Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Weranda w amerykański stylu - jak ją urządzić?

Weranda w amerykański stylu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Niemal wszystkie budynki mieszkalne w Stanach Zjednoczonych - od szeregowych domów z ogródkami na przedmieściach, przez wiejskie chatki i letniskowe domki przy plaży, aż po eleganckie dworki i wielkie rezydencje - posiadają werandę. Przestrzeń stworzoną z myślą o wypoczynku w gronie rodziny lub przyjaciół. Przy odrobinie wysiłku i fantazji można odtworzyć tego rodzaju konstrukcję i klimat również swoim domu. Podpowiadamy, jak urządzić zabudowany taras w stylu amerykańskim.

Otwarta przestrzeń z wyjściem na ogród

Werandy w Ameryce zwykle mają dużą powierzchnię i często usytuowane są z widokiem na ogród. Schodki prowadzące z takiej werandy bywają także połączone ze ścieżką wiodącą w kierunku bramy posesji. Taras umiejscowiony przy frontalnej lub częściowo frontalnej i częściowo bocznej ścianie domu zwykle składa się z toczonych, drewnianych kolumienek i balustrady, zwieńczonej kilkoma schodkami z poręczami. Skośny dach werandy wysunięty jest poza jej obszar. Wyposażony jest dodatkowo w dedykowane systemy odprowadzania deszczówki, co  pozwala domownikom korzystać z uroków werandy w deszczowe dni.
Wyznacznikiem werandy  w stylu amerykańskim jest  nie tylko drewniana balustrada współgrająca barwą z kolorem elewacji domu, ale także podłoga z desek tarasowych, ewentualnie z paneli kompozytowych. 

Weranda pełni ważną rolę w życiu Amerykanów, zapewnia bowiem bliski kontakt z otaczającą roślinnością. Dlatego werandę taką najlepiej wkomponować w przestrzeń, na której rosną drzewa, a wokół ganku kwitną ozdobne kwiaty. Na samym tarasie (na schodach, balustradzie albo nad barierkami) warto umiejscowić krzewy i kolorowe rośliny w donicach.

Wystrój werandy w amerykańskim stylu

 Najbardziej charakterystycznym elementem werandy w stylu amerykańskim jest huśtawka zamontowana bezpośrednio pod dachem werandy. Jeśli na tarasie brak miejsca na podwieszane siedzisko, zastąpić je można wygodnym fotelem na biegunach dostawionym do kawowego stolika.

Podczepione pod sufitem wiatraki lub lampiony nawiążą do stylu domów zza oceanu. Te ostatnie zapewnią także nastrojowe światło. W przypadku, gdy okaże się ono niewystarczające - warto wyposażyć  taras w profesjonalne tarasowe oświetleniem lub latarnie usytuowane niedaleko balustrady werandy.

Zestawy mebli ogrodowych powinny być proste - z rattanu bądź surowego drewna. Jeśli nie planujemy spotykać się na naszej werandzie z gośćmi - zastąpmy ogrodowe meble leżakami, które zapewnią nam wygodę i odpoczynek. Bez względu na to, jakie meble wybierzemy, należy zachować między nimi odpowiednie odległości, bowiem na werandach w stylu amerykańskim nie zauważymy zagęszczenia mebli czy bibelotów. Umeblowanie takiej werandy ogranicza się do funkcjonalnej i miłej dla oka prostoty. 

Weranda urządzona w stylu amerykańskim zapewni nie tylko codzienny komfort domownikom, ale także niezapomniane wrażenia estetyczne, pomimo wpisanej w ten styl prostoty.

Artykuł powstał we współpracy z portalem ShadowXL.com

Źródło zdjęcia: unsplash.com

  Materiał przygotowali eksperci z ShadowXL.com
Zaprojektujemy i zbudujemy Twoją wymarzoną przeszkloną werandę, taras,ogród zimowy.