu, z daleka od miejsca, w którym wypoczywamy. 

Jaki sprzęt ogrodowy przyda nam się w jesiennych porządkach? 

Jesienne porządki na działce należy dobrze zaplanować. Jeśli mamy do sprzątnięcia duży teren, warto zainwestować w dobrej jakości, praktyczny sprzęt ogrodowy. Narzędzia takie jak kosa spalinowa czy podkaszarka są w stanie znacznie pomóc nam w pracach. Powinniśmy jednak mieć na uwadze to, aby odpowiednio o nie zadbać przed zamknięciem sezonu. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby wszystkie narzędzia przed zamknięciem ich w szopie lub domku działkowym dokładnie umyć. Podkaszarkę i kosiarkę postarajmy się dokładnie oczyścić z resztek trawy. Wszystkie elektronarzędzia przechowujmy przez okres zimowy w miejscu, które jest suche, ale także dobrze wentylowane. 

Zabezpieczenie roślin przed zimnem

Nieodłącznym elementem porządków działkowych jest zabezpieczenie wieloletnich roślin ogrodowych przed chłodem. Korzenie iglaków, krzewów czy bylin powinniśmy zabezpieczyć dodatkową warstwą ziemi - w ten sposób będą chronione przed działaniem niskich temperatur. Wymagające rośliny możemy zabezpieczyć za pomocą agrowłókniny, która dodatkowo zabezpieczana jest sznurkiem. W ten sposób chronimy gałęzie i pędy nie tylko przed samym działaniem niskich temperatur, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi, spowodowanymi ewentualną warstwą śniegu. Jeżeli nie dysponujemy agrowłókniną, w tym celu doskonale sprawdzi się także tektura lub słoma. 

Nie możemy zapominać o trawniku

Jednym z głównych elementów, które należy uporządkować przed zimą jest trawnik. W październiku należy przeprowadzić ostatnie nawożenie, najlepiej preparatem bogatym w potas. Unikajmy natomiast stosowania preparatów, które zawierają azot. Trawnik powinien zostać przez nas także dokładnie oczyszczony. Usuwajmy z niego opadłe liście, które z czasem zaczną gnić i doprowadzą do uszkodzenia trawy. Ostatnie koszenie trawy zaplanujemy na listopad, najlepiej jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Postaramy się jednak o to, aby nie przyciąć trawy zbyt krótko.

Jak widać, ogród jesienią wymaga bardzo dużo pracy - od grabienia liści, aż po zabezpieczanie roślin. Jeżeli jednak porządki na działce dobrze zaplanujemy i użyjemy do nich odpowiednich sprzętów, możemy mieć pewność, że będą nie tylko efektywne, ale także pozostawią ogród w bardzo dobrym stanie wizualnym na całą zimę.