Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ostrza do kosiarki - czym kierować się przy wyborze?

ostrza do kosiarki
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Przy intensywnym koszeniu trawnika, kosiarka może być bardzo mocno wyeksploatowana. Czasem wystarczy niewiele, by elementy tnące uległy trwałemu uszkodzeniu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wymienić je na nowe, ponieważ praca z niesprawnym nożem szkodzi całemu urządzeniu. Na co zwrócić uwagę wybierając ostrza do kosiarki?

Jak dopasować ostrze do kosiarki?

W teorii każdy z nas może zakupić ostrza do kosiarki konkretnego producenta. To daje nam gwarancję, że parametry produktu będą zgadzać się z naszymi potrzebami. Niestety, często problemem jest dostępność oryginalnych części, ponieważ ze względu na mnogość modeli kosiarek, ciężko jest znaleźć konkretny typ noża w sklepie producenta. Do tego dochodzi koszt ostrza, który w przypadku oryginału potrafi być dużo wyższy.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc zakup uniwersalnego ostrza do kosiarki. Jego funkcjonalność w żaden sposób nie różni się od oryginalnych części, a jedyny problem tkwi w odpowiednim dopasowaniu. Wystarczy jednak zmierzenie kilku prostych parametrów i możemy bez problemu nabyć ostrze do kosiarki online.

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest średnica oraz kształt otworu wewnętrznego. Powinny one być dopasowane do rozmiarów śruby napędowej w naszej kosiarce. W większości sprzętów na rynku średnica tego otworu wynosi 23mm, jednak gdyby było inaczej firmy często dołączają złączki redukujące, które pozwalają dopasować otwór do naszej kosiarki. Warto jednak sprawdzić to przed zamówieniem części w internecie.

Kolejnym istotnym parametrem jest średnica i rozstaw otworów bocznych. Odległość między otworami musi być identyczna jak w oryginale, a średnica może być taka sama lub nieco większa. Czasem zdarzają się również ostrza bez otworów bocznych.

Ostatnia rzecz to długość, grubość oraz szerokość noża do kosiarki. W przypadku długości – nie musi ona być identyczna, jednak różnica nie powinna być większa niż centymetr, dlatego dobrze odpowiednio dopasować ostrze. Grubość i szerokość powinny być jednak identyczne jak w oryginale.

Rodzaje noży do kosiarki

Oprócz parametrów technicznych bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego rodzaju ostrza do kosiarki. Do wyboru są trzy profile ostrzy:

  • Ostrze do kosiarki proste – to standardowy produkt, zalecany do wykonywania prostych prac w niewielkich odległościach, do kosiarek bez kosza, ponieważ jego budowa i niewielka siła odrzutu nie pozwalają na wyrzucenie trawy do pojemnika.
  • Ostrze do kosiarki profilowane – to alternatywa dla noży prostych. Nazywane jest także ostrzem ze skrzydełkami, ze względu na charakterystyczne łopatki wygięte w przeciwną stronę. Cechuje się większą siłą i zalecany jest do kosiarek z koszem.
  • Ostrze do kosiarki mulczujące – to ostrze posiadające ząbkowane brzegi, które umożliwiają mielenie i rozdrabnianie trawy, dzięki czemu trawa szybciej się rozkłada, a trawa rośnie szybciej i cechuje się większą wytrzymałością.

Znając te parametry możemy bez problemu przystąpić do zakupu właściwego ostrza do kosiarki.