Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Ranking oczyszczaczy powietrza
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

A więc jesteś świadomy jak ważne jest czyste powietrze w domu i jesteś zdecydowany, że chcesz zakupić oczyszczacz powietrza. Na półkach sklepowych znajdziemy kilkaset różnych modeli, różniących się pomiędzy sobą wielkością, funkcjonalnościami, ceną a nawet dodatkowymi aplikacjami. Jednak które z parametrów są najistotniejsze, i czym kierować się podczas zakupu tego urządzenia, aby wybrany oczyszczacz spełniał Twoje zapotrzebowania?

Rodzaj oczyszczacza i zanieczyszczenia, które ma usuwać 

W zależności od tego jakie zanieczyszczenia ma usuwać oczyszczacz powietrza, zastosowano różne filtry w jego wnętrzu. Stąd inny oczyszczacz polecany będzie np. dla alergików, a zupełnie inny np. dla osób mieszkających w dużych miastach i mierzących się z wszędobylskim smogiem. Do najpopularniejszych filtrów należą:

  • filtr HEPA – który ma też cztery różne klasy filtracji, a najlepsza z nich to H14. Filtr ten zwalcza też bakterie, wirusy i mikroskopijne pyły, o wymiarach 0,02 mikrona.
  • filtr węglowy - jest najlepszy do zwalczania przykrych zapachów i jest to filtr też często stosowany w okapach kuchennych, gdy chcesz pozbyć się zapachów gotowanych potraw, aby nie rozchodziły się na całe mieszkanie,
  • filtr fotokatalityczny – dobrze rozprawia się z bakteriami i wirusami.

W dobrej jakości oczyszczaczach pierwszy filtr to filtr wstępny, który zatrzymuje podstawowy kurz czy sierść zwierząt, a zaraz za nim jest kilka filtrów różnego rodzaju. Filtry te są umieszczone warstwowo, aby zasysane powietrze przechodziło po kolei przez każdy z nich.

Jaką powierzchnię chcesz oczyszczać?

Oczyszczacz powietrza filtruje powietrze z pewną prędkością. Im mieszkanie jest większe, tym większą moc powinien mieć oczyszczacz. W opisie technicznym możemy znaleźć jaką powierzchnię mieszkalną jest w stanie oczyścić oczyszczacz w określonym czasie i podtrzymać wysoką jakość tego powietrza, mimo otwierania okien, drzwi i naturalnych ruchów powietrza. Trzeba też pamiętać, że oczyszczacz nie jest w stanie zapewnić takiej samej, wysokiej jakości powietrza w całym domu. Dlatego warto go ustawić w kluczowym pokoju w mieszkaniu – sypialni, gdzie siłą rzeczy spędzamy najwięcej godzin lub w pokoju dziecięcym, jeżeli priorytetem jest dla nas zdrowie dzieci. Kupując to urządzenie, warto zweryfikować jego wydajność filtracji, ale i pamiętać, że oczyszczacz powietrza możesz swobodnie przenosić między pokojami.

Programy i poziom

Oczyszczacza będziesz używać na pewno w różnych sytuacjach – po przyjściu do domu, gdy szybko chcesz przefiltrować całe zastane powietrze, albo podczas snu, gdy ma delikatnie filtrować naturalnie, powoli wpadające przez lufty w oknach powietrze. Stąd warto zapoznać się ile trybów intensywności filtrowania powietrza ma urządzenie oraz jaki jest poziom głośności każdego z nich – aby nie wybudzał nas ani naszych dzieci ze snu. Jeśli urządzenie ma być używane podczas snu, warto aby w trybie nocnym generowany dźwięk nie przekraczał 35 dB.

Dodatkowe funkcje i cena

Nowoczesne oczyszczacze posiadają wiele dodatkowych funkcji, jak np. opcję jednoczesnego nawilżania powietrza, informowanie o jakości powietrza sygnałem świetlnym lub sterowanie oczyszczaczem zdalnie, za pomocą aplikacji mobilnej. Są to funkcjonalności znacznie podnoszące komfort użytkowania, ale nie są one konieczne do poprawnego działania urządzenia, a znacznie podnoszą jego cenę. Dlatego od Twoich preferencji zależy czy zdecydujesz się na poniesienie dodatkowych kosztów, czy zadowoli Cię podstawowy model oczyszczacza.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z porównywarką Ranking oczyszczaczy powietrza oferującą porównanie wielu produktów przeznaczonych do oczyszczania powietrza